Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziemy do pracy za granicę

Aleksandra Kos/www.echodnia.eu
sxc.hu
Nie dajmy się oszukać za granicą. Każdy pracownik, którym wyjeżdża do innego kraju za chlebem musi pamiętać o kilku żelaznych zasadach.

Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z usług prywatnych firm, posiadających statut agencji zatrudnienia. Niestety w mediach, wciąż pojawiają się informacje o działalności nielegalnych pośredników proponujących prace za granicą.

Jeśli chcemy skorzystać z usług agencji pracy, aby wyjechać za granicę, powinniśmy sprawdzić, czy posiada ona wpis do rejestru zatrudnienia potwierdzony certyfikatem wydawanym przez marszałka województwa. Wykazy agencji można znaleźć pod adresem www.kraz.praca.gov.pl oraz na stronach internetowych urzędów pracy.

Wszystkie agencje, kierujące do pracy za granicą mają obowiązek zawarcia pisemnej umowy z osobą kierowaną do pracy. Przed jej podpisaniem powinniśmy zwrócić uwagę czy zawiera ona: okres zatrudnienia, dane pracodawcy zagranicznego, rodzaj wykonywanej pracy i wynagrodzenie, warunki ubezpieczenia społecznego, kwoty należne agencji pośrednictwa pracy oraz zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania umowy.

Agencja może pobierać od nas opłaty związane z dojazdem i powrotem, wydawaniem wiz oraz tłumaczeniem dokumentów pod warunkiem umieszczenia tych kosztów w umowie.

Nigdy nie powinniśmy korzystać z ofert pracy podających jedynie numer telefonu komórkowego oraz spotykać się z pośrednikiem pracy na przykład w kawiarni czy na dworcu. To od razu powinno wzbudzić nasze podejrzenie. Musimy pamiętać, że legalna agencja pośrednicząca ma kierować nas do pracodawcy, a nie do innego zagranicznego pośrednika.

Przed wyjazdem należy zabrać ze sobą dowód, paszport, życiorys, zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje oraz umowę. Musimy także pamiętać, aby ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia. Warto także wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia nas do opieki zdrowotnej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia i jest honorowana w krajach Unii Europejskiej. Należy również zapoznać się z informacjami o życiu oraz warunkach pracy w kraju, do którego wyjeżdżamy oraz zabrać pieniądze na życie i powrót do Polski.

Jeśli pracodawca nie wywiązuje się z warunków umowy o pracę - fakt ten trzeba zgłosić do agencji zatrudnienia. Dodatkową pomoc możemy także uzyskać w ambasadzie RP. Na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych znajdują się telefony i adresy instytucji, gdzie można uzyskać pomoc oraz zgłosić informacje o nieuczciwych pośrednikach pracy lub pracodawcach.

Źródło:
Radzimy jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi agencjami zatrudnienia - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński