Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Augustiański: Ruiny klasztoru znowu ożyły [film]

Piotr Jasina
Rycerze walczyli ze sobą na miecze , topory i słowa. A dzieci naciągały rodziców na kolejne porcje waty cukrowej. Nie było czasu na nudę, bo ciągle coś się działo na scenie albo obok.
Rycerze walczyli ze sobą na miecze , topory i słowa. A dzieci naciągały rodziców na kolejne porcje waty cukrowej. Nie było czasu na nudę, bo ciągle coś się działo na scenie albo obok. Piotr Jasina
Mimo niepewnej pogody impreza przy ruinach klasztoru Augustianów w polickiej Jasienicy udała się. Miłośnicy średniowiecznych klimatów nie zawiedli.
Jarmark Augustianski

Jarmark Augustiański

Na wzgórzu Maryjnym w polickiej jasienicy znajduje się XV wieczny kościół gotycki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. A tuż obok ruiny gotyckiego zespołu klasztornego Augustianów z XIII i XIV w. Właśnie przy ruinach odbył się kolejny Jarmark Augustiański.

Festyn rozpoczął się tradycyjnie paradą ulicami miasta przebranych osadników. Ostatecznie wszyscy przenieśli się pod ruiny. Tu rozłożyli swoje kramiki rzemieślnicy. Na stoiskach oferowali swoje wyroby bursztyniarskie, ze srebra, rzeźby w drewnie.

Artyści prezentowali malarstwo na szkle, frywolitki, witraże, decoupage. Policzanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości dopisali, przybyli do Jasienicy całymi rodzinami. Dzieci przemykały między straganikami, naciągały rodziców na słodkości, zwłaszcza na watę cukrową.

Maluchy przyglądały się uzbrojonym po zęby wojom a potem na stoiskach sami zaopatrywali się w drewniane miecze, łuki, tarcze. I z takim orężem kryli się w ruinach. Czas mile płynął wszystkim przy dźwiękach starodawnej muzyki, zapachach średniowiecznej kuchni.

Na scenie odbywały się koncerty muzyki w wykonaniu licznych zespołów. Dominował zwłaszcza folkowo - metalowy Percival wykonując utwory ludowe, a także kompozycje nawiązujące do czasów wczesnego średniowiecza. Ale podobał się także zespół Flauto Dolce.

Muzycy używali w swoim instrumentarium m.in. renesansowych fletów podłużnych a także bongosy, bębnów, tamburyn. Były konkursy i zabawy historyczne z udziałem publiczności. I spektakl historyczno - fantastyczny "Dawno, dawno temu" Teatru Rozrywki Trójkąt.

Tradycyjnie nagrodę ufundował m.in. Bank Spółdzielczy w Policach. Wystarczyło wiedzieć kiedy powstał i rozszyfrować proste skróty. Jak co roku, ogromne zainteresowanie dzieci i dorosłych wzbudzali wojowie Drużyny Grodu Trzygłowa. Ich walki stanowiły małe przedstawienia.

A pikantne pyskówki prowokujących do walki rycerzy wzbudzały co rusz salwy śmiechu. Organizatorem imprezy jest Miejski Ośrodek Kultury i gmina Police. Patronat prasowy sprawuje "Głos Szczeciński".

Obejrzyj film z jarmarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński