Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie przysługują nam świadczenia?

[email protected]
Liczba przepracowanych lat wpływa na wiele świadczeń, które przysługują pracownikom.
Liczba przepracowanych lat wpływa na wiele świadczeń, które przysługują pracownikom. Fot. www.sxc.hu
Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Przepracowałam 24 lata. Na jakie świadczenia mogę liczyć ze strony pracodawcy? - pyta Internautka.

Liczba przepracowanych lat wpływa na wiele świadczeń, które przysługują pracownikom. Niektóre z nich pracownik otrzymuje tylko wtedy, gdy pracuje u konkretnego pracodawcy. Inne zaś po upływie określonego czasu, niezależnie od tego, u jakiego pracodawcy pracuje.

Dłuższe wakacje

Co roku każdemu pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co do zasady wypoczynek wynosi:
- 20 dni - jeżeli jest zatrudniony krócej niż dziesięć lat,
- 26 dni - jeżeli pracuje co najmniej dziesięć lat.

Gwarantowane wynagrodzenie

Od ogólnego stażu pracy zależy także to, ile dana osoba zarabia. Pensja pracownika, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wysokość takiego wynagrodzenia w 2008 roku wynosi 1126 zł.
Dodatek stażowy

Kolejnym uprawnieniem pracowniczym powiązanym z liczbą lat przepracowanych jest dodatek za wysługę lat. Jego wysokość uzależniona jest od stażu pracy.
Jednak pracodawcy prywatni nie muszą takiej gratyfikacji wypłacać. Oczywiście mogą dobrowolnie przyznać dodatek tego typu. Jeśli pracodawca decyduje się na przyznanie takiego wynagrodzenia, powinien to zapisać w swoich przepisach płacowych.

Nagroda jubileuszowa

Premią za wysługę lat pracy jest nagroda jubileuszowa. Jest to świadczenie wypłacane pracownikom po upływie określonego czasu pracy, np. po 15, 20, czy 35 latach pracy.

Podobnie jak dodatek stażowy jubileuszówka przysługuje tylko u tych pracodawców, u których przepisy o wynagradzaniu przewidują wypłatę takiego świadczenia.
Prawo do nagrody jubileuszowej nie jest powszechne. Pewnym grupom zawodowym wypłatę jubileuszówki gwarantują przepisy szczególne. Dotyczy to, np. pracowników urzędów państwowych czy nauczycieli.

Trzynasta pensja

Podobnie wyglądają uprawnienia związane z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym - tzw. trzynastką.

Pracodawcy prywatni nie mają obowiązku wypłaty tego świadczenia.

Pracownikom sfery budżetowej trzynastka przysługuje po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeżeli pracownik nie przepracował całego roku, nabywa prawo do takiej dodatkowej pensji w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu. Wymaga się, aby ten przepracowany czas nie był krótszy niż sześć miesięcy.

Wypowiedzenie umowy

Zakładowy staż pracy wpływa na uprawnienia pracownika związane z rozwiązaniem umowy o pracę.

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi:
- dwa tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
- miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy,
- trzy miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej trzy lata.

Odprawa pieniężna

Ustawa o zwolnieniach grupowych uzależnia wysokość odprawy pieniężnej od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W tym przypadku bierze się pod uwagę tylko okresy zatrudnienia u pracodawcy, który rozwiązał umowę o pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński