MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jarskie jedzenie jest w modzie

Paulina Targaszewska
Mięsa Żaden z nich nie je mięsa. Niektórzy rezygnują także z jaj, serów, mleka, a nawet miodu. Mowa o wegetarianach. Z roku na rok ich liczba rośnie.

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kotletów schabowych, pieczonego kurczaka albo smażonej ryby. Są jednak tacy, którzy mięsa nie jedzą od wielu lat. Liczba wegetarian i wegan rośnie z roku na rok. Ci pierwsi ze swojej diety wykreślają tylko mięso. Ci drudzy dodatkowo nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, rezygnują więc z jaj, serów, mleka i miodu.

- Zwykle ludzie przechodzą na wegetarianizm i weganizm ze względów etycznych - mówi Łukasz Musiał ze Szczecińskiej Inicjatywy Wegańskiej. - Chcą oszczędzić cierpienia żywym zwierzętom. Coraz więcej osób decyduje się na taki sposób odżywania się także ze względów zdrowotnych lub proekologicznych.
Wegetarianizm wywodzi się z Indii. Początkowo był związany z systemem wierzeń i religią. W Europie pojawił się w VI wieku p.n.e. Jego prekursorami byli Pitagorejczycy, którzy kładli nacisk na etyczne wartości wegetarianizmu. Wiele osób obawia się, że stosowanie diety wegetariańskiej na dłuższą metę jest niezdrowe. Okazuje się jednak, że przemyślane i dobrze dobrane jarskie menu możemy być zdrowe i stale stosowane.
- Najnowsze badania pokazują, że wykreślenie mięsa z jadłospisu nie jest szkodliwe dla zdrowia - mówi Musiał. - Stosując dietę wegetariańską lub wegańską można nawet w niektórych przypadkach uleczyć człowieka. Są lekarze, którzy w ten sposób usuwają różne dolegliwości.

Odmiany wegetarianizmu

* Laktoowowegetarianizm - wyeliminowanie z jadłospisu mięsa, można jednak jeść produkty pochodzenia zwierzęcego, np. nabiał czy jajka.
* Laktowegetarianizm - wyłączenie z jadłospisu mięsa i jaj. Można spożywać mleko i jego przetwory.
* Owowegetarianizm - dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza spożywanie jedynie jajek.
* Weganizm - rezygnacja ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta. Poza mięsem nie spożywa się też mleka, serów, jaj. Niektórzy weganie nie jedzą także miodu.
* Witarianizm - dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych. Odrzuca jakiekolwiek potrawy gotowane. Wyeliminowane są też kawa i herbata.
* Frutarianizm - najbardziej restrykcyjna forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, nie je się też owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Dopuszczalne są tylko produkty naturalne, których pozyskanie nie wymaga zabicia rośliny, np. ogórki, kabaczki, bakłażany, pomidory, jabłka, banany.

* * *
Szczecińska Inicjatywa Wegańska regularnie organizuje spotkania dotyczące zdrowego odżywiania się i przestrzegania praw zwierząt. W trakcie takich zebrań można też skosztować jarskich potraw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński