Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jantarowa: Zamiast kościoła lewica chce mieć park

mdr
Wizualizacja parku autorstwa Marka Kuśmierczaka i Wojciecha Knappa.
Wizualizacja parku autorstwa Marka Kuśmierczaka i Wojciecha Knappa.
Nie chcą kościoła na Warszewie. Żądają miejsca, gdzie matki będą mogły spędzać wolny czas. Lewicujące organizacje złożyły dziś pismo do Rady Miasta Szczecina.

Członkowie lewicujących organizacji, Ruchu Palikota, Federacji Młodych Socjaldemokratów i Partii Zielonych najpierw protestowali przeciwko planom wybudowania kościoła na Warszewie, a teraz przedstawili własny pomysł na zagospodarowanie terenu. Dziś złożyli stosowne pismo w biurze Rady Miasta. Dotyczy zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego terenów przy ul. Jantarowej i Duńskiej.

- Mieszkańcy chcą by zamiast planowanego kościoła przy ul. Jantarowej stworzyć zagospodarowany teren zielony - mówi Tomasz Dalski z Ruchu Palikota.

Pod projektem, który zakłada wybudowanie w tym miejscu parku, podpisało się już około 600 osób z Warszewa.

- Gdy projektowano zagospodarowanie tego terenu, a był to rok 2005, były tu puste pola - tłumaczy współtwórca wizualizacji przyszłego parku, Wojciech Knap. - Teraz jest osiedle. Mieszkają w nim ludzie o konkretnych potrzebach, matki, małe dzieci, o nich trzeba myśleć. Nikt nie mówi, że kościół ma nie powstać, ale nie w tym miejscu.

Rada Miasta uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego prznaczyła nieużytki pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i jednorodzinne łącznie z dopuszczeniem w tym miejsca usług kultu religijnego.

W ostatnich miesiącach parafia p.w. św. Antoniego z Padwy z Warszewa podjęła działania zmierzające do przejęcia terenu przy ulicy Jantarowej pod budowę kolejnego kościoła w dzielnicy. Wzbudziło to kontrowersje zarówno wśród części mieszkańców, jak i radnych, dzieląc ludzi na zwolenników i przeciwników. Bardzo ostre podziały wystąpiły też w Radzie Osiedla Warszewo.

- Zwiększenie intensywności zabudowy mieszkaniowej w znacznym stopniu uszczupliły zasoby terenów zielonych - dowodzi Marek Kuśmierczak, drugi z twórców projektu świeckiej zabudowy terenu. - Przykładem jest m.in. grunt ograniczony do ulic Duńskiej, Jantarowej, Złotowskiej, na którym w ciągu zaledwie kilku lat wybudowano duże osiedle mieszkaniowe ze szkołą podstawową.

- Wierzymy, że do naszego projektu przychylnie odniesie się również kościół - mówi Ewa Milczarek z Federacji Młodych Socjaldemokratów. - Szanujemy poglądy wszystkich, ale potrzeby matek i dzieci są najważniejsze.

- Trudno mi ustosunkować się do inicjatywy tych osób, bo nie znam szczegółu projektu - przyznaje ksiądz Sławomir Zyga, rzecznik kurii metropolitalnej. - Może będę mógł odnieść się do niego, gdy go zobaczę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński