MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedziesz B? Uważaj i trzymaj się mocno! Wypadki i stłuczki komunikacji miejskiej w Szczecinie

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Statystycznie każdego dnia zeszłego roku przynajmniej raz jakiś tramwaj lub autobus w Szczecinie miał problemy
Statystycznie każdego dnia zeszłego roku przynajmniej raz jakiś tramwaj lub autobus w Szczecinie miał problemy archiwum
717 zdarzeń drogowych. Na takiej liczbie zatrzymał się licznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie 31 grudnia 2022 o północy. Statystycznie oznacza to, że każdego dnia zeszłego roku przynajmniej raz jakiś tramwaj lub autobus miał problemy.

W szczycie po ulicach jeździ blisko trzysta autobusów i tramwajów, dodając do tego tysiące samochodów i dziesiątki tysięcy pieszych można uznać, że jest całkiem bezpiecznie. Bo czymże jest tych 717 zdarzeń?!

Jak się okazuje, większość z nich wynika nie z winy kierowców i motorniczych. A to pieszy zagapi się i wejdzie wprost pod koła, a to kierowca wymusi pierwszeństwo. Oczywiście i prowadzący pojazdy komunikacji nie są bez winy.

Wypadki i kolizje z udziałem transportu publicznego mają swoją specyfikę. Przecież w takim pojeździe jest zazwyczaj kilkunastu pasażerów. Każdy gwałtowny manewr może ich narazić. Ot, choćby takie gwałtowne hamowanie. Łatwo wówczas przelecieć przez pół autobusu, kiedy człowiek nie trzyma się na przykład poręczy. Albo gwałtowny skręt – siła odśrodkowa robi swoje i z siedzenia można spaść. Osób poszkodowanych w wypadkach szczecińskiej komunikacji było w zeszłym roku więcej niż rok wcześniej. Równo 140. Uważajmy więc i mocno trzymajmy poręczy i uchwytów.

Hanna Pieczyńska z ZDiTM pokusiła się o opracowanie dokładnych statystyk. Oto one. Liczba kolizji, w których uczestniczyły pojazdy komunikacji miejskiej w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego uległa zmniejszeniu o 122 zdarzenia i zanotowano ich 570. Wypadki zostały odnotowane 133, czyli o osiem więcej

Najwięcej kolizji drogowych miało miejsce na liniach tramwajowych 1, 11, 12 oraz na trasach linii autobusowych 812, 86, B.

Wypadki drogowe według liczby przedstawiają się następująco: na liniach tramwajowych – 7, 11, 12 na liniach autobusowych – 75, B, 60. Wynika to z faktu, że trasy tych linii przebiegają przez centrum miasta i przez główne punkty węzłowe o dużym natężeniu ruchu tramwajowego, kołowego i pieszego.

Co ciekawe liczba zdarzeń drogowych z udziałem autobusów i tramwajów sukcesywnie spada. Z pewnością wpływ na to ma znacząca poprawa stanu dróg i infrastruktury drogowej, ale nie wolno zapominać o innym elemencie. Wypadków jest mniej, bo zarówno w zajezdniach autobusowych jak i tramwajowych brakuje rąk do pracy. A to z kolei powoduje, że wyjeżdża na trasy coraz mniej pojazdów. Poprawa bezpieczeństwa poprzez ograniczenie kursowania taboru. Szczeciński przepis na rozwiązanie problemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński