Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Kowalski w Szczecinie: repolonizować SEC, a będzie taniej za ciepło. Prezydent wstrzymał się z komentarzem

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Ciepło musi być polskie, a nie niemieckie. Dlatego trzeba repolonizować SEC - mówił w Szczecinie wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Siedem lat temu, Kowalski jako wiceprezydent Opola nie dopuścił do przejęcia udziałów w miejskiej spółce energetycznej przez niemiecki koncern E.ON. Ten sam koncern jest większościowym udziałowcem (66 procent) Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, która dostarcza ciepło do naszych mieszkań. Według Janusza Kowalskiego udziały E.ON mógłby przejąć polski PGNiG.

- Na pewno wtedy szczecinianie płaciliby mniej za ciepło. Dlatego apeluję do prezydenta Szczecina, aby repolonizował SEC. Dziś SEC jest w rękach niemieckiej firmy E.ON, która była partnerem rosyjskiego Gazpromu przy budowie Nord Stream. Uważamy, że Polska nie powinna być traktowana jako neo-kolonia z której, czy to ciepłownictwo, wywóz odpadów, czy wodociągi służą wyprowadzaniu z Polski pieniędzy w postaci dywidend dla niemieckich, czy francuskich firm - mówił Kowalski.

od 16 lat

- Repolonizacja, repolonizacja i jeszcze raz repolonizacja w Szczecinie. Ciepło musi być polskie, a nie niemieckie. Nie sztuką jest komentować rzeczywistość, ale przewidywać zagrożenia. Kurs na repolonizację jest jedynym dobrym kursem, by na trwałe zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szczecina, a przede wszystkim niskie ceny. Cała polityka prezydenta Szczecina Piotra Krzystka zbankrutowała, jeżeli chodzi o wspieranie niemieckiego partnera E.ON. To, co łączy Szczecin z Opolem to silna obecność polskiego koncernu PGE. Zrobię wszystko, by doprowadzić do tego, że repolonizacja – podobnie jak kilka lat temu PGE odkupiło w Opolu aktywa od francuskiego ETF – doszła do skutku. Na polskiej agendzie dzisiaj pora na repolonizację aktywów w Szczecinie i Opolu – dodał Janusz Kowalski.

Zapowiedział, że temat poruszy podczas spotkania z ambasadorem Niemiec.

- Chcemy zaapelować również do władz miasta o to, by repolonizować SEC. Należy repolonizować ważną instytucję dla mieszkańców, która została sprzedana za ok. 108 mln złotych parę ładnych lat temu. Trzeba usiąść do stołu i przedyskutować, jak Polska ma odkupić od Niemiec tę ważną instytucję. Ponad 3 lata temu krytykowałem decyzję Prezydenta Piotra Krzystka i Koalicji Obywatelskiej na temat przystąpienia do nowej spółki New Cogen. Wielu polityków śmiało się wówczas mówiąc, że co wam przeszkadza, iż to jest kapitał niemiecki. My uważamy, że kapitał jak najbardziej ma narodowość. W tej działce gospodarki jest to bardzo, bardzo istotne - dodaje radny Dariusz Matecki, szef Solidarnej Polski w regionie.

Prezydent Szczecina nie skomentował pomysłu repolonizacji.

- Nie komentujemy wystąpień politycznych Pana posła - odpowiedział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński