MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jerzyki zamiast odkomarzania w Szczecinie? Jak zrobić to z głową?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Czy zamiast odkomarzania, można zastosować bardziej wydajny i ekologiczny sposób pozbywania się tych owadów? Szczecińscy radni sugerują, że rozwiązaniem może być instalacja budek dla jerzyków.

Niektóre miasta w Polsce redukują standardowe odkomarzanie. Tak stało się ostatnio m.in. w Starachowicach, Krakowie, Katowicach. W walce z komarami w Krakowie mają pomóc jerzyki, nietoperze, osy i szerszenie, które żywią się tymi owadami. Szczecińscy radni Koalicji Obywatelskiej chcą wiedzieć, czy w Szczecinie takie rozwiązania też są możliwe.

"W wielu polskich miastach postanowiono odejść od oprysków i wybrano bardziej ekologiczne i korzystne ekonomicznie rozwiązanie – montaż budek dla jerzyków. Jeden jerzyk w ciągu doby może zjeść kilka tysięcy komarów czy meszek. Miasto nie może ze względów prawnych odkomarzać prywatnych działek, a jerzyki nie będą ograniczone własnością terenów. Proszę o informację czy miasto rozważało wprowadzenie takiego rozwiązania?" - czytamy w interpelacji do prezydenta Krzystka podpisanej przez pięcioro radnych KO.

Zobacz także:

Trzy jelenie byczki zawędrowały na jedno z osiedli w Dąbiu

Szczecin Dąbie. Jelenie zawędrowały na jedno z osiedli w Dąb...

Teren przeznaczony do zwalczania komarów w Szczecinie podzielony jest na kilka obszarów. To cmentarze komunalne, parki, skwery, zieleńce, Arkonka oraz kąpieliska. W Szczecinie w ostatnich latach odkomarzanie przeprowadza się techniką zamgławiania na gorąco. Prowadzone jest rano lub wieczorem, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych - nie może być opadów ani wiatru. Dwa lata temu takie zabiegi kosztowały około 20 tys. zł.

Nie jest jeszcze znane stanowisko miasta w sprawie interpelacji. Wiadomo jednak, że akcja instalowania budek musiałaby zostać skoordynowana m.in. z planami remontowymi np. Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego lub innych zarządców nieruchomości. Jak alarmuje Fundacja Ratujmy Ptaki:

"W najbliższym czasie może wręcz dojść do wyginięcia tego gatunku (jerzyków - red.) wskutek problemów związanych z miejscami ich gniazdowania, które znajdują się w szczelinach i stropodachach budynków. Odnowy naszych bloków, przebudowy i termomodernizacje niszczą wiele z jedynych miejsc umożliwiających temu gatunkowi rozmnażanie się. Pomijając fakt, iż wiele prac wykonywanych jest w trakcie sezonu lęgowego, co przyczynia się do śmierci ogromnej ilości piskląt i ich rodziców, nie można zapomnieć o tym iż nikt nie rekompensuje utraty dogodnych miejsc lęgowych, np. wieszając budki".

Fundacja zamieszcza na swojej stronie dokładne informacje, jak i gdzie najlepiej montować budki dla tych ptaków. www.ratujmyptaki.org/jerzyki/

zobacz też:

Chcesz odstraszyć komary i muchy? Posadź te rośliny! Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Tych roślin nie lubią owady. Stwórz „zapachową barierę”, któ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński