Jarosław Kaczyński: Nie widzę w tej chwili potrzeby...

  Jarosław Kaczyński: Nie widzę w tej chwili potrzeby spotkania z prezesem TK

  Tomasz Dereszyński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  28.04.2016

  28.04.2016 ©michal dyjuk / polska press

  My się musimy przede wszystkim liczyć z własną Konstytucją. Sejm ma obowiązek wg art. 197 uchwalić ustawę, która decyduje o funkcjonowaniu TK. TK miał obowiązek działania wg tej ustawy i wtedy mógłby ją uchylić - mówi prezes PIS.
  28.04.2016

  28.04.2016 ©michal dyjuk / polska press

  Panie Premierze czy i jak zostanie rozwiązany problem dyplomatów polskich pracujących w ambasadach i swoimi działaniami szkodzących Polsce?

  Tacy ludzie wrócą do Polski, a dalsze decyzje podejmie minister spraw zagranicznych. Osobiście zaś uważam, że jeśli ktoś szkodzi Polsce, to powinien się z dyplomacją rozstać.

  Jaki jest plan rozwoju Polski Wschodniej, z naciskiem na Polskę Północno-Wschodnią? Czy podział na Polskę A i B, będzie w końcu zażegnany ekonomicznie oraz gospodarczo?

  Polityka zrównoważonego rozwoju, fundamentalna dla PiS i planu Morawieckiego, będzie kontynuowana. Pamiętajmy, że różnice są bardzo duże, gdzieniegdzie jest to nawet 1:10. W dłuższej perspektywie jest to jednak do przełamania i będziemy to robić inwestując, przekazując środki finansowe i uwalniając energię, która tkwi w mieszkańcach tych regionów. Jeżdżąc po Polsce od lat mogłem obserwować, że zmiany w Polsce zachodziły szybciej w Polsce Wschodniej i Północną-Wschodniej, na to też liczę.

  Czy widziałby Pan w Kornelu Morawieckim, jeśli uda mu się zbudować w miarę silną partię - a niedawno porozumiał się już np. z ruchem Oburzonych, koalicjanta, który pozwoliłby na stworzenie w przyszłości większości konstytucyjnej?

  Bardzo bym chciał takiej większości - oczywiście mówię o następnej kadencji. Jeśli Panu Marszałkowi się uda to będę bił brawo i będziemy rozmawiać, choć musimy pamiętać, że z niektórymi Jego poglądami nie mogę się zgodzić, np. jeśli chodzi o spojrzenie na wschód. Ale o zmian ie Konstytucji możemy rozmawiać, by odrzuci balast postkomunizmu i uruchomić polskie zasoby, co da szansę kolejnym pokoleniom.

  Kiedy wróci prawdziwe nauczanie historii i postaw patriotycznych młodzieży?

  Myślę, że przyszły rok szkolny przyniesie już pozytywne zmiany, pani mister Zalewska ciężko nad tym pracuje, a kierunek działania jest oczywisty.

  Czy zostanie wprowadzona ustawa wprowadzająca kadencyjność wójtów/burmistrzów/prezydentów?

  Jestem głęboko przekonany, że ustawa ograniczająca liczbę kadencji jest potrzebna, ale jest to kwestia dyskutowana nie tylko w naszej partii, bo nie wszyscy są tego zdania. Będę jednak dążył by to wprowadzić.

  Jak to możliwe, że po tylu latach złego zarządzania polska gospodarka jest w dobrym stanie?

  Po prostu jest ogromny potencjał Polaków. Jesteśmy bardzo przedsiębiorczym narodem, a w europejskich badaniach inteligencji plasujemy się w czołówce. Trzeba to wykorzystać, a nie niszczyć poprze pedagogikę wstydu, wmawianie że jesteśmy gorsi. Musimy mieć w sobie jak najwięcej siły, również siły psychicznej.

  Panie Prezesie, co może oznaczać dla Polski ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE?

  To byłoby bardzo niedobre, doprowadziłoby do kryzysu w UE, zwiększenia braku równowagi groźnego dla przyszłości UE, mogą też nasilić się zjawiska, które w efekcie mogą UE zniszczyć, bo istnieją takie tendencje. Chciałbym, żeby zabiegi premiera Camerona się udały i Wielka Brytania zostanie w Unii. Groziłoby to zresztą również spójności Wielkiej Brytanii.

  Dlaczego za tak mierną pracę sędziowie trybunału konstytucyjnego dostają tak duże wypłaty?

  Proszę ich o to spytać, jak się z tym czują. Nie jestem zwolennikiem uderzania po pensjach, byłoby to działanie małostkowe. My chcemy by TK wykonywał swoją pracę, tzn. strzegł przed złamaniem prawa przez parlament, bez posługiwania się jednak klauzulami generalnymi, skupując się na konkretnych zapisach, gdzie łamanie Konstytucji jest łatwe do stwierdzenia. Angażowanie się zaś TK w takie sprawy jak obrona WSI czy przeciwstawianie się lustracji to wielkie nieporozumienie.

  Jakie jest Pana stanowisko w stosunku do pomysłu UE, aby od każdego nie przyjętego uchodźcy płaciło się karę w wysokości 250 tys. euro?

  Krótko mówiąc ponad milion zł za nieprzyjętego uchodźcę. Taka decyzja zniosłaby suwerenność państw członkowskich UE - oczywiście tych słabszych. Nie ma na to zgody, musimy się przeciwstawić, bo jesteśmy i będziemy gospodarzem we własnym kraju. Jeśli uczestnicy dzisiejszego marszu tego nie chcą, niech to uczciwie powiedzą. Chociaż moim zdaniem ich głównym celem jest jednak monarchia.

  « 2

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Zapraszamy na warsztaty dla dziennikarzy na temat zwalczania dezinformacji w sieci

  Zapraszamy na warsztaty dla dziennikarzy na temat zwalczania dezinformacji w sieci

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Dołącz do akcji Szczecin bierze na wynos!

  Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Dołącz do akcji Szczecin bierze na wynos!