Jak zapłacić mniejszy podatek

PDZaktualizowano 
Nasi Czytelnicy zadali mnóstwo pytań podczas telefonicznych dyżurów "Tygodnia z PIT-ami".

Oto kolejne wyjaśnienia specjalistów ze szczecińskiej Izby Skarbowej:

- W 2001 roku wpłaciłem na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej 444 zł. W 2000 roku nie korzystałem z ulgi na remont i modernizację. Czy mogę skorzystać z odliczenia w ramach ulgi na remont i modernizację?
* W 2001 roku, nie. Limit ulgi obowiązuje w latach 2000-2002. Z ulgi na remont i modernizację można skorzystać, jeżeli wydatki przekroczą 462 zł. Jeżeli w 2002 roku poniesie pan wydatki na remont i modernizację, a ich suma w 2001 i 2002 roku przekroczy 462 zł, to nabędzie pan prawo do skorzystania z ulgi w 2002 roku.

- Czy podlega opodatkowaniu sprzedaż akcji nabytych na giełdzie papierów wartościowych?
* Nie.

- Jestem osobą rozwiedzioną, mam na utrzymaniu dziecko, które w 2001 roku do czerwca uczęszczało do szkoły. Od lipca 2001 roku jest zarejestrowana w biurze pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Czy mam prawo do rozliczenia się jako matka samotnie wychowująca dziecko?
* Tak.

- Jaka ulga przysługuje na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego?
* W 2001 roku odliczeniu podlega 19 proc. faktycznie poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 19 proc. kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni 350 m kw. i ceny nabycia 1 m kw. gruntu lub określonej w umowie wartości odpłatnie przenoszonego prawa wieczystego użytkowania gruntu.

- W 2001 roku przekształciłam z lokatorskiego na własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej. Czy mogę skorzystać z dużej ulgi budowlanej?
* Tak. Odliczeniu od podatku podlega 19 proc. poniesionych wydatków, nie więcej niż przysługujący limit, który wynosi w 2001 roku 30.590 zł. Limit ten pomniejsza się o dużą ulgę budowlaną wykorzystaną do 2000 roku.

- Jestem wdową samotnie wychowującą dziecko. Syn ma 20 lat, studiuje i otrzymuje rentę po ojcu. Oprócz tego w 2001 roku uzyskał dochód w wysokości 2000 zł. Czy mam prawo do rozliczenia się jako matka samotnie wychowująca dziecko?
* Tak. Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, preferencyjna forma opodatkowania przysługuje wówczas, gdy jest pani wdową, a syn uczy się, jest w wieku do 25 lat i nie uzyskał dochodów z wyjątkiem tych, o których pani powiedziała, czyli renty rodzinnej i dochodów nie powodujących obowiązku zapłaty podatku. Renta rodzinna i dochód do kwoty 2.596,42 złotych są odrębnymi tytułami wymienionymi przez ustawodawcę dającymi pani możliwości rozliczenia się jako matce samotnie wychowującej dziecko.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3