Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienią 2023 roku mamy poznać potencjalne lokalizacje dla kolejnej elektrowni jądrowej

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W Warszawie odbyła się konferencja E23 PL dla UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”
W Warszawie odbyła się konferencja E23 PL dla UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości” PEJ
Zacieśnianie współpracy w sektorze energetyki jądrowej między Polską a Ukrainą był jednym z tematów konferencji E23 PL dla UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”. Na warszawskim Stadionie Narodowym wiceprezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe poinformował także o tym, kiedy mamy poznać potencjalne lokalizacje drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.

Polacy zacieśnią współpracę energetyczną z Ukrainą

Jak poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe w kontekście przyspieszenia działań zmierzających do powstania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o tym, w jaki sposób można na polskim gruncie wykorzystać bogate doświadczenia Ukrainy, która od lat rozwija sektor energetyki jądrowej.  

- Ukraina posiada wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu i eksploatacji obiektów jądrowych. Przed wojną w 4 elektrowniach jądrowych o łącznej mocy prawie 13 GWe pracowało tam 15 reaktorów wodnych-ciśnieniowych (PWR). To czyni z naszego sąsiada naturalnego partnera zarówno dla Polski, jaki i dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe w zakresie wymiany doświadczeń i rozwijania naszych krajowych kompetencji w obszarze inwestycji jądrowych – powiedział Łukasz Młynarkiewicz, wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

Zdaniem PEJ "obszar energetyki jądrowej jest jednym z tych, przy których wzajemna polsko-ukraińska wymiana doświadczeń może przynieść obopólne korzyści".

W konferencji, oprócz spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, ze strony polskiej udział wzięli w niej przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwowej Agencji Atomistyki, a ze strony ukraińskiej reprezentanci operatora elektrowni jądrowych w Ukrainie, czyli Enerhoatomu oraz ukraińskiego dozoru jądrowego (SNRIU). W konferencji wziął udział także premier RP Mateusz Morawiecki.

WARTO PRZECZYTAĆ. Elektrownia jądrową na Pomorzu. PEJ złożyło do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek dotyczący analiz bezpieczeństwa

Szef rządu podkreślił konieczność inwestycji w infrastrukturę energetyczną i krytyczną. Tłumaczył, że Polska dąży do rozwoju bezpieczeństwa energetycznego – swojego, ale również Ukrainy i Europy. Morawiecki przekazał, że aktualnie toczą się rozmowy dotyczące współpracy w poszukiwaniu gazu w różnych obszarach, w tym na terenie Ukrainy. Z tym ma wiązać się modernizacja sieci. Już teraz jest realizowana modernizacja połączenia pomiędzy elektrownią Chmielnicki a Rzeszowem. Tematem rozmów jest również połączenie między Równe a Chełmem, gdzie znajduje się elektrownia atomowa.

- Warto na najróżniejsze sposoby przebudowywać naszą architekturę energetyczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł przyszłości, które wraz z atomem na pewno będą stanowić trzon naszej energetyki w latach 30., w latach 40. i w kolejnych dziesięcioleciach – zauważył szef rządu.

Ponadto premier podziękował polskim instytucjom za pomoc Ukrainie w naprawie jej sieci energetycznej.

- Podczas mojej ostatniej wizyty w Kijowie parę tygodni temu, prezydent Zełenski przedstawiał mi ogromne wysiłki inżynierów ukraińskich. Dziękował także za nasz wkład w szybką odbudowę i naprawę ukraińskich elementów sieci infrastrukturalnej i infrastruktury krytycznej. To wszystko umożliwiło Ukrainie normalniejsze funkcjonowanie - przecież dalekie cały czas od normalności, ale nieco normalniejsze funkcjonowanie – powiedział Morawiecki.

Będzie kolejna polska elektrownia atomowa?

Podczas konferencji wiceprezes PEJ pytany był także o drugą elektrownię jądrową, za której budowę odpowiedzialne będzie państwo w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

- Jesienią planujemy przedstawić krótką listę trzech potencjalnych lokalizacji dla kolejnej elektrowni jądrowej – powiedział wiceprezes PEJ Młynarkiewicz.

Pierwsza atomówka w Polsce ma powstać nad morzem w gminie Choczewo w lokalizacji pod nazwą "Kopalino-Lubiatowo". Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku, po nim kolejne dwa. Trzy reaktory, które zasilą elektrownię w Choczewie, dadzą łącznie do 3,75 GW energii.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński