Jeśli nie płaciłeś czynszu przez jakiś czas, możesz go teraz odpracować

Redakcja
W Świnoujściu możesz odpracować czynsz, którego nie zapłaciłeś.
W Świnoujściu możesz odpracować czynsz, którego nie zapłaciłeś.
W minionym tygodniu wszedł w życie program umożliwiający odpracowanie zadłużenia przez użytkowników lokali komunalnych.

Dłużnicy zainteresowani tą formą pomocy mogą spłacić zadłużenie w ramach tzw. świadczenia ekwiwalentnego. Mogą wykonywać drobne prace remontowe, porządkowe lub administracyjne realizowane w mieście, w podległych gminie jednostkach organizacyjnych lub samorządowych instytucjach kultury. Proponowana stawka to 9 zł za godzinę.

- Program realizowany będzie przy współpracy Powiatowego Urzędu Pracy w Świnoujściu - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. - Dzięki temu dłużnicy będą mogli, przed objęciem ich tą formą pomocy, otrzymać w ramach aktywności zawodowej informację o posiadanych ofertach pracy. Jeśli takich ofert nie będzie lub oferujący pracę przedsiębiorcy nie będą chcieli ich zatrudnić, wtedy będą mogli skorzystać z udziału w programie.

Udział w programie oddłużeniowym powstał z myślą o osobach z niskimi dochodami, czyli 844, 45 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1013,34 zł na osobę w jednoosobowym, których wysokość zadłużenia przekracza 3-miesięczną należność za korzystanie z lokalu. Musi być też umorzone wobec nich postępowanie egzekucyjne, wobec bezskuteczności egzekucji.

Świadczenie ekwiwalentne jako forma odpracowania zadłużenia nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych jak również nie pozbawia dłużnika utraty świadczeń społecznych.

Jak podaje rzecznik zadłużenie przekraczające 3 miesiące wystąpiło u ok. 463 mieszkańców lokali komunalnych, na łączną kwotę 3,5 mln zł, a do 3 miesięcy u 426 rodzin na łączną kwotę milion złotych. Tak więc suma zadłużenia wynosi 4,5 mln zł.

- Są to zaległości narastające, obejmujące od kilku miesięcy do kilku lat, w których dynamika okresów jest różnorodna - mówi Robert Karelus. - W miejsce spłacanych długów powstają nowe, w zależności od kondycji finansowej dłużników. W okresie 6 lat skierowano do sądu ponad 330 spraw o zapłatę należności. Nie znaczy to, że nie będziemy stosować też tzw. twardej windykacji. Tym bardziej, że często zdarza się, że po pierwszej informacji o jej groźbie spłacane są wszystkie należności.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Świnoujściu, w ramach podpisanej umowy z Krajowym Rejestrem Długów, w 2013 roku umieścił nazwiska 34. dłużników na łączną kwotę 257.000 zł, zarówno z lokali mieszkaniowych, jak i użytkowych.

Przypomnijmy, wpisanie dłużnika do tego rejestru ogranicza jego możliwość do swobodnego funkcjonowania na rynku konsumenckim. Dłużnicy notowani w KRD napotykają znaczne utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, zakupy ratalne oraz telekomunikacyjnych - zakup telefonu w abonamencie oraz multimedialnych: telewizja kablowa, dostęp do internetu. Ogranicza to ich dalsze zadłużanie lub dokonywanie wyborów konsumenckich kosztem niepłacenia czynszu.
Rada Miasta Świnoujście w 2012 roku umożliwiła wszystkim dłużnikom, w drodze podjętej uchwały, spłatę zadłużenia w ratach i ponowne zawarcie umowy najmu wcześniej wypowiedzianej za długi.
(nare)

6 grudnia będzie dodatkową niedzielą handlową

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.