Jeleń odłowiony w Stargardzie nie żyje. "Miał poważne...

  Jeleń odłowiony w Stargardzie nie żyje. "Miał poważne obrażenia"

  Zdjęcie autora materiału

  Emila Chanczewska

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Jeleń na os. Zachód
  1/7
  przejdź do galerii

  Jeleń na os. Zachód ©Emila Chanczewska

  Niestety, nie udało się uratować jelenia, który w środowe popołudnie wbiegł na teren Stargardu i biegał po mieście. Jak się okazało, nie tylko zderzył się z ogrodzeniem, ale został też potrącony przez samochód. Odniósł bardzo ciężkie obrażenia. Drugi z jeleni żyje, został w środę wieczorem wypuszczony na wolność. To był niesamowity dzień - przyznaje Michał Kudawski z fundacji Dzika Ostoja, który kierował akcją ratowania zwierząt.
  Zobacz galerię

  W środę opisywaliśmy akcję odławiania jeleni w Stargardzie.

  - Jeden z nich uderzył w pojazd przy ul. Kościuszki, zerwał rogami torebkę uczennicy i ostatecznie ze względu na doznane obrażenia upadł na skrzyżowaniu ul. Ułanów Jazłowieckich z ul. 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty - podsumowuje środową akcję Straż Miejska w Stargardzie.

  Strażnicy miejscy niezwłocznie do rannego zwierzęcia wezwali Michała Kudawskiego, z którym Gmina-Miasto Stargard ma podpisaną umowę na świadczenie usług z zakresu ratowania zdrowia i życia zabłąkanych dzikich zwierząt.

  Jeleń został przetransportowany do Wielgowa, gdzie udzielona zostanie mu niezbędna pomoc.

  - Niestety, jeleń miał poważne obrażenia i w czasie udzielania pomocy padł - mówi Michał Kudawski. - Miał dwa złamane żebra, obite płuco, uraz kręgów szyjnych, zmiażdżoną tchawicę, co widać było po oddechu gdy leżał na chodniku.

  Miał też wielki obrzęk w okolicach potylicy. On nawet się nie bronił, co nie było normalnym zachowaniem.


  Drugi z nietypowych gości, którzy odwiedzili nasze miasto znalazł się na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Parku 3 Maja.

  - Ten osobnik nie doznał widocznych obrażeń poza złamanym rogiem. Udało się go bezpiecznie odseparować od miejskiego otoczenia do momentu, w którym zostanie zbadany i przetransportowany do naturalnego środowiska - relacjonują dalej strażnicy miejscy. - Około godziny 21.30 zakończono akcję pomocy dla jeleni, kiedy to drugi osobnik został przetransportowany w swoje środowisko bytowania. Serdecznie dziękujemy za współpracę przedstawicielom Dzikiej Ostoi oraz kołu łowieckiemu Grzywacz.

  Także Michał Kudawski z fundacji na rzecz zwierząt Dzika Ostoja, działającej w Wielgowie dziękuje za pomoc w akcji odłowienia jeleni z terenu Stargardu.

  - Bardzo dziękuję za okazaną pomoc moim niezawodnym wolontariuszom lek.wet. Pawłowi Dudzie z Gabinetu Weterynaryjnego Leonarda Gugały, Tomaszowi Flisikowskiemu, Annie Skowrońskiej, Krisowi, Straży Miejskiej ze Stargardu oraz myśliwym z koła Grzywacz w Stargardzie w składzie Tomasz Grubba - łowczy koła, Zbigniew Huryń oraz Alfred Smoleń - napisał na swoim Facebooku Michał Kudawski z Dzikiej Ostoi. - Dziękuję również mieszkańcom zabezpieczającym ranne zwierzęta, a w szczególności Gracjanowi Różyckiemu oraz Łukaszowi Puczowi.

  Dlaczego dzikie zwierzęta wchodzą na teren zurbanizowany? Jak wyjaśnia Michał Kudawski, to efekt grodzenia dróg i braku przejść.

  - To nad drogą nr 10 w Stargardzie to jakaś porażka albo żart. Ma być przejście i jest jakaś kładka, ale czy działa skutecznie, to inna strona medalu... - dodaje.

  ZOBACZ WIĘCEJ: Ranny jeleń zabrany z osiedla Zachód w Stargardzie [ZDJĘCIA, WIDEO]  Zobacz też wideo: odławianie jelenia z os. Zachód w Stargardzie

  Wideo (ech)

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Stargardu

  Wideo ze Stargardu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów