MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaki jest najdłuższy blok w Polsce, a jaki w Europie? Zobacz te imponujące budynki i poznaj ich historię

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zwykle uznawany za najdłuższy blok w Polsce Falowiec ma 860 m długości. Powstał w latach 70. XX w.
Zwykle uznawany za najdłuższy blok w Polsce Falowiec ma 860 m długości. Powstał w latach 70. XX w. Dariusz Bloch/Polska Press
Najdłuższy blok w Polsce oficjalnie znajduje się w Gdańsku, choć część osób argumentuje, że ten tytuł powinien przypaść pewnemu budynkowi w Warszawie. A jak rekordowe polskie bloki wypadają na tle reszty Europy? Zapraszamy do galerii, w której prezentujemy zwycięzców tego nietypowego rankingu.

Spis treści

Najdłuższy blok w Polsce – w Gdańsku czy w Warszawie?

Pytanie o to, jakiemu budynkowi należy się tytuł najdłuższego bloku w Polsce, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od przyjętych kryteriów. Najczęściej uznaje się, że najdłuższym blokiem w Polsce jest gdański Falowiec o długości 860 m. Położony przy ul. Obrońców Wybrzeża 11-piętrowy budynek mieszkalny powstał w latach 1970–1973 i mieści 1792 lokale. Falowiec jest tak długi, że przydzielono mu aż cztery numery budynku (Obrońców Wybrzeża 4, 6 8 i 10). Swoją nazwę budowla zawdzięcza charakterystycznej formie – poszczególne segmenty są ustawione do siebie pod kątem, dając efekt fali.

Tytuł najdłuższego bloku w Polsce przyznaje się też jednak czasem innemu budynkowi – warszawskiemu Pekinowi o długości 1,5 km (nie mylić z budynkiem PKiN, czyli Pałacem Kultury i Nauki). Ten PRL-owski blok, choć dłuższy niż Falowiec, składa się jednak z 23 bloków połączonych ze sobą pod kątem prostym, a więc jego kształt jest załamany, a nie podłużny. Z tego powodu część osób nie uznaje go za najdłuższy blok. Powstały w latach 1969–1974 Pekin zlokalizowany jest w kwartale ulic Ostrzyckiej, Motorowej, Żymirskiego, Kwarcianej, Bracławskiej i Opinogórskiej.

Zobacz w galerii najdłuższe bloki w Polsce i w Europie:

Najdłuższe bloki w Europie. Jak polskie rekordy wypadają na ich tle?

Długich bloków mieszkalnych nie brakuje także w innych krajach europejskich. Budowano je szczególnie często zwłaszcza w krajach tzw. bloku wschodniego, na ogół w technologii wielkiej płyty. Budynki te na ogół nie są sławne z powodu swojej długości. Ponownie problematyczne jest stwierdzenie, kto zwycięża w rankingu – budynki te mają na ogół bryłę pełną załamań czy odnóg, więc całkowita długość zależy od sposobu pomiaru. Na potrzeby tego artykułu przyjęto, że jako „najdłuższe” nie liczą się bloki złożone z odseparowanych od siebie segmentów, nawet jeśli łączna długość takiej konstrukcji jest znacząca. Liczy się zatem ciągłość fasady, choćby załamanej.

Jak się okazuje, na tle Europy polskie długie bloki wciąż robią wrażenie, choć nie prowadzą w rankingu – tu zwycięża Ukraina. Poniżej przedstawiamy najdłuższe budynki mieszkalne w Europie:

  • blok z lat 70. w ukraińskim Łucku – 1750 m,
  • blok Pekin w Warszawie – 1500 m,
  • blok z lat 70. w duńskiej Kopenhadze przy ul. Bymuren – 1475 m,
  • blok z lat 80. w ukraińskim Kijowie – 1240 m,
  • blok Karl Marx-Hof z lat 30. w austriackim Wiedniu – 1100 m,
  • blok „Le Lignon” z lat 70. w szwajcarskiej Genewie – 1060 m.

Jak widać, w powyższym zestawieniu znalazł się także warszawski Pekin jako drugi najdłuższy blok w Europie. W pierwszej dziesiątce znalazłby się także gdański Falowiec (za nieuwzględnionymi powyżej blokami z Włoch i Serbii).

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaki jest najdłuższy blok w Polsce, a jaki w Europie? Zobacz te imponujące budynki i poznaj ich historię - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński