Jest chętna na Szczeciński Park Przemysłowy

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Udostępnij:
Czy istnieje zagrożenie, że firmy działające w Szczecińskim Parku Przemysłowym mogą mieć problemy ze względu na plany przejęcia Parku?

Temat jest poważny, bo w Szczecińskim Parku Przemysłowym (SPP) działa już kilkadziesiąt firm zatrudniających prawie, 1,5 tys. osób. Co więcej, niedawno firmy działające w SPP podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Szczecińskiego Konsorcjum Okrętowego, którego celem jest połączenie potencjału produkcyjnego lokalnych podmiotów.

Na te ambitne plany padł ostatnio cień po wypowiedzi Bartosza Kownackiego, wiceministra obrony narodowej. Ujawnił, że zarząd Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia prowadzi rozmowy z Towarzystwem Finansowym Silesia w sprawie przejęcia Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Wyposażenie SPP mogłaby być wykorzystywana przez stocznie do bieżącej działalności.

Poseł Marchewka stawia pytania

Sprawą zainteresował się poseł Arkadiusz Marchewka. Jego zdaniem istnieje ryzyko ograniczenia działalności firm, które już działają w SPP.

- Ale pytań w tej sprawie jest wiele. Czy zarząd Gryfii prowadzi rozmowy z Silesią w sprawie przejęcia Szczecińskiego Parku Przemysłowego, jakie są rezultaty podjętych rozmów, czy prowadzone działania były konsultowane z zarządem Szczecińskiego Parku Przemysłowego - wylicza parlamentarzysta z naszego regionu.

I najważniejsze pytanie.

- Czy minister obrony jest w stanie zapewnić, że działalność podmiotów znajdujących się obecnie na terenie SPP nie zostanie w przyszłości ograniczona jeśli do przejęcia by doszło?

Skomplikowana struktura

Zanim przejdziemy do odpowiedzi ministra, jesteśmy Czytelnikom winni wyjaśnienie skomplikowanej struktury na terenach stoczniowych w Szczecinie. Prawie 90 procent udziałów w stoczni Gryfia ma fundusz inwestycyjny MARS. A podmiotem zarządzającym MARS-em jest spółka MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., której 100 procent akcji ma Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ). A akcjonariuszem PGZ jest Minister Obrony, który otrzymał pełnomocnictwo do reprezentowania Skarbu Państwa w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Minister odpowiada

- W chwili obecnej MSR Gryfla S.A. nie prowadzi żadnych rozmów, których przedmiotem byłoby przejęcie Szczecińskiego Parku Przemysłowego od Towarzystwa Finansowego Silesia sp. z o. o. - zapewnia wiceminister Bartosz Kownacki.

Ale jest jedno ale. Spółka MS, jako zarządzający MARS-em, podejmuje jednak działania mające na celu, włączenie Parku bezpośrednio w struktury MARS-a.

- Takie rozwiązanie ułatwi współpracę zarówno z MSR Gryfia S.A., jak i z innymi podmiotami znajdującymi się w portfelu MARS FIZ, w tym m. in. spółkami z sektora remontu i budowy statków oraz budowy konstrukcji stalowych offshore tworzących Grupę Shipyard & Offshore - tłumaczy wiceminister obrony narodowej

Według niego integracja Szczecińskiego Parku Przemysłowego ze stworzoną przez MS TFI Grupą Shipyard & Offshore zwiększy potencjał konkurencyjny i zdolności produkcyjnych w kluczowych obszarach działalności MSR Gryfia S.A.

Co ciekawe trwa już wycena Szczecińskiego Parku Przemysłowego, ale o szczegółach na razie się nie dowiemy.

- Z uwagi na trwającą obecnie wycenę SPP, zarząd spółki MS nie przedstawił rezultatów rozmów z TF Silesia, uważając przekazywanie takich informacji na obecnym etapie rozmów za niewłaściwe.

Okazuje się, że zarząd MS, jako organ zarządzający MARS-em, rozmawia ze Szczecińskim Parkiem Przemysłowym, jak i z Silesią.

- Z przekazanych informacji wynika, iż zarówno zarząd Silesii, jak i zarząd SPP są nastawieni bardzo pozytywnie do koncepcji włączenia spółki w struktury MARS FIZ. Zarząd Parku podziela wnioski zarządu MS dotyczące korzyści wynikających ze współpracy w ramach jednego funduszu - zachwala wiceminister Kownacki.

I zapewnia, że zmiany nie ograniczą pracy mniejszych firm na ternie Szczecińskiej Strefy Przemysłowej

- Przejęcie SPP przez MARS nie zakłada ograniczenia działalności podmiotów znajdujących się obecnie na jego terenie. MARS liczy na to, że podmioty obecnie działające na terenie Parku będą nadal współpracowały z SPP, a dodatkowo także z MSR Gryfia S.A. - zapewnia Bartosz Kownacki.

Zobacz także: Będzie praca dla 200 osób. Suknie szyte w Stargardzie będą sprzedawane w Paryżu, Mediolanie i Barcelonie

Woodstock 2016 na zdjęciach: Piękne dziewczyny, uczestnicy f...

Gs24.pl

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

:)

Mamy super specjalistke od stoczni i okretow w zarzadzie gryfiii pania radna wiec nic nam nie straszne, nowy tytanic szybko powstanie ,do boju !

Dodaj ogłoszenie