Jarosław Kaczyński: Nie widzę w tej chwili potrzeby spotkania z prezesem TK

Tomasz Dereszyński (AIP)
28.04.2016
28.04.2016 michal dyjuk / polska press
My się musimy przede wszystkim liczyć z własną Konstytucją. Sejm ma obowiązek wg art. 197 uchwalić ustawę, która decyduje o funkcjonowaniu TK. TK miał obowiązek działania wg tej ustawy i wtedy mógłby ją uchylić - mówi prezes PIS.

Panie Premierze czy i jak zostanie rozwiązany problem dyplomatów polskich pracujących w ambasadach i swoimi działaniami szkodzących Polsce?

Tacy ludzie wrócą do Polski, a dalsze decyzje podejmie minister spraw zagranicznych. Osobiście zaś uważam, że jeśli ktoś szkodzi Polsce, to powinien się z dyplomacją rozstać.

Jaki jest plan rozwoju Polski Wschodniej, z naciskiem na Polskę Północno-Wschodnią? Czy podział na Polskę A i B, będzie w końcu zażegnany ekonomicznie oraz gospodarczo?

Polityka zrównoważonego rozwoju, fundamentalna dla PiS i planu Morawieckiego, będzie kontynuowana. Pamiętajmy, że różnice są bardzo duże, gdzieniegdzie jest to nawet 1:10. W dłuższej perspektywie jest to jednak do przełamania i będziemy to robić inwestując, przekazując środki finansowe i uwalniając energię, która tkwi w mieszkańcach tych regionów. Jeżdżąc po Polsce od lat mogłem obserwować, że zmiany w Polsce zachodziły szybciej w Polsce Wschodniej i Północną-Wschodniej, na to też liczę.

Czy widziałby Pan w Kornelu Morawieckim, jeśli uda mu się zbudować w miarę silną partię - a niedawno porozumiał się już np. z ruchem Oburzonych, koalicjanta, który pozwoliłby na stworzenie w przyszłości większości konstytucyjnej?

Bardzo bym chciał takiej większości - oczywiście mówię o następnej kadencji. Jeśli Panu Marszałkowi się uda to będę bił brawo i będziemy rozmawiać, choć musimy pamiętać, że z niektórymi Jego poglądami nie mogę się zgodzić, np. jeśli chodzi o spojrzenie na wschód. Ale o zmian ie Konstytucji możemy rozmawiać, by odrzuci balast postkomunizmu i uruchomić polskie zasoby, co da szansę kolejnym pokoleniom.

Kiedy wróci prawdziwe nauczanie historii i postaw patriotycznych młodzieży?

Myślę, że przyszły rok szkolny przyniesie już pozytywne zmiany, pani mister Zalewska ciężko nad tym pracuje, a kierunek działania jest oczywisty.

Czy zostanie wprowadzona ustawa wprowadzająca kadencyjność wójtów/burmistrzów/prezydentów?

Jestem głęboko przekonany, że ustawa ograniczająca liczbę kadencji jest potrzebna, ale jest to kwestia dyskutowana nie tylko w naszej partii, bo nie wszyscy są tego zdania. Będę jednak dążył by to wprowadzić.

Jak to możliwe, że po tylu latach złego zarządzania polska gospodarka jest w dobrym stanie?

Po prostu jest ogromny potencjał Polaków. Jesteśmy bardzo przedsiębiorczym narodem, a w europejskich badaniach inteligencji plasujemy się w czołówce. Trzeba to wykorzystać, a nie niszczyć poprze pedagogikę wstydu, wmawianie że jesteśmy gorsi. Musimy mieć w sobie jak najwięcej siły, również siły psychicznej.

Panie Prezesie, co może oznaczać dla Polski ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE?

To byłoby bardzo niedobre, doprowadziłoby do kryzysu w UE, zwiększenia braku równowagi groźnego dla przyszłości UE, mogą też nasilić się zjawiska, które w efekcie mogą UE zniszczyć, bo istnieją takie tendencje. Chciałbym, żeby zabiegi premiera Camerona się udały i Wielka Brytania zostanie w Unii. Groziłoby to zresztą również spójności Wielkiej Brytanii.

Dlaczego za tak mierną pracę sędziowie trybunału konstytucyjnego dostają tak duże wypłaty?

Proszę ich o to spytać, jak się z tym czują. Nie jestem zwolennikiem uderzania po pensjach, byłoby to działanie małostkowe. My chcemy by TK wykonywał swoją pracę, tzn. strzegł przed złamaniem prawa przez parlament, bez posługiwania się jednak klauzulami generalnymi, skupując się na konkretnych zapisach, gdzie łamanie Konstytucji jest łatwe do stwierdzenia. Angażowanie się zaś TK w takie sprawy jak obrona WSI czy przeciwstawianie się lustracji to wielkie nieporozumienie.

Jakie jest Pana stanowisko w stosunku do pomysłu UE, aby od każdego nie przyjętego uchodźcy płaciło się karę w wysokości 250 tys. euro?

Krótko mówiąc ponad milion zł za nieprzyjętego uchodźcę. Taka decyzja zniosłaby suwerenność państw członkowskich UE - oczywiście tych słabszych. Nie ma na to zgody, musimy się przeciwstawić, bo jesteśmy i będziemy gospodarzem we własnym kraju. Jeśli uczestnicy dzisiejszego marszu tego nie chcą, niech to uczciwie powiedzą. Chociaż moim zdaniem ich głównym celem jest jednak monarchia.

Czy PiS ustali ogólnopolską minimalną stawkę za godzinę pracy?

Wydaje się, że ta stawka 12 zł jest uzgodniona w Komisji Dialogu Społecznego, jest to już tylko kwestia działań ustawodawczych.

Czy nie sądzi pan, że w Polsce jest za dużo zatrudnionych pracowników administracji - lokalnej, państwowej, itd.

Trzeba się temu przyjrzeć. Kiedy kończył się komunizm wiele osób było przekonanych, że administracja się zmniejszy, podczas gdy się zwiększyła. Trzeba zdiagnozować przyczyny i podjąć działania zaradcze, choć trzeba pamiętać, że istnienie samorządu, przynależność do UE zwiększa administrację, ale poszliśmy chyba za daleko. Będziemy to zmieniać, uważając przy tym jednak, żeby nie zwiększać bezrobocia.

Panie prezesie, kiedy wejdzie w życie ustawa zmniejszającą komunistyczne emerytury?

W tej chwili nie odpowiem precyzyjnie, ale jest to moment nieodległy, choć jest wiele protestów, sam dostaję wiele listów od ludzi, którzy twierdzą, że nic złego nie robili, a ustawa w nich uderzy. Ale jeśli ktoś był w SB, to w niepodległej Polsce nie może liczyć na nadzwyczajne przywileje.

Czy opowiada się pan za likwidacją powiatów i spłaszczeniem administracji terytorialnej?

Reforma administracji terytorialnej to wielki zabieg, można go podejmować tylko raz na jakiś czas. Można myśleć o zmianach, ale z pewnością nie jest to jeszcze perspektywa tej kadencji. Do potencjalnej generalnej zmiany trzeba podchodzić z pewną ostrożnością.

Kiedy zaczniemy się liczyć ze zdaniem szanowanych instytucji w Polsce i na świecie w sprawie TK?

My się musimy przede wszystkim liczyć z własną Konstytucją. Sejm ma obowiązek wg art. 197 uchwalić ustawę, która decyduje o funkcjonowaniu TK. Sejm wykonał ten obowiązek i to prawo, i nie uczynił tego w sposób absurdalny, bo tylko absurdalne prawo można pominąć. TK miał obowiązek działania wg tej ustawy i wtedy mógłby ją uchylić. Zdecydował się jednak ją pominąć, na co nie miał prawa i dzisiejsze działania mają wyłącznie charakter prywatny. Trzeba tę sytuację naprawić. Myślę, że instytucje, o których Pan mówi coraz lepiej widzą, że racje nie są rozłożone tak, jak przedstawia je druga strona. Nie dopuścimy do dyktatu TK, ale jesteśmy gotowi do kompromisu, tak by pozwolić wszystkim stronom konfliktu wyjść z twarzą. Naszą dobrą wolę musi jednak przyjąć druga strona. Na marginesie zaapeluję o więcej pewności siebie, poczucia równoprawności, a nie przejmowania się tylko opiniami innych.

Kiedy nastąpi odprywatyzowanie służby zdrowia w Polsce? Pytam, ponieważ biedny człowiek nie ma dostępu - w obecnym systemie - do uczciwego i solidnego leczenia, oraz diagnostyki. Drugie pytanie, kiedy odchudzi się biurokrację i uprości się przepisy urzędnicze? I trzecie pytanie, kiedy i w jaki sposób będzie odbudowany przemysł Polski?

Prace nad reformą trwają, chcemy umocnić publiczną służbę zdrowia i zatrzymać przyspieszany proces prywatyzacji - przyspieszany przez tych, którzy mają od nas inne zdanie. Zrealizujemy do końca kadencji to, co nazwał Pan odprywatyzowaniem.

Panie prezesie, kiedy skończą się tzw. śmieciowe umowy o pracę?

Myślę że to kwestia nieodległa. Trzeba uważać, by nie zwiększyć przy tym bezrobocia, ale musi być przywrócony system, w którym między pracą a kapitałem, przedsiębiorcami i pracownikami powstał układ, który zapewniał równość. Teraz mamy drogę w przeciwnym kierunku i musimy z niej zawrócić.

Wideo

Materiał oryginalny: Jarosław Kaczyński: Nie widzę w tej chwili potrzeby spotkania z prezesem TK - Polska Times

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Dręczy cię katastrofa smoleńska? Nie męcz się dłużej próbą poskładania w logiczną, sensowną całość wszystkich NIEDORZECZNOŚCI "wypracowanych" w raportach obydwóch Komisji i MAK, i Millera, bo tego nikt nie jest w stanie dokonać. Jednak sprawa nie jest całkiem beznadziejna. Zrobi z tym porządek zespół ŚWIATOWYCH EKSPERTÓW do spraw badania katastrof lotniczych, a obydwa raporty "fachowców", którzy nie mieli pojęcia, że zajmują się dwoma różnymi samolotami TU-154 M, trafią wreszcie na swoje właściwe miejsce, czyli DO KOSZA! Szkoda czasu na dalsze czytanie bzdur nie na temat. Lepiej jeszcze trochę poczekać i poznać PRAWDZIWE przyczyny tej tragicznej katastrofy.

Drzwi od stodoły zamontuj tam, gdzie były, skoro już się przekonałeś, że do niczego innego się nie nadają.

p
po

polsku umiesz?

l
loggic

rozumowanie wg kaczynskiego - "wylądujcie na drzwiach od stodoły a dopiero później bedziecie mogli ogłosić że sie nie da.

777

PRZESTANIE PACYFIKOWAĆ KOPALNIE JAK ZOMO KISZCZA AKA PO BOLLKU BENDEM POłoWAĆ szLACHta WARHOŁUF PRyWATY.SORRY SORRY TAKI MaMY KLi MAT RZE SPRACOWANE RENCE MA TYLKO BANDYTA POliTRUK I BONKster WIENC SIE ich szanUJE BO POLaCKIE Wuje BO NIE PRacujOM ZA 6tysiency.

P
Polak

Patrzysz na swojego członka lub łechtaczkę i wudzisz małpę w czerwonym?

P
Polak

To dziecinada. Do czasu kiedy PIS nie zacznie zabijać swoich przeciwników; jestem z PIS.

u
uszatek_2

... uważam, że wielkim zaszczytem i totalnym DOWARTOŚCIOWANIEM dla pana prezesa, (jednocześnie TYLKO.... szeregowego POSŁA PiS J.Kaczyńskiego... ) , jest przeprowadzenie z nim tego wywiadu i cytowanie go na "forum publicum", przydając mu,( tym samym według niektórych...?) znaczenia ...!??? - Panie prezesie !!!! mam wrażenie, że zatracił pan (oprócz poczucia elementarnej przyzwoitości...) także poczucie RZECZYWISTOŚCI !!!! Pański wiek (67 lat) mimo braku życiowych perspektyw , nie upoważnia pana do kpin z polskiego społeczeństwa ( a to pan codziennie robi..!!! ) i NIE DAJE legitymacji do RZĄDZENIA WSZYSTKIMI OBYWATELAMI naszego kraju !!!!!! Wiem, że panu JUŻ nie zależy NA NICZYM, a Polskę ma pan dokładnie w d.....e , bo dla pana liczy się jedynie zemsta i pokonanie własnych frustracji....... ale proszę pamiętać, że wszyscy myślący obywatele naszego kraju to wiedzą ... !!! Więc apeluję do pana !!!! Proszę wreszcie zdać sobie sprawę, że nie jest pan WŁAŚCICIELEM POLSKI, .... a większość NIESTETY ( !!!) myśli INACZEJ, a przede wszystkim SZERZEJ, niż pan !!!! Proszę zacząć myśleć o ludziach... a nie o sobie...! - to taka skromna prośba od obywatela....

g
gość

Konstytucja jest logiczna i konsekwentna, ale coś ten prezes, tego Trybunału Konstytucyjnego, nie jest zbyt "tęgi" w logicznym rozumowaniu, bo brak logiki pozwala mu wierzyć, że "króluje" nad całą "resztą" takiej tam "władzy". Kto tu ma prawo poskramiać takiego "króla", który zawsze był pierwszy, najlepszy we wszystkim i NIEZRÓWNANY! WSZYSCY powinni być szczęśliwi, że łaskawie akceptuje pokłony całego takiego... "plebsu".

e
evka

JK-"TK miał obowiązek działania wg tej ustawy i wtedy mógłby ją uchylić"
Jak można działać wg czegoś ,by następnie orzec ze to jest niezgodne z prawem .

g
gość

Kaczyński nie wie, co mówi, czy Dereszyński nie zrozumiał wypowiedzi Kaczyńskiego?

Trybunał Konstytucyjny ma prawo uchylić ustawę wynikającą z artykułu 197. Konstytucji?

Jaki artykuł Konstytucji upoważnia Trybunał Konstytucyjny do uchylania jakiejkolwiek, zgodnej z Konstytucją, ustawy?

Czy Trybunał ma prawo zajmować stanowisko w sprawie ustawy, której NIKT do niego nie skierował?

Kto jest uprawniony kierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, oprócz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - artykuł 122.3.?

m
małpa w czerwonym

buhahahahaha

k
krótki komentarz

idiota

777

A KTO PRZED KIM BUDUT KLenCZEĆ ? BO KORYTO w u TUSSAKA POlssena. Z KoKOda.

J
Jarosław Kaczyński

spotka się z prokuratorem za łamanie prawa

G
Gość

Czy kanclerz Merkel tak naprawdę chce się pozbyć Wielkiej Brytanii z Unii ,żeby móc Unią całkowicie zdominować ? Wielka Brytania to w praktyce jedyne państwo w Unii które jest i może być jakąś przeciwwagą dla Niemiec . Jak Brytyjczycy wyjdą z Unii to dominacja Niemiec może tylko wzrosnąć .Czy prawdziwy cel tej proponowanej kary to zachęcenie Brytyjczyków by zagłosowali za wyjściem z Unii ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3