Książnica Pomorska jest otwarta w godz. 9-20 od poniedziałku do piątku, a w sobotę w godz. 9-15. Ale dotyczy to tylko Wypożyczalni Głównej, Informatorium, Czytelni Głównej i Czytelni Czasopism. Pozostałe czytelnie i biblioteki są czynne krócej, a w soboty zamknięte.

Stowarzyszenie Młodzi Demokraci Szczecin rozpoczęło zbiórkę podpisów pod petycją do dyrekcji Książnicy o wydłużenie godzin jej otwarcia oraz zaapelowało o dostosowanie czasu jej funkcjonowania do społecznych oczekiwań uczącej się w niej młodzieży.

- Od wielu tygodni docierają do nas sygnały od uczniów i studentów korzystających z Książnicy Pomorskiej, że jest ona otwarta zbyt krótko - mówi Stanisław Kaup, przewodniczący SMD Szczecin.

Książnica Pomorska jest bardzo popularną instytucją ze względu na duży księgozbiór, a szczególnie przed sesją jest oblegana przez młodzież.

- Czasami już o godz. 11 nie ma miejsca, żeby usiąść i spokojnie się pouczyć, bo jest tyle osób - mówi Zuzanna Świerczek z SMD. - Studenci i uczniowie korzystają nie tylko z bibliotek, ale też z czytelni, gdzie mogą się uczyć. Nie każdy ma odpowiednie warunki do nauki w domu czy w akademiku. Dlatego zależy nam na tym, żeby biblioteki akademickie były otwarte dłużej.
Zbiórka podpisów pod petycją została poprzedzona rozmowami.

- Zdecydowaliśmy się na rozmowę z dyrektorem Książnicy Pomorskiej i wiemy, że takie wydłużenie godzin jest możliwe - mówi Stanisław Kaup. - Dlatego możemy oficjalnie zacząć zbierać podpisy i potwierdzić, że zapotrzebowanie jest duże.

Stowarzyszenie proponuje, żeby Książnica Pomorska była otwarta w tygodniu w godz. 8-22, a w soboty w godz. 9-19.

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy tak popularnym miejscem - mówi Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej. - Do nas też docierały głosy dotyczące wydłużenia pracy Książnicy. Jest to trudny temat ze względów organizacyjnych. Posiadamy bardzo drogie zbiory, które muszą być odpowiednio zabezpieczone zgodnie z przepisami. Wydłużenie godzin pracy wiązałoby się też z wydłużeniem godzin pracy szatni i ochrony. Dobrze by było sprawdzić, jak wygląda zainteresowanie korzystaniem z biblioteki w określonych godzinach. Na pewno frekwencja jest dużo większa przed sesją egzaminacyjną. Być może wydłużylibyśmy pracę placówki przez 3-4 tygodnie przed sesją. Zdecydowaliśmy się rozważyć wszelkie możliwości, żeby zadowolić obie strony.

Jeżeli udałoby się wydłużyć czas pracy Książnicy, to ze względów organizacyjnych dopiero od przyszłego roku.

Podobne petycje z prośbą trafiły także do rektorów Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Na US Biblioteka Główna jest czynna w godz. 9-19 od poniedziałku do piątku i w godz. 9-15 w soboty.

Na ZUT-cie Czytelnia Główna jest czynna w godz. 8-20 w tygodniu i 10-14 w soboty. Wypożyczalnia Główna jest czynna w godz. 8-18, a w soboty w godz. 10-14.

Dobrym przykładem jest Pomorski Uniwersytet Medyczny, który wydłużył godziny w czasie sesji.