reklama

Jest lista rekompensat za budowę gazoportu w Świnoujściu. Czego mieszkańcy żądają od spółki Polskie LNG

Anna Starosta Zaktualizowano 
Dzisiejsze spotkanie w Forcie Gerharda.
Dzisiejsze spotkanie w Forcie Gerharda. Fot. Anna Starosta
Dzisiaj na Forcie Gerharda członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Prawborzeża Świnoujścia, które reprezentuje mieszkańców miasta, spotkali się z prezydentem Januszem Żmurkiewiczem. Wspólnie ustalano ostateczna wersję listy żądań do spółki, która buduje na prawobrzeżu Świnoujścia kontrowersyjny gazoport.

Temat ewentualnych inwestycji, jakie może wykonać spółka PLNG poruszaliśmy na łamach Głosu wielokrotnie. Ostatnio sprawa nabrała większego tempa. Zapewne za sprawą skonsolidowania się lokalnej społeczności.
- Firma myślała, że ma do czynienia z bandą krzykaczy - mówią mieszkańcy Warszowa. - Traktowano nas na spotkaniach jak obywateli drugiej kategorii. Teraz prezes Polskiego LNG będzie musiał traktować nas należycie i poważnie.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, lista żądań to nie są pobożne życzenia a normalne rekompensaty, jakie zwykle przy tego typu inwestycjach należą się lokalnej społeczności.

- Wystarczy popatrzeć na przykłady innych miejscowości, gdzie buduje się gazoporty - mówią mieszkańcy. - W kanadyjskim mieście, gdzie powstała taka budowla firma przekazała kilka, albo już kilkanaście milionów dolarów na rekompensaty.

Na liście stowarzyszenia propozycje rekompensat podzielone są na osobne działy. Pierwszy to bezpieczeństwo. Mieszkańcy oczekują finansowania kontr opinii w kwestiach związanych z ochroną życia, zdrowia i środowiska w tematach budzących wątpliwości lokalnej społeczności.

- Chcemy też tego, co naszym zdaniem jest najważniejsze, a mianowicie zapewnienia rozwoju turystycznego a także lepszej edukacji sportowej dla młodzieży - mówią członkowie stowarzyszenia.

Dlatego domagają się kompleksu sportowego z basenem, boiskami oraz kortami tenisowymi a także corocznego dofinansowywania działalności Uczniowskiego Klub Sportowego "Prawobrzeże", gdzie na zajęcia uczęszcza około stu dzieci.

Wśród propozycji inwestycji związanych z turystyką jest m.in. budowa infrastruktury przy plaży (parking, dojazd, zjazdy, zaplecze dla ratowników, zaplecze sanitarne, uzbrojenie terenu pod gastronomie) a także remont drogi do latarni i fortów wraz z pisemnymi gwarancjami, że droga będzie ogólnodostępna - w trakcie i po zakończeniu inwestycji.

- Mamy też nadzieję, że spółka pomoże wyremontować system melioracyjny, z którym są ogromne kłopoty na prawobrzeżu - mówią członkowie stowarzyszenia. - A także dołoży się do remontu sali widowiskowej w domu kultury czy budowy placów zabaw dla dzieci.

Czytamy też o ścieżkach rowerowych oraz rewitalizacji edukacyjnej ścieżki fortecznej.

- Nie wiem na ile zostaną spełnione wszystkie te oczekiwania. Niestety mam mieszane uczucia słysząc niektóre wypowiedzi prezesa PLNG Zbigniewa Rapciaka - mówi w rozmowie z Głosem Janusz Żmurkiewicz. - Postaram się jednak wynegocjować ze spółką, wspólnie z mieszkańcami, jak najlepsze warunki.

Więcej w piątek w papierowym wydaniu "Głosu nad morzem", tygodnika świnoujskiego.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 02.12.2009 o 07:14, mieszaniec napisał:

Niemcy zrezygnowali już z jednego gazoportu - wiedzą, że taka inwestycja nie jest opłacalna. A poza tym zaważyły też kwestie bezpieczeństwa, na które u nas się nie patrzy... Z powodu takich właśnie niedoeukowanych, którzy niczym stado baranków powtarzają frazesy…


bo po co im, jak mają streamline na widelcu baranku..
z
zdziwiony

Kiedy sobie zakpiłem z postawy części mieszkańców Świnoujścia, zdawałem sobie sprawę, że może mi się dostać. Czerpiąc wiedzę o świecie z mediów łatwo zauważyć, kiedy protestującym zależy naprawdę na tym, co głoszą, że o to walczą, a kiedy tylko na pieniądzach. Nie lubię bolszewizmu, choć jest to postawa bardzo stara. Mierzi mnie stanowisko: "ja nie mam nic, ale skoro ty chcesz coś mieć, to musisz się ze mną podzielić. Bo ja TYLKO nie zyskam, ale ty stracisz." Budowa farmy wiatrowej, oczyszczalni ścieków, sortowni odpadków, albo, jak w Rewalu, modernizacja linii energetycznej - zaraz protest!. Pamiętam strajki górników - praca ciężka i niebezpieczna. Ale jak płaca wzrosła o 100%, to TA SAMA praca, w TEJ SAMEJ kopalni stawała się fuchą lżejszą od spania! Tak samo tutaj. Gazoport jest niebezpieczny, szkodliwy dla środowiska i szpecący okolicę - ale jak zostanie zbudowany basen, linia komunikacyjna i co tam jeszcze się komu przyśni to TEN SAM gazoport będzie piękny, bezpieczny a dla środowiska wręcz zbawienny? Pisałem już kiedyś w tej sprawie, że mieszkańcy prawobrzeża staja przed szansą godziwego zarobku - budujący gazoport będą chcieli zjeść, zabawić się, odpocząć, ale wymagałoby to od nich samych inicjatywy i zorganizowania się. Lepiej jest zatem krzyczeć, że nam tu źle, ale jak nam zapłacą, to się nam polepszy. Wczoraj ogłoszono, że Polska wycofuje się ze wzgórz Golan. Kto tam był, wie, że wokół baz, także polskiej powstał cały przemysł. Arabowie i Żydzi nauczyli się odpowiednich języków i nie było takiego problemu, którego za odpowiednia opłata nie dałoby się rozwiązać. Powstały tam całe fortuny. Może ktoś, dlaczego nie można w Polsce? A z tym gazoportem w Niemczech to trochę żartowałem, choć jak firma przeprowadzi bilans, może dojść do wniosku, że w Niemczech będzie taniej... A propos Niemców - czy uregulowano wreszcie kwestie toru wodnego? Jeszcze kilka lat temu, gdy wzmacniano plażę w Dziwnowie, piasek brano z pogłębianego toru wodnego. Niemcy twierdzili, że to ich tor wodny i zaaresztowali pogłębiarkę. Jeżeli kwestia ta nie jest jednoznacznie uregulowana, mogą Niemcy pod byle pretekstem, np naruszenia przepisów ekologicznych aresztować polskie statki z gazem.

W
Wolinianin

Żadne rekompensaty nie zwrócą mieszkańcom najpiękniejszego miejsca w Świnoujściu, które zostało zrównane (dosłownie!) z ziemią i gdzie zamiast plaży i lasu - będzie WIELKI GAZODESTRUKT. Mieszkańcom pozostało walczyć tylko o jak największe rekompensaty, inwestycje - które im zresztą obiecano. A Głos powinien jak najczęściej pisać o tej sprawie. PLNG już próbuje ich ośmieszyć, ale jak na razie - ośmieszają tylko samych siebie.

m
mieszaniec
W dniu 01.12.2009 o 22:57, zdziwiony napisał:

Kiedy przeczytałem listę żądań, zdumiał mnie minimalizm mieszkańców prawobrzeża. Przecież mogą i powinni zażądać: Pracy w gazoporcie z możliwością przejścia na pełną emeryturę po 10 latach pracy; Posiadania dzieci pięknych, mądrych i kochających; Kilku nowych kościołów; Nieprzemijającej urody i powodzenia w miłości, biznesie i życiu rodzinnym: Trzech orgazmów dziennie a w święto państwowe nie będące świętem kościelnym nawet pięciu. I spółka ma żądania spełnić, bo jak nie, to...! Gazoport zbudują u siebie Niemcy a mieszkańcy Świnoujścia będą sobie dalej siedzieć jak żaby w bajorze i marzyć o świetności.Niemcy zrezygnowali już z jednego gazoportu - wiedzą, że taka inwestycja nie jest opłacalna. A poza tym zaważyły też kwestie bezpieczeństwa, na które u nas się nie patrzy...
Z powodu takich właśnie niedoeukowanych, którzy niczym stado baranków powtarzają frazesy…
B
BRAWO DLA MIESZKAŃCÓW
W dniu 01.12.2009 o 22:57, zdziwiony napisał:

Kiedy przeczytałem listę żądań, zdumiał mnie minimalizm mieszkańców prawobrzeża. Przecież mogą i powinni zażądać: Pracy w gazoporcie z możliwością przejścia na pełną emeryturę po 10 latach pracy; Posiadania dzieci pięknych, mądrych i kochających; Kilku nowych kościołów; Nieprzemijającej urody i powodzenia w miłości, biznesie i życiu rodzinnym: Trzech orgazmów dziennie a w święto państwowe nie będące świętem kościelnym nawet pięciu. I spółka ma żądania spełnić, bo jak nie, to...! Gazoport zbudują u siebie Niemcy a mieszkańcy Świnoujścia będą sobie dalej siedzieć jak żaby w bajorze i marzyć o świetności.Kolego Zdziwiony - ze Szczecina najprawdopodobniej. Jeszcze kolega się nie jedne raz mocno zdziwi! To mogę Koledze gwarantować!

ps. Niemcy gazoportu nie wybudują, bo są na poprostu za mądrzy. I jeszcze potrafią liczyć!
z
zdziwiony

Kiedy przeczytałem listę żądań, zdumiał mnie minimalizm mieszkańców prawobrzeża. Przecież mogą i powinni zażądać: Pracy w gazoporcie z możliwością przejścia na pełną emeryturę po 10 latach pracy; Posiadania dzieci pięknych, mądrych i kochających; Kilku nowych kościołów; Nieprzemijającej urody i powodzenia w miłości, biznesie i życiu rodzinnym: Trzech orgazmów dziennie a w święto państwowe nie będące świętem kościelnym nawet pięciu. I spółka ma żądania spełnić, bo jak nie, to...! Gazoport zbudują u siebie Niemcy a mieszkańcy Świnoujścia będą sobie dalej siedzieć jak żaby w bajorze i marzyć o świetności.

A
Andrzej

Szanowny Przedmówco
Proponuję więcej czytać! Inwestuje? Śmiech na sali. Z tej iwenstycji nie będzie dla miasta ani miejsc pracy, ani wpływów z podatków! A grunt który zabiera to dziadostwo mógłby w przyszłości stanowić idelany teren pod turystykę! Wole osobiście zbierac jagody- więcej z nich byłoby pożytku.

Co z tego beda mieli mieszkańcy? Nic. Nawert podatek od nieruchomości zabiorą, bo chca włączyć terminal w cześć terenów portowych, a te są zwolnione z podatku od nieruchmości. Inne podatki - też bez szans, bo przecież toto będzie tylko generowało straty.

G
Gość

to żyjcie sobie nadal z turystyki, handlujcie jagodami, łachę robicie że ktoś tam inwestuje,a przecież są inne porty.A w świnoujściu niech zostanie atrakcja turystyczna która jest fort brak stałego połączenia i port wojenny z kilkoma antykami

~marta~

Za zniszczone środowisko, za 5 lat życia na placu wielkiej budowy.. Za zamordowanie świnoujskiej turystyki i życie w cieniu wielkiego wybuchu .
Za wszystkie kłamstwa i obietnice, z których inwestor się wycofał...

m
mieszkaniec

BRAWO!
\Podobają mi się wszelkie inicjatywy, gdzie ludzi się jednoczą, abny wlaczyć z "Wielkimi", któym się wydaje, że są nie do ruszenia.
Taka budowa jak gazoport to zagrożenie - dla ludzi, dlap rzyrody, dla turystyki!!! Jeśli już go stawiają, to niech chociaż sfinansują rekompensaty! To żadna łąska, to powinność Polskiego LNG!!!!!!!!!!!

G
Gość

I w dupach sie poprzewracało...!!!

.

Np. za nowe miejsca pracy. A co, nie nalezy sie?

M
MS

(bez uprzedzeń)
A za co byłyby te rekompensaty ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3