Centrum Aktywności Lokalnej Krzemień Podjuchy to według miesięcznika Architektura jedna z jedenastu najbardziej oczekiwanych inwestycji w 2019 roku w Polsce.

CAL Krzemień Podjuchy znalazł się wśród takich projektów jak m.in.: Nowa Rotunda w Warszawie, Apartamentowiec Drzymały 27 w Poznaniu czy Zespół biurowy Nowy Targ we Wrocławiu.

Szczeciński obiekt zaprojektowała wrocławska pracownia Grid Architekci.

Zobacz galerię

CAL powstaje według opracowania wyłonionego w konkursie, który zorganizowało TBS Prawobrzeże przy udziale szczecińskiego oddziału SARP. Jak piszą autorzy zwycięskiej pracy w miesięczniku Architektura:

Punktem wyjścia było stworzenie budynku, który oprócz niezbędnego rozkładu pomieszczeń, ich prawidłowych funkcjonalnych zależności, wygeneruje wartość dodaną świadczącą o publicznym i egalitarnym charakterze tej przestrzeni. Architekci zaproponowali dwukondygnacyjny budynek z położonym centralnie holem. Ma on pełnić funkcję dodatkowego miejsca wydarzeń i oddzielać poszczególne przestrzenie pod względem akustycznym. Konstrukcja budynku to prefabrykowane słupy, ściany zespolone z betonu i elementy z drewna klejonego.

Inwestycja już trwa. Co słychać na budowie.
Do tej pory wykonano stan surowy na poziomie parteru i przyłącza sanitarne oraz cieplne. Obecnie trwają roboty murarskie. Wykonywane są także prace zbrojarskie przy wykonywaniu elementów konstrukcyjnych żelbetowych ścian i stropów oraz roboty murarskie na poziomie pierwszego piętra. W lutym planowany jest montaż więźby dachowej. Całość ma być zakończona jesienią tego roku.

Inwestycję w imieniu miasta realizuje TBS Prawobrzeże. W sierpniu spółka przekazała plac budowy firmie EXPERT z Dolic.

Budowa CAL wraz zagospodarowaniem terenu kosztuje ok 10 mln zł.

CAL ma tętnić życiem kulturalnym i sportowym.

Dzięki Centrum mieszkańcy w różnym wieku będą mieli przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Odbywać się tam będą wydarzenia kulturalne, sportowe i edukacyjne. W CAL znajdą się m.in: scena kameralna z widownią na 200 osób, pracownie tematyczne (muzyczna, plastyczna, tańca i baletu), sala gimnastyczna, sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe, przestrzeń gastronomiczna wraz z kawiarenką.

Teren wokół także będzie zagospodarowany. Na zewnątrz znajdzie się scena z miejscami do siedzenia dla ok. 100 osób, ścianka wspinaczkowa dla dzieci, ogródek kawiarniany itp.

------------

Jest decyzja miasta w sprawie budowy stadionu w Szczecinie

Sześć wielkich inwestycji w okolicy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Czeka nas drogowy paraliż?

Szczecińskie inwestycje drogowe w 2019 roku. Sprawdź, co się będzie działo