Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa na nowy sprzęt, który bada i leczy oczy najmłodszych

Anna Folkman
Badania potrwają do 30 listopada. Dodatkowo poradnię będzie można odwiedzić także w soboty 20 i 27 listopada. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 91 422 77 13.
Badania potrwają do 30 listopada. Dodatkowo poradnię będzie można odwiedzić także w soboty 20 i 27 listopada. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 91 422 77 13. Andrzej Szkocki
Zespół Poradni Okulistycznych może wzbogacić się o nowy sprzęt a niewidomi uczniowie mogą dostać indywidualne maszyny Braille' a. Wszystko dzięki koncertowi charytatywnemu, który organizuje Rotary Club Szczecin Pomerania. Ty też możesz pomóc.

W Szczecinie dzieci stanowią ok. 19 proc. wszystkich mieszkańców. Około 3 tys. z nich ma zeza a ponad 27 tys. dzieci inne wady wzroku.

- Widzenie kształtuje się w pierwszych latach życia ok. 2-3 roku życia - mówi Joanna Sowińska-Szkocka, specjalista chorób oczu. - Wtedy ujawniają się wady wzroku, które mogą prowadzić do zeza i niedowidzenia. Dziecko nie jest świadome tego, że nie widzi prawidłowo. Rodzice również tego nie zauważają, ponieważ dzieci poruszają się i rozwijają prawidłowo. Można powiedzieć, że są "przystosowane" do gorszego widzenia.

Ambulatoryjne prowadzenie małych pacjentów oferują wszystkie przychodnie okulistyczne, jednak okuliści przekonują, że powinna powstać przychodnia zajmująca się tylko okulistyką dziecięcą.
- Przebieg chorób u dzieci jest inny niż u dorosłych, badanie jest trudniejsze - wymaga wprawy, cierpliwości i sprzętu - zauważa Iwona Ucińska z Zespołu Poradni Okulistycznych SPS ZOZ Zdroje. - Poradnia leczenia zeza, z której się wywodzimy, od 30 lat zajmuje się prowadzaniem i leczeniem małych pacjentów. Jest pierwszą i obecnie jedyną placówką w województwie zajmującą się leczeniem zeza w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności leżenia w szpitalu. Dzieci wymagające zabiegu operacyjnego mogą po zakończonym leczeniu szpitalnym dalej tutaj kontynuować leczenie. Jesteśmy uzupełnieniem działalności dwóch dziecięcych oddziałów okulistycznych przy Klinice Okulistycznej i w Szpitalu SPS ZOZ Zdroje.

W Szczecinie większość osób niewidomych uczy się w normalnych szkołach, studiuje.

- To fenomen Szczecina, nie ma wielu takich miast, w których osoby niewidome stają się tak samodzielnymi i pełnowartościowymi ludźmi - dodaje Joanna Sowińska-Szkocka.
By jeszcze lepiej rozwijać i umożliwiać edukację potrzebne są indywidualne maszyny Braille' a. Dzięki nim rodzice mogą przepisywać dzieciom podręczniki a te, mogą się z nich uczyć. Zachodniopomorski Oddział Polskiego Związku Niewidomych ma pod opieką około 400 dzieci w różnym wieku. Dzięki jego pomocy, to właśnie w naszym mieście mają szansę na dalszą edukację. Nie muszą uczyć się specjalnych szkołach.

Rotary Club Szczecin Pomerania dwa razy w roku organizuje imprezy charytatywne. W tym roku odbył już turniej golfa, na godz. 17, 28 listopada w Filharmonii Szczecińskiej zaplanowano koncert charytatywny "Talenty Szczecina". Pieniądze ze sprzedaży biletów i te zebrane po koncercie zostaną zainwestowane w sprzęt dla Zachodniopomorskiego Oddziału Polskiego Związku Niewidomych i Zespołu Poradni Okulistycznych ZOZ "Zdroje" przy ul. Słowackiego. Wszystko zależy od zgromadzonych środków. Bilety kosztują 70 zł i można je zarezerwować telefonując pod numer 693 514 805 begin_of_the_skype_highlighting              693 514 805      end_of_the_skype_highlighting.
Zespół Poradni zyskałby autorefraktometr, który umożliwia badanie wzroku u dzieci z odległości jednego metra. Małe dzieci są niecierpliwe, wiercą się kręcą. To urządzenie nie zmusza ich do tego, by spokojnie siedziały w fotelu z głową przyłożoną do specjalnej podpórki. Z odległości około metra w urządzeniu pojawia się mówiąca buźka, która śmieje się, mówi do małego pacjenta. Kiedy dziecko zainteresuje się nią i zacznie na nią spoglądać, szybko wykonywane jest komputerowe badanie. Teraz w poradni nie ma takiego urządzenia.

Maluchy bada się wykonując skiaskopię. Lusterko, trzymane przez lekarza, odbija światło lampki i kieruje "zajączka" na rozszerzoną źrenicę pacjenta. Lekarz na podstawie zachowań refleksu świetlnego przy zmieniających się mocach szkieł umieszczonych na listwie do skiaskopii ustala wadę wzroku. To dobra metoda, zwłaszcza przy bardzo dużych wadach wzroku. Badanie autorefraktometrem dziecięcym jest często jednak łatwiejsze, szybsze, milsze dla małego dziecka.
Drugim urządzeniem byłby eutyskop, którym wykonuje się tzw. naświetlania. Są to zabiegi lecznicze, które stymulują rozwój prawidłowego widzenia, zaburzonego przez wady wzroku, często wykorzystywane do wspomagania leczenia zeza i niedowidzenia.

W ciągu 45 minut wykonuje się trzy naświetlania. W przerwach dzieci bawią się w specjalnym pokoju, układają puzzle, klocki, rysują. To istotne dla odpowiednich efektów naświetlania.

- Kiedy dziecko kończy 10 lat jest już często za późno, aby wykształcić prawidłowe widzenie u dzieci z bardzo dużymi wadami wzroku - mówi Iwona Zydor-Przewoźna z Zespołu Poradni Okulistycznych SPS ZOZ Zdroje (na zdjęciu w trakcie badania). - Zaniedbania mogą mieć fatalne skutki. Kontrole u okulisty powinniśmy wykonywać nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale również ok.2-3 roku życia. Dzięki odpowiednio wcześnie zastosowanej korekcji okularowej i ćwiczeniom rehabilitacyjnym - naświetlaniom, bardzo często udaje się wyksztalcić prawidłowe widzenie. Obserwowana przez nas okulistów wzrastająca świadomość rodziców na temat celowości badań profilaktycznych już skutkuje, w naszych obserwacjach, zmniejsza się częstość występowania zeza.

Bądź odpowiedzialny. Zbierz dziecko na badania
Zespół Poradni Okulistycznych SPZ ZOZ "Zdroje" przy ul. Słowackiego 19 zaprasza na badania okulistyczne dzieci od 1 do 6 roku życia w ramach programu profilaktyki wczesnego wykrywania zaburzeń widzenia, który realizowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Badania przeznaczone są dla dzieci, u których w rodzinie zdarzają się wady wzroku, zez, wrodzona zaćma, jaskra, u których okres okołoporodowy był powikłany, nastąpił wczesny poród, niedotlenienie, częste infekcje. Badania potrwają do 30 listopada. Dodatkowo poradnię będzie można odwiedzić także w soboty 20 i 27 listopada. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 91 422 77 13.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński