Jest fajna, ładna i uśmiechnięta. Jak nas widzą dzieci, czyli kilka słów o mamach z okazji Dnia Matki

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska
Mamy wiedzą wszystko. Podobno. Pamiętam jak sama byłam małym dzieckiem i nie mogłam się nadziwić, że przed mamą nic nie da się ukryć. Dziś z perspektywy czasu i tego, że sama jestem rodzicem, zdaję sobie sprawę z czego to wynikało. Teraz sama udaję, że potrafię czytać w myślach moich maluchów

Jednak jest jedno pytanie na które nie potrafię do końca prawidłowo odpowiedzieć - jak widzą mnie moje dzieci? Intrygujące jest to, co siedzi w małych główkach moich pociech. Szczególnie, iż chodzi o moją osobę... W rozwiązaniu tej zagadki pomogły mi same dzieci.

Najpierw Franio, później Antoś...

Zacznijmy od Frania, jego mama Sylwia ma czarne włosy i śmieszny uśmiech. Kurtkę lubi ubierać. Gotować lubi zupy i potem je jeść. Franek lubi z nią ciasto robić. Mama w domu pije kawę. Chłopczyk podkreśla, że kocha mamusię bo ją kocha. Proste.

Natomiast mama Antosia, Agnieszka ma brązowe włosy i uszy też ma. Gotuje w domku i daje ciasteczka, ale już teraz nie ma ciasteczek. Lubi jeść ryż i on też lubi. Mama lubi ubierać sukienkę. Podkreśla: „Kocham ją, bo jestem jej syneczkiem”. Za to Józio mówi, że mama Marta jest duża i ma czarne włosy. Koszulkę, spodnie i buty i rękawiczki lubi ubierać. Lubi jeść mleko krowie. Tylko coś dla niego lubi gotować. Puszczać filmiki lubi. W pracy zarabia pieniążki, żeby coś potem kupić. Józio kocha mamusię za te filmiki. Życzy jej zdrówka i słoneczka.

ZOBACZ TEŻ:

Mama Łukasza - Sylwia ma czarne włosy, a oczy szare. Sukienkę lubi ubierać. Kanapki lubi jeść. Ubierać syna lubi. W pracy sprzedaje leki. Mówi: „Kocham mamusię, bo ona też mnie kocha”. A czego jej życzy? Życzę jej pieniążków i kasy i wafelka.

Mama Magda, jak mówi jest syn Matteo, ma włosy brązowe i oczy też. Sukienki lubi ubierać, makaron lubi gotować. Bawić się lubi. W pracy pracuje. Fajna w ogóle jest. A kocha mamusię za dobre rzeczy.

Mama Szymona, Dagmara ma takie kręcone włosy, a oczka ma takie normalne. Różne rzeczy lubi ubierać i nawet sukienki lubi. Jeść lubi kalafior, brokuł, ziemniaki, ogórka i paprykę. Lubi mówić do synka i do taty „pobaw się ze mną”.

12 najgorszych prezentów na Dzień Matki. Sprawdź, czy twój j...

No i jak tu się nie wzruszyć?

Idąc dalej, czteroletnia Nela opowiada, że jej mama Gosia ma taką jak ona buzię i zielone oczka. Lubi gotować zupę i wszystko lubi gotować. Lubi sprzątać i lubi pilnować zabawek. Ubiera dzieci i siebie. Kurtkę, buty, czapkę i szalik najbardziej. W pracy to tylko pracuje. Nela wychodzi z nią na plac zabaw. Zupę lubi jeść, ale nawet wszystko lubi jeść. Kocha mamusię, bo ją lubi. Na Dzień Mamy życzy jej słoneczka i ładnych dni i bransoletki.

Mama Ninki, Ewelina, włosy ma brązowe i długie, a oczy nie wie jakie ma. Sukienki lubi ubierać. Krewetki lubi jeść. Dziewczynka lubi z mamą ziemniaki robić. W pracy pracuje, ale nie wiadomo co tam robi. Kocha mamusię, bo jest miła. Z okazji jej dnia życzy jej słońca i zdrówka.

Marysia mówi o swojej mamie Paulinie, że nie jest wysoka, ani niska taka w sam raz. Lubi jeść mięsko. Z żyrafą lubi piżamkę ubierać i sukienkę też. Obiad z warzywami lubi robić. Kocham mamusię z całego serduszka. Życzę jej pieniążków i słoneczka - mówi Marysia.

Wiele aktorek, piosenkarek i modelek uznawanych jest za ikony mody i urody. Część nich ma dorosłe dzieci. Zobacz córki z ich matkami, do których najbardziej pasującym powiedzeniem może być "niedaleko pada jabłko od jabłoni". Czy córki dorównują urodą oraz aspiracjami swoim matkom? Sprawdź, jak wyglądają i czym zajmują.

Znane matki i ich piękne córki. Jak dwie krople wody! Niezwy...

Kilka słów o samym święcie

Zaczęło się od otaczania kultem matek-bogini w starożytnej Grecji i w Rzymie. W Grecji było obchodzone wiosną jako święto Matki Natury, gdzie składano dary bogini Rei, będącej matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. W Rzymie obchodzone Święta Matki nazywano Hilariami. Były to dni kultu bogini Cybele, frygijskiej bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych, strażniczki zmarłych. Dodatkowo źródeł święta można dopatrywać się w starożytnym Egipcie. Czczono tam boginię Izydę będącą ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. Po przyjęciu chrześcijaństwa wyznawanie innych bóstw zostało zakazane.

Tradycja powróciła w Anglii XVII wieku i nazwano ją „niedziela u matki”. Co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modlitwy w najbliższych świątyniach, katedrach. Co ciekawe, był to wolny dzień od pracy. Oddawało się cześć nie tylko mamie-rodzicielce, a może przede wszystkim właśnie Matce Boskiej. Młodzież, która wysyłana była na służbę do innych państw, dostawała przepustki i mogła odwiedzić własną parafię jak również spotkać się na chwilę z własnymi matkami. Ta tradycja zniknęła podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku, ale po drugiej wojnie światowej na nowo Dzień Matki pojawił się w kalendarzach. W zamian darczyńcy mogli liczyć na błogosławieństwo i dobre słowa.

Jakim jesteś typem mamy według swojego znaku zodiaku? Sprawd...

Mama! Od 1914 roku

Dochodząc do naszego kraju, w Polsce pierwszy raz świętowano Dzień Mamy w 1914 roku w Krakowie. W Generalnym Gubernatorstwie, podczas okupacji świętowano w całej III Rzeszy. Obecnie, jak wiadomo, Dzień Matki przypada co roku 26 maja, jak w żadnym innym państwie.

Inaczej niż w USA, gdzie w XIX wieku, nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Córka pierwszej ze wspomnianych kobiet w 1905 roku ustanowiła Dzień Matki. A 9 lat później Kongres Stanów Zjednoczonych uznał drugą niedzielę maja jako narodowe święto Dnia Matki.
Co ciekawe w niektórych krajach, takich jak Słowenia, Rosja, Białoruś, Bułgaria, Macedonia, Armenia i Wietnam, Dzień Matki łączony jest z Dniem Kobiet.

We Francji Dzień Matki wprowadził Napoleon. Od 1950 roku oficjalnie świętuje się w ostatnią niedzielę maja. W Australii i Kanadzie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Kwiatem utożsamianym z tym świętem jest goździk, który przypina się do ubrań.

Hindusi w Indiach obchodzą Dzień Matki w październiku. To u nich huczne święto Durga Puja ku czci bogini matki Durga. Hinduskie mamy mają swoje święto od ponad 10 lat i tego dnia dostają kwiaty oraz zaproszenie do restauracji. Wszystko po to by choć raz w roku zdjąć z nich kilka obowiązków.

Co kraj to obyczaj. Jednak najważniejsze jest to, aby szanować, kochać i pamiętać o swojej mamie. A czego można życzyć mamusiom? Cytując przedszkolaki: Słoneczka, uśmiechu, zdrówka i żeby wciąż były takie fajne!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Kaliszanka Roku

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie