Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie okna do skośnego, a jakie do płaskiego dachu?

Materiał partnera
Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX. Ilość okien, ich rozmiar i usytuowanie to główne czynniki przekładające się na optymalne oświetlenie i obieg powietrza na poddaszu. Od tego wyboru wiele zależy.

Pierwsza sprawa to sumaryczna wielkość okien, a w zasadzie szyb. I nie chodzi tylko o przestrzeganie przepisów prawa budowlanego, które stanowią, że minimalna powierzchnia szyb powinna stanowić od 1/8 powierzchni podłogi. W istocie, zamontowanie okien o powierzchni na poziomie ok. 10% wielkości podłogi wpłynie na odpowiednie doświetlenie poddasza światem naturalnym, tak potrzebnym nam do zachowania zdrowia i sprawnego funkcjonowania.

Istotne jest tutaj także odpowiednie rozmieszczenie okien i dobór ich wielkości. Dla przykładu - dwa mniejsze okna dadzą więcej światła niż jedno duże. Zdecydowanie lepiej doświetli pomieszczenie okno zamontowane od strony południowej niż północnej.
W dachach o kącie nachylanie od 15 do 90° montujemy okna dachowe, pamiętając przy tym, że ich dolne krawędzie powinny znajdować się na wysokości ok. 90 cm, co zapewni nam swobodny widok na zewnątrz. W takiej sytuacji najwygodniejszy i najbardziej funkcjonalny będzie górny system otwierania, który umożliwia aranżację przestrzeni pod oknem. Zdarza się jednak, że konstrukcja poddasza wymusza zainstalowanie okna wyżej. Dzieje się tak np. wówczas, gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150 cm. W takim wypadku wybierzemy raczej okno z klamką na dole, do której nie trzeba będzie wspinać się na palcach. Ograniczy nam to jednak istotnie możliwości aranżacyjne, odbierając możliwość ustawiania pod oknem mebli i sprzętów, które mogłyby zablokować do niego dostęp.

Z kolei w dachach o kącie nachylenia od 0 do 15°, można zainstalować okna do płaskiego dachu. Wymaga to współpracy architekta z konstruktorem: podczas gdy pierwszy zaplanuje rozmieszczenie okien, drugi wykona obliczenia uwzględniające wykonanie otworów w stropie.

W obu przypadkach warto rozważyć montaż okien wyposażonych w elektryczny system sterowania, pozwalający na bezproblemowe, a wręcz komfortowe otwieranie i zamykanie okien położonych wysoko, bądź w trudno dostępnych miejscach. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie zniweluje problem urządzania przestrzeni pod oknami, bo już nie trzeba będzie do nich sięgać. Warto też rozważyć uzupełnienie okien w rolety sterowane elektrycznie. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie do okien do płaskiego dachu. Oprócz intymności we własnym mieszkaniu, oferuje dodatkowo atuty ekonomiczne, chroniąc latem przed upalnym słońcem, zaś zimą - stratami ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie okna do skośnego, a jakie do płaskiego dachu? - Dziennik Łódzki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński