Jama ustna a COVID-19 – najnowsze badania. Stomatolodzy ostrzegają! Co ma wspólnego higiena jamy ustnej z koronawirusem?

Małgorzata Bortniczuk
Stomatolodzy od miesięcy informują, że jama ustna odgrywa bardzo ważną rolę w przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – z uwagi na obecność błon śluzowych jest miejscem powstawania infekcji. Jak wskazuje ostatnie badanie Fundacji Dr Laskus, zrealizowane przez Kantar Public, konieczne jest podniesienie świadomości społecznej na temat istoty dbania o higienę jamy ustnej.

Polacy ograniczają wizyty u stomatologów, nie stosują zabiegów zachowawczych, nie przywiązują wagi do dbania o dziąsła i zęby. Dentyści alarmują – skutki zaniedbań widoczne są już dzisiaj. Konieczna jest edukacja.

Stan wiedzy

W badaniu Fundacji tylko 4% uczestników zadeklarowało, że wie, jaka jest zależność pomiędzy chorobami błony śluzowej i przyzębia a przebiegiem COVID-19. „Choroby błony śluzowej i przyzębia mogą mieć znaczący wpływ na zwiększone ryzyko ciężkiego przejścia oraz powikłań po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy prowadzący badania na ten temat wskazują, że zwiększenie dbałości o higienę jamy ustnej może znacząco przyczynić się do złagodzenia przebiegu choroby i zmniejszenia ryzyka zakażenia” – komentuje dr n. med. Agnieszka Laskus, założyciel Fundacji Dr Laskus.

Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa

Badanie przeprowadzone przez Fundację wykazało, że ponad 1/3 Polaków korzysta z wizyt u stomatologa zdecydowanie rzadziej niż przed pandemią. Wśród najczęstszych powodów zaniechania wizyt uczestnicy badania wskazali trudności z umówieniem odpowiedniego terminu wizyty, stosowanie się do zaleceń izolacji społecznej oraz obawę o swoje życie i zdrowie. Obawy przed zarażeniem są naturalne, jednak warto pamiętać, że w gabinetach stomatologicznych zachowywane są najwyższe standardy sanitarne – część ośrodków wdrożyło specjalne rozwiązania, podnoszące bezpieczeństwo – na przykład przepływowe lampy UV, urządzenia plazmowe czy fumigatory do automatycznej dezynfekcji pomieszczeń.

Co więcej, maseczki używane do tej pory przez lekarzy stomatologów i personel gabinetów zostały zamienione na specjalistyczne maski z filtrem hepa, często także używa się dodatkowych zewnętrznych ssaków, które mają pochłaniać generowany podczas zabiegu aerozol, czyli nośnik za pomocą którego rozprzestrzeniają się wirusy.

Wprowadzono również specjalne procedury regulujące rejestrację i przyjmowanie pacjentów, a wszystkie te działania są realizowane w trosce o bezpieczeństwo pacjentów. Zwlekając ze zgłoszeniem do stomatologa z pierwszymi dolegliwościami narażamy się na dłuższe leczenie i większe koszty. Warto mieć na uwadze, że stan zdrowia zębów i dziąseł ma wpływ również na ogólny stan zdrowia organizmu. Bakterie obecne w kamieniu nazębnym czy ubytkach próchnicowych mogą prowadzić do zakażeń ogólnoustrojowych.

Higiena domowa

W badaniu Fundacji tylko 2% Polaków zadeklarowało, że w związku z pandemią COVID-19 zastosowało dodatkowe środki higieny jamy ustnej. Wprowadzenie dodatkowej higienizacji domowej, używanie nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz płynów do płukania jamy ustnej, zwiększenie częstotliwości szczotkowania zębów (minimum 2 razy dziennie!) pomogą nam zminimalizować potencjalne straty jakie może wywołać wirus SARS-CoV-2 oraz na dłużej zachować zdrowie.

Fundacja Dr Laskus apeluje – nie rezygnujmy z wizyt u specjalistów, dbajmy o prewencję także w domowym zaciszu. Korzystając z pomocy stomatologów zapewniamy sobie bezpieczeństwo nie tylko jamy ustnej, lecz także całego organizmu.

ZOBACZ TEŻ:

Czy wiesz jak dbać o zęby? Przekonajmy się! QUIZ

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński