MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra: 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej WIDEO+ZDJĘCIA

Redakcja
Jasna Góra: 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
Jasna Góra: 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej BR
- Jeśli Częstochowa jest w sercu Polski, oznacza to, że Polska posiada serce matczyne - powiedział dziś do wiernych papież Franciszek. Na Jasnej Górze odbywają się uroczystości związane z 300-leciem koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W uroczystej mszy świętej wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzeje Dudą i premier Beatą Szydło. Jasnogórskie błonia, mimo początkowo nieprzyjaznej pogody, zapełniły się kilkudziesięcioma tysiącami wiernych. Jasna Góra poinformowała nawet o 100 tysiącach pielgrzymów.

Na Jasnej Górze odbywają się dzisiaj centralne uroczystości Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obecni są przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonka Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, marszałkowie - Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu, parlamentarzyści, politycy, przedstawiciele samorządowi, działacze społeczni, członkowie organizacji kościelnych i państwowych. Wśród gości był m.in. dyrektor Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk.

ZOBACZCIE TEŻ:
Tłumy na uroczystościach 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu

Tłumy na uroczystościach 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu

Tłumy na uroczystościach 300-lecia koronacji jasnogórskiego ...

Podczas mszy świętej z telebimu do zgromadzonych pod Jasną Górą wiernych przemówił papież Franciszek.

- Drodzy Pielgrzymi! Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie, szczególnie was, którzy przebyliście tak długą drogę, aby dotrzeć dzisiaj – wraz z drogimi braćmi biskupami i kapłanami – do duchowej stolicy kraju. Jeśli Częstochowa jest w sercu Polski, oznacza to, że Polska posiada serce matczyne; oznacza to, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą. Macie zwyczaj Jej powierzać wszystko: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, radości i troski waszego osobistego życia i życia waszego umiłowanego kraju. Jest to bardzo piękne. Bardzo mile wspominam fakt, iż dokonałem tego razem z wami w zeszłym roku, gdy przeniknął mnie wzrok Matki, gdy moje oczy spotkały się z oczyma Madonny, gdy powierzałem Jej sercu to, co znajdowało się w moim i w waszym sercu. Zachowuję żywą i wdzięczną pamięć tych radosnych chwil, kiedy także i ja byłem jako pielgrzym, by pod wzrokiem Matki celebrować 1050-tą rocznicę chrztu Polski - mówił Ojciec Święty.

- Tu uczyliśmy się także, jak zagospodarować odzyskaną wolność. Jasna Góra, duchowa stolica Polski, to sanktuarium wolności, miejsce, w którym ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nade wszystko uświęcona i ukierunkowana na Boga. Oby nasze sumienia nieskażone zniewoleniem oraz przemienione w duchu Ewangelii życie, były żywym diamentem w koronie Bożej Matki - mówił natomiast o znaczeniu sanktuarium generał zakonu, o. Arnold Chrapkowski, witając wiernych.

Mszy świętej przewodniczył Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Kazanie wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Podczas homilii prymas Polski wskazał, że potrzeba nam przemiany w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

- Dokonując jednak tej przemiany, mamy zacząć od siebie a nie od innych – tłumaczył prymas. – Mamy przy tym szanować porządek i ład społeczny, a nie bezmyślnie go burzyć dla takich czy innych racji. Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy omijać. Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości.

- Prosimy więc jeszcze raz, powtarzając słowa jubileuszowej modlitwy, aby jubileusz 300-lecia koronacji odnowił w każdej i w każdym z nas cześć i ufność wobec Boga i sprawił, że nasze życie osobiste, społeczne, narodowe, przemienione życie, będzie żywym diamentem w nowej koronie Maryi - dodawań prymas Wojciech Polak.

Podczas mszy odnowiono również jasnogórskie śluby narodu polskiego.

Wieczorem o godz. 21 odbyło się specjalne widowisko z okazji 300-lecia koronacji, które będzie transmitowane przez TVP.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński