Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki trunek na świąteczny stół, a jaki pod choinę. Specjaliści ze Szczecina radzą

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Duża część Polaków uwielbia święta ze względu na to, że mogą spotkać się z najbliższymi przy stole, porozmawiać, spędzić miło czas, ale też napić się za swoje zdrowie.

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas w roku, który kojarzy się ze śniegiem, świętym Mikołajem i wyjątkową, rodzinną atmosferą. Ludzie wręczają sobie prezenty, śpiewają kolędy, ubierają choinkę. Również w Polsce jest to wyjątkowy moment, na który czeka większość ludzi. Dla jednych święta mają dużą wartość religijną, dla niektórych sentymentalną, a cała atmosfera świąteczna wprawia ich we wspaniały nastrój. Jednak duża część Polaków uwielbia święta ze względu na to, że mogą spotkać się z najbliższymi przy stole, porozmawiać, spędzić miło czas i napić się za swoje zdrowie.

Większość ludzi w Polsce spędza święta przy suto zastawionych stołach, na których pojawiają się przepyszne potrawy, ale często także przeróżne alkohole. Zapewne to, po jaki trunek sięgniemy podczas świąt, w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych upodobań. Lecz święta są raz w roku, dlatego wówczas niektórzy pozwalają sobie na jakąś wyjątkową degustację. Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszym alkoholem w stawianym na stołach świątecznych w Polsce była wódka. Jakie są aktualne trendy?

Rosyjski święty Mikołaj to Dziadek Mróz, który podróżuje z wnuczką śnieżynką i roznosi grzecznym dzieciom prezenty. Rosyjskie dzieci wierzą, że Dziadek Mróz mieszka w miejscowości Wielki Ustiug na północy kraju, a choinkę dekorują dopiero na Nowy Rok.

Jak jest obchodzone Boże Narodzenie w różnych częściach świa...

- Obecnie na polskich stołach podczas Bożego Narodzenia niepodzielnie króluje wino – uważa Mariusz Kowalczyk, ekspert w sprawie… whisky, autor bloga „Jak pić whisky”. - Na przestrzeni lat zwyczaje Polaków się zmieniły. Wódka nie jest już tak popularna, Zdecydowanie częściej podczas świątecznych spotkań sięgamy po wino, albo po whisky. Jeśli chodzi o whisky, to nie chodzi wyłącznie o te najpopularniejsze marki. Interesujemy się także ciekawszymi, lepszymi trunkami, które oferują wyższą jakość w smaku i zapachu. Zwracamy uwagę na jakość, a nie ilość – dodaje Mariusz.

Skąd ta zmiana? Zdaniem autora bloga „Jak pić whisky” przyczyniły się do tego dwa czynniki. Po pierwsze, konsumenci mają coraz większą świadomość i częściej zastanawiają się, zanim dokonają wyboru. Zwłaszcza, że ten staje się coraz większy.

- Doskonałym przykładem jest rynek piwa kraftowego. Nauczyliśmy się już, że piwo może smakować inaczej, że nie trzeba się ograniczać do dwóch czy trzech najpopularniejszych marek. Swoje robią też imprezy okolicznościowe, różne festiwale, na których pojawiają się zupełnie inne rodzaje produktów, niż te dostępne w każdym sklepie. Coraz więcej ludzi widzi, że jest wybór, stąd ciekawość innych smaków, innych rozwiązań – opowiada Mariusz Kowalczyk.

Czy jest jakiś „przepis” na świąteczną whisky? – Pijemy, tak jak lubimy. Nie ma niczego złego, jeżeli ktoś wypije whisky z colą. Jeszcze ktoś inny spróbuje z lodem. Zanim uzupełnimy ją o jakiś dodatek, warto przekonać się jak smakuje saute, aby poznać jej prawdziwy smak i zapach – dodaje.

Prezenty na gwiazdkę last minute. Co podarować, gdy już za p...

A co z winem? Święta ze względu na dużą liczbę różnych potraw są bardzo trudne dla miłośników wina. Jest tak wiele dań, zarówno podczas wigilii, jak i później, gdy spotykamy się przy świątecznym stole, że wybór jest trudny.

- Tych win musiałoby być bardzo dużo. Myślę, że wówczas obowiązują ogólne reguły doboru win, podyktowane albo naszym gustem, albo jakimś innym kluczem – mówi Marek Popielski ze sklepu 101 Win.

Jeśli chodzi o białe wino, nasz ekspert do potraw wigilijnych poleca np. niemieckie rieslingi, zaś z czerwonych - francuskie pinot noir lub gamay. Do potraw rybnych, zdaniem pana Marka, wybornie pasuje włoskie wytrawne soave, a jeśli ktoś preferuje słodkie wino, świetnie nadałby się takowy riesling.

A co z winem grzanym, tak popularnym na wszelakich jarmarkach świątecznych?

- Pamiętajmy, że wino jest zawsze robione z winogron, jeżeli są dodane np. zioła, czy wszelkiego rodzaje polepszacze, bo są w tej chwili modne wina poziomkowe czy truskawkowe, to ich aromat powinien być naturalny. Jeśli jest ono zrobione z normalnego wina z jakimś dodatkiem, to jest to bardzo dobra, smaczna i sympatyczna opcja. Stanowi bardzo dobry napój rozgrzewający – dodaje Marek Popielski.

Według klasycznych zasad na każdym przyjęciu najpierw podajemy wina białe, a potem czerwone. Wina wytrawne muszą wyprzedzać słodsze. Wyjątkiem jest aperitif, który może być półsłodki. Podajemy najpierw wina lekkie, a potem coraz cięższe, z większą ilością garbników, od najprostszego do najbardziej wyrafinowanego. Maksymalnie w trakcie jednego posiłku można podać od czterech do pięciu gatunków win, ale moim zdaniem lepiej jest podać jedno naprawdę dobre niż cztery słabe, z których picia nie będziemy mieli żadnej przyjemności.

Gwiazdy pochwaliły się choinkami na Boże Narodzenie 2020. Ni...

W trakcie obiadu świątecznego warto pamiętać, że do większości czerwonych mięs podajemy czerwone wino, a do drobiu – białe. Wyjątkiem jest pieczona kaczka, często podawana w święta. Uznawana jest za mięso czerwone i pasuje do niej czerwone, dość mocne wino wytrawne, na przykład z doliny Rodanu czy południowego zachodu Francji.

Alkohol to także jeden z prezentów, jaki wręczamy w święta. Najpopularniejszym alkoholem wręczanym z okazji Świąt Bożego Narodzenia jest wino (36,8 proc. wskazań), wódka (29,9 proc.) i whisky (12,1 proc.). Gdy wybieramy alkohol, by wyrazić komuś wdzięczność, częściej sięgamy po whisky (24 proc.). Wino w takiej sytuacji kupuje 22,9 proc. ankietowanych, podobny odsetek wybierze wódkę lub koniak (22,8 proc. i 22 proc.) – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research.

Alkohol jest niezmienne postrzegany jako uniwersalny i bezpieczny prezent, zwłaszcza gdy jest to produkt oryginalny, nieznajdujący się w szerokiej dystrybucji i sygnowany przez znaną osobę. Jeżeli chodzi o prezenty, najczęściej wybieramy wino, ponieważ w dobrym tonie jest jednak kupować alkohole średniego kalibru. Wódkę kupujemy rzadziej. Jeśli już, to jako dowód wdzięczności.

Symbole świąt Bożego Narodzenia. Skąd wzięły się prezenty i ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński