MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaki mamy stosunek do obchodzonego 31 października Halloween?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
31.10.2016 poznan aw halloween dzieci zabawy dynia time creator studio. glos wielkopolski. fot. adrian wykrota/polska press
31.10.2016 poznan aw halloween dzieci zabawy dynia time creator studio. glos wielkopolski. fot. adrian wykrota/polska press Adrian Wykrota
31 października w wielu krajach obchodzone jest Halloween. Zwyczaj ten jest najpopularniejszy w krajach anglosaskich, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Ale okazuje się, że jest coraz bardziej popularny jest również w Polsce. Obserwując asortyment i wystrój sklepów w ostatnich dniach października, mogłoby się wydawać, że Halloween już na stałe zagościło w naszym krajobrazie i jest chętnie obchodzone przez Polaków. Czy jest tak rzeczywiście? Jaki mają do tego święta stosunek Polacy? Jak obchodzimy Halloween?

Czy Halloween chętnie obchodzony jest w Polsce?

Okazuje się, że obchodzenie Halloween nie jest zbyt popularne wśród Polaków. Tak przynajmniej wynika z badań jakie przeprowadziła firma Havas Media Group. Aktywny udział w Halloween deklaruje mniej niż 20 proc. z nas.

Celebrowanie tego zwyczaju popularne jest przede wszystkim wśród młodych Polaków:

  • w grupie osób w wieku 18 24 lata aktywne uczestnictwo w Halloween deklaruje 31,6 proc. młodych Polaków.
  • wśród najstarszych badanych, po 55 roku życia, odsetek ten wynosi jedynie 8 proc.

ZOBACZ TEŻ:

Jak obchodzimy w Polsce Halloween?

Najpopularniejszą formą obchodzenia Halloween jest udekorowanie swojego domu lub mieszkania. Przeważnie robi to co druga osoba aktywnie biorąca udział w Halloween.

Część osób spędzi ten dzień oglądając horrory lub wybierze się na imprezę tematycznie powiązaną z tym dniem.
Niecałe 20 proc. Polaków będzie także towarzyszyć swoich dzieciom zbierającym cukierki. Ponad połowa badanych Polaków (51,8 proc.) wskazuje, że Halloween to po prostu fajna zabawa dla dzieci i młodzieży.

Całkiem spory odsetek Polaków dostrzega w swoim najbliższym otoczeniu dzieci i młodzież aktywnie biorące udział w tym dniu (46,3 proc.) Obserwują dzieci, które podczas Halloween, w przebraniu odwiedzają domy i zbierają słodycze). Natomiast 30 proc. deklaruje, że ma zamiar przygotować się na odwiedziny najmłodszych zbierających słodycze dekorując dom lub kupując słodycze.

Mimo, że widzimy jak dzieci chodzą po domach i zbierają cukierki tylko 17,6 proc. rodziców deklaruje, że ich dzieci biorą aktywny udział w różnych zabawach związanych z tym dniem.

ZOBACZ TEŻ:

Jak w domu obchodzimy Halloween?

Najpopularniejszą formą celebrowania Halloween jest wycinanie i dekorowanie dyni. Wskazuje na to ponad 60 proc. rodziców dzieci, obchodzących Halloween. Trochę mniej niż połowa rodziców wskazuje, że ich dzieci będą w tym dniu zbierać cukierki lub wezmą udział w zabawach halloweenowych organizowanych przez przedszkola lub szkoły.

Jaki mamy stosunek do Halloween?

Dla 44,6 proc. Polaków rosnąca popularność Halloween w Polsce to zjawisko neutralne nie ma dla nas ani pozytywnego, ani negatywnego wydźwięku. Odbieramy ten dzień przede wszystkim jako dobrą zabawę (45,4 proc.) i świetną okazję do zabawy i przebrania się spędzenia tego dnia w inny niż zazwyczaj sposób (48,1 proc.).

Ale jednocześnie widzimy wady tego świętowania. Jakie?

Dla większości z nas dzień ten ma czysto komercyjny wymiar dostrzegamy, że jest to kolejna okazja dla sklepów i marek, które chcą w ten sposób zwiększyć swoją sprzedaż. Część Polaków jest również zdania, że nie powinniśmy obchodzić tego święta celebrowanie rodzimych tradycji związanych z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami powinno być dla nas znacznie ważniejsze. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić czy Polacy obawiają się popularyzacji Halloween.

Czego się obawiamy?

W badaniu 41,8 proc. dorosłych Polaków wskazało, że obawia się, że Halloween wypiera nasze rodzime tradycje i zakłóca nastrój dnia Wszystkich Świętych. Obaw takich nie posiada 43,1 proc. badanych. Jednocześnie blisko 90 proc. przebadanych Polaków zadeklarowało, że ma zamiar odwiedzić groby swoich bliskich z okazji dnia Wszystkich Świętych.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (n=1060) w październiku 2019 r.

ZOBACZ TEŻ:

Najstraszniejsze makijaże na Halloween. Wystrasz znajomych i...

Chociaż w 2020 roku najlepiej zostać w domu, to i tak nic nie stoi na przeszkodzie, by obchodzić Halloween - z rodziną lub online. Zobacz najlepsze makijaże na Halloween i zainspiruj się!

Ten makijaż na Halloween robi wrażenie! Jest strrrrasznie......

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński