MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli Jarosław Rzepa zostanie posłem, to kto będzie wicemarszałkiem? A co z wicemarszałkiem Januszem Gromkiem?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Jarosław Rzepa we wczorajszych wyborach zdobył ponad 12 tysięcy głosów. Prawdopodobnie otrzyma mandat poselski z listy Koalicja Polska PSL-Kukiz'15. Nie będzie mógł więc być jednocześnie posłem i wicemarszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego.

- Nie ma jeszcze ostatecznych obliczeń i nie wiemy czy rzeczywiście wicemarszałek Jarosław Rzepa zostanie posłem. Z jednych wyliczeń wynika, że ma ten mandat, inne mówią że niestety nie - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - W tej chwili czekamy na decyzje. Jeżeli rzeczywiście Jarosław Rzepa otrzyma mandat, czego mu serdecznie życzę, to przystąpimy do rozmów z naszymi partnerami na temat wicemarszałków. Te rozmowy przed nami. Nie ukrywam, że to zależy od rozwiązań politycznych. Przez wiele lat ta współpraca była bardzo owocna.

- Na razie tej opcji, że przypadnie nam mandat w Sejmie i ja go dostanę, nie brałem pod uwagę. A gdyby zaistniała taka możliwość, teoretycznie rzecz rozważając, pozostać wicemarszałkiem czy przyjąć mandat poselski, na pewno ta decyzja nie zapadnie ani na Matejki w Szczecinie, ani w Warszawie na Pięknej, a w moim sumieniu - powiedział Jarosław Rzepa startujący z Koalicja Polska PSL-Kukiz'15. - Teoretycznie, gdybym zdecydował się na zostanie posłem, ktoś musiałby mnie zastąpić na stanowisku wicemarszałka w sejmiku, bo z automatu funkcja w sejmiku jest wygaszana. O tym, kto byłby na to stanowisko desygnowany, decydowałby zarząd wojewódzki i prezydium zarządu wojewódzkiego PSL. To te gremia mogą kogoś zaproponować na stanowisko wicemarszałka marszałkowi województwa. Póki co, na razie o tym nie myślimy.

Podobna sytuacja jest z wicemarszałkiem Januszem Gromkiem, który prawdopodobnie zostanie senatorem z listy Koalicji Obywatelskiej.

- Na pewno zostanę senatorem - mówi wicemarszałek Janusz Gromek. - Jak mógłbym zawieść ponad 60 tysięcy osób, które na mnie głosowały. Mam 63 lata i muszę pracować dla Polek i Polaków. W senacie chcę się zająć sprawami samorządowymi, oświatą, bo przeci8eż byłem dyrektorem szkoły, środowiskiem i rodziną. Ale myśląc o rodzinie myślę i o niemowlakach i o seniorach. Ten senat to dla mnie nowe wyzwanie, będę się tej swojej nowej roli uczył. Ale myślę, że z moim samorządowym doświadczeniem wiele osób będzie mogło się tez ode mnie uczyć. Kto na moje miejsce na wicemarszałka? Nie myślałem o tym, bo nie chciałem zapeszyć, ale chciałbym aby został nim ktoś z Kołobrzegu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Trwa głosowanie...

Czy zaskoczyły Cię wyniki wyborów?

ZOBACZ TEŻ:

WYBORY - Szczecin: Relacja ze sztabu Koalicji Obywatelskiej....

DANE Z POWIATÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński