Jedno z najlepszych muzeów morskich w Europie powstanie w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Piotr Kossobudzki: - Wśród eksponatów symulatory sztormu i nawigacji. Będzie można też przekonać się osobiście, jak trudno żegluje się pod wiatr
Piotr Kossobudzki: - Wśród eksponatów symulatory sztormu i nawigacji. Będzie można też przekonać się osobiście, jak trudno żegluje się pod wiatr
Udostępnij:
Znamy kilka pierwszych eksponatów, które będzie można zobaczyć w budowanym na wyspie Łasztowni Morskim Centrum Nauki. Pozostałe, związane z morską historią Pomorza Zachodniego oraz z zagadnieniami związanymi z wodą i żywiołami, a jest ich ponad 200, na razie stanowi ścisłą tajemnicę.

- Pobyt w nim ma być prawdziwą przygodą dla każdego, kto go odwiedzi i to bez względu na to, ile ma lat - zapewnia Piotr Kossobudzki, ekspert konsorcjum KarekDesign-Neuron.edu., współautor przyszłej wystawy. - Na razie ujawniamy tylko pierwsze kilkanaście eksponatów. Reszta obiektów i ich opisy będzie bowiem przedmiotem przetargu, aby wybrać najlepszych wykonawców ze świata. Stąd niemożliwość ich ujawnienia.

O idei ekspozycji mówi:

- Naszą ideą przy projektowaniu wystawy było, nie jak gdzie indziej, mnóstwo komputerów, ale jak najmniej, bo mamy dosyć w codziennym życiu świecących ekranów. Stawiamy przede wszystkim na to, aby można osobiście dotknąć, pokręcić, zmagać się z czymś i w ten sposób zrozumieć zjawiska naukowe.

W najlepszych światowych muzeach najbardziej przyciąga możliwość jednoczesnego przeżycia przygody. I tak będzie w MCN. Będzie można wejść na bocianie gniazdo i na reję zawieszone kilkanaście metrów nad ziemią. Powiosłować na kanadyjce w prawdziwej wodzie i przekonać się, jaki to jest wysiłek, żeby przepłynąć dwieście metrów. A także sprawdzić osobiście pracę nurka na głębokości. I przekonać się, co przeżywa samotny rozbitek morski na tratwie smaganej wiatrem i wodą.

Sercem Centrum będą więc wystawy składające się z interaktywnych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Na parterze wszystko o budowie statków i wodny plac zabaw dla dzieci. Na I piętrze królować będzie życie na morzu, a na drugim piętrze pokazane zostanie morze, jako groźny żywioł, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy i życie rozbitka. Tu też "Którędy do Afryki?" czyli podboje świata, kartografia etc.

Program Centrum będą dopełniały pokazy w planetarium, zajęcia w laboratoriach i modelarni, wystawy mobilne, pokazy eksperymentów, wykłady, czy spotkania z ciekawymi ludźmi mówi Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Naukin. - MCN będzie ważną atrakcją edukacyjną dla mieszkańców Zachodniopomorskiego oraz dla gości spoza regionu i może stać się nowym symbolem miasta i regionu.

Jedno z najlepszych muzeów morskich w Europie powstanie w Sz...

Motywem przewodnim centrum będzie morze, temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii, czy kultury. Pokazywanie różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu sprawi, że będzie to placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie zapewnia Piotr Kossobudzki.

Cała wystawa mieścić się będzie na trzech kondygnacjach budynku Centrum i zajmować łącznie ok. 3100 m2 powierzchni. Przy budynku powstanie również ekspozycja zewnętrzna – morski plac zabaw dla młodszych dzieci o wielkości ok 50 m2. Być może w przyszłym rozdaniu finansowym w Unii Europejskiej znajdą się fundusze na rewitalizację. Jeśli tak, MCN zakupi stojący obok niego wielki budynek z XIX wieku i tu zrobi ekspozycję dużych morskich obiektów.

Na razie wystawa w nowo budowanym obiekcie ma być podzielona na 5 stref tematycznych zorganizowanych wokół zagadnień związanych z morzem i życiem na morzu.

Parter (około 750 m2) pomieści wystawę "Cała naprzód!" opowiadającą o budowie statków, procesach jego projektowania i budowania, typach jednostek pływających, rodzajach napędów, sposobach sterowania, własnościach wody i ich wpływie na jednostki pływające.

A także ekspozycję "Chlap!" z myślą o najmłodszych, w tym wodny plac zabaw dla dzieci, tamy, śluzy, pompy, armatki wodne etc.

Na pierwszym piętrze (około. 400 m2) - życie na morzu (zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza), a na drugim (1950 m2) - m.in. życie na morzu (dokończenie z piętra 1), "Ratunku, S.O.S.!" (morze jako żywioł: woda, wiatr, lód; sposoby okiełznania żywiołu i zabezpieczania się przed nim, zapobieganie wypadkom, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy, życie rozbitka, akcja ratunkowa i służby ratownicze, badania podwodne) oraz "Którędy do Afryki?" czyli wszystko lub prawie wszystko o metodach nawigacji (dawnej i dziś), podbojach świata, kartografii, rejsach oceanicznych, wpływie człowieka na morza i oceany, etc.

Poszczególne działy wystawy będą odróżniać się od siebie np. kolorystyką i stylistyką stanowisk, elementami scenograficznych i informacyjnych.

Wśród eksponatów znajdą się m.in. symulator sztormu, symulator nawigacji. Zwiedzający zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, czy też będą mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych.

bardzo dobrą opinię o koncepcji muzeum wydali dr hab. inż. st. of. Paweł Zalewski z Akademii Morskiej oraz prof. dr hab. Mariusz P. Dąbrowski.

Na przełomie 2018/2019 roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki.

ZOBACZ TEŻ:

Centrum Nauki Łasztownia ma być gotowe w 2020 [WIZUALIZACJE]

Zobacz też wideo: Projekt Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Zobacz również:

Morskiego Centrum Nauki Zobacz. Zobacz więcej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zibi

Jeszcze nie powstalo a juz wiecie ze najlepsze.Co bardzo ciekawego bedziecie mogli wystawic,pokazac?Te 3 czy 4 polamane lodki stojace z tylu teatru,kotwice lezaca z przodu teatru?Przestancie siac propagande.Czas was oceni ,a zeby sie tytulowac najlepszym trzeba sie najpierw wykazac w dzialaniu .Na opinie najlepszego zapracowuje sie dlugie lata.Amen.

Dodaj ogłoszenie