Jak zarejestrować się w urzędzie pracy w Szczecinie?

Materiał informacyjny Gowork.pl
Szczecin to miasto, które może pochwalić się wręcz ponadprzeciętnie dobrą sytuacją jeśli chodzi o rynek pracy. Stopa bezrobocia aktualnie wynosi tu zaledwie 3,4%, co może napawać optymizmem wszystkie osoby poszukujące tutaj zatrudnienia. Co więcej, bardzo ważną rolę w tym sukcesie odgrywa lokalny urząd pracy, celnie kierujący petentów do odpowiednich zakładów. Można zatem śmiało założyć, że jeżeli poszukujesz pracy, Szczecin przyjmie Cię z otwartymi ramionami, bez względu na docelową branżę. Jak wygląda aktualna sytuacja na szczecińskim rynku pracy? W jakich zawodach najłatwiej znaleźć posadę i jakie wymagania postawią przed nami pracodawcy? Gdzie najlepiej szukać etatu? Jak zarejestrować się w urzędzie pracy w Szczecinie i kto może to zrobić? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rynek w pracy w Szczecinie – jak wygląda sytuacja?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, szczeciński rynek pracy może świecić przykładem dla wielu innych, polskich miast. Przy tak niskiej stopie bezrobocia, zdecydowanie niższej od krajowej średniej (wynoszącej 5%), każdy może liczyć tutaj na stabilne zatrudnienie i godną płacę. W jakich zawodach przede wszystkim warto szukać etatu?

Praca w Szczecinie jest dostępna dla wszystkich profesji, choć na liście zawodów deficytowych stale dominują dwie branże – budowlana oraz transportowa – co jest znamienne również dla wielu innych regionów Polski. Ze znalezieniem pracy nie będzie miał brukarz, cieśla, spawacz, zbrojarz czy betoniarz, a także szeregowy pracownik fizyczny czy inżynier budowlany. Z kolei w przypadku sektora transportowego, jako najbardziej perspektywiczny zawód wymieniany jest kierowca międzynarodowy, choć o wakat może łatwo starać się również kurier miejski, dostawca czy kierowca autobusu.

Problemu ze zdobyciem zawodu nie będą miały również te osoby, których profesje w jakimś stopniu skorelowane są z powyższymi branżami, a więc magazynier, mechanik samochodowy, czy operator wszelakich maszyn. Naturalnie, na zatrudnienie mogą liczyć także osoby z branży gastronomicznej czy handlowo-usługowej: kucharz, kelner, barman, kasjer-sprzedawca czy fryzjer.

Zauważalne braki odnotowuje także branża IT i finanse. W tej pierwszej doskonale odnajdzie się w Szczecinie programista, analityk IT, grafik komputerowy czy administrator baz danych, z kolei w przypadku tej drugiej, najistotniejszy będzie księgowy i bankier.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Szczecinie?

Godnym wyróżnienia są przynajmniej trzy sposoby na znalezienie pracy w Szczecinie, choć jeden z nich wysuwa się zdecydowanie na prowadzenie pod kątem swej efektywności. Chodzi tutaj oczywiście o wszelkiego rodzaju portale internetowe, agregujące rozmaite anonse. To właśnie dzięki nim pracodawcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez trudu weryfikując nadesłane im kandydatury – to właśnie dlatego korzystają z tej metody tak chętnie.

Z drugiej strony, osoba poszukująca pracy może w ciągu jednego tylko dnia odpowiedzieć na dziesiątki rozmaitych ofert, dopasowanych do jej indywidualnych wymagań. Dlatego też najlepiej zrobisz, jeżeli przejrzysz teraz najnowsze oferty pracy w Szczecinie – Gowork.pl niecierpliwie wyczekuje możliwości połączenia Cię z docelowym pracodawcą!

W wielu przypadkach opcją godną rozważenia jest osobiste udanie się do upatrzonego wcześniej zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV. Z możliwości tej korzystają przede wszystkim studenci poszukujący stażu, jak i pracownicy produkcji czy innych, mało wymagających zadań.

Inną z możliwości jest skorzystanie z asysty lokalnego urzędu pracy, który jak wspominaliśmy wyżej, cieszyć się może wyjątkowo dobrymi wynikami jeśli chodzi o łączenie przedsiębiorców z idealnymi kandydatami. Możesz wybrać się tam by przejrzeć aktualnie dostępne oferty, lub zarejestrować się jako bezrobotny, licząc na swego rodzaju „automatyzację” swojej sprawy.

Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy w Szczecinie?

Urząd Pracy w Szczecinie mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza 39 – w celu zarejestrowania się jako osoba bezrobotna będziesz musiał udać się tam osobiście, lub załatwić sprawę przez internet. Aby skorzystać z drugiej opcji, będziesz musiał skorzystać z dedykowanego ku temu rządowego portalu, dysponując podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

W skład dokumentów niezbędnych do rejestracji jako osoba bezrobotna wchodzi przede wszystkim:

  • Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
  • Świadectwo ukończenia szkoły,
  • Certyfikaty i dyplomy ukończonych szkoleń i kursów (jeżeli są posiadane),
  • Wszystkie świadectwa pracy (w przypadku pracy na podstawie umów cywilnoprawnych – warto zabrać również je, jeżeli są posiadane),
  • Inne dokumenty dotyczące możliwych warunków pracy (np. orzeczenie o niepełnosprawności)

.

A na jakie benefity może liczyć zarejestrowany bezrobotny? Przede wszystkim osoba zarejestrowana jako bezrobotny może korzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia zdrowotnego w trakcie poszukiwania pracy, a także liczyć może na zasiłek, jeżeli spełnia ku temu dodatkowe warunki. Bezrobotny ma także prawo do uczestniczenia w szkoleniach zawodowych podnoszących jego kompetencje, ale co najważniejsze – dzięki asyście urzędników będzie mógł łatwo i szybko zdobyć wymarzoną posadę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński