Jak z wyzwaniami 2020 r. poradził sobie największy polski deweloper komercyjny?

Materiał informacyjny CAVATINA
Udostępnij:
Miniony rok był wielkim sprawdzianem dla gospodarki. Niektóre branże, takie jak gastronomia, jeszcze długo odczuwać skutki pandemicznych zawirowań. Ogólna sytuacja nie była obojętna także dla rynku nieruchomości. Pandemia wywołała przyhamowanie rynku inwestycyjnego, chociaż nie we wszystkich obszarach. Tendencje wzrostowe wykazał tylko segment magazynowy. Inwestorzy pozostają też aktywni w obszarze mieszkań na wynajem. W Polsce ten segment to zaledwie ok. 4–5 proc. rynku. Globalnie jest to ponad 25 proc. Rozwój inwestycji tego typu przyspieszy w latach 2021-2022, co wpłynie na wzrost potencjalnych dochodów z najmu oraz wzrost wartości portfela. Zmiany na rynku oraz ewolucja potrzeb mieszkańców miast sprawiają, że na znaczeniu zyskują projekty typu mixed-use, pomagające ożywiać dzielnice miast, tworzące nowoczesną infrastrukturę i swoją elastycznością lepiej odpowiadające na dzisiejsze wyzwania.

Nie ulega wątpliwości, że nawet w czasach niepewności zyskać mogą organizacje, które nie przestraszą się zmian i podejmują śmiałe działania. Dziś przy zawirowaniach na rynkach, przewagę zyskują modele biznesowe oparte na dywersyfikacji portfela i budowaniu kompetencji na każdym etapie inwestycyjnym, co prowadzi do większej niezależności i niwelowania ryzyk. Przykładem polskiej firmy, która może zaliczyć miniony rok do udanych, jest z pewnością Grupa Kapitałowa Cavatina. Transakcje o wartości 206,5 mln euro, rekordowe umowy najmu, uruchomienie projektów w regionach o szacunkowej docelowej wartości niemal 425 mln euro i rozpoczęcie przez ResiCapital projektu platformy mieszkań na wynajem, który dostarczy na rynek do końca 2022 r. ponad 2200 lokali – to składa się na fakt, że 2020 r. był dla Cavatiny rekordowy.

Cavatina Holding posiada obecnie portfel projektów komercyjnych o wielkości 0,5 mln mkw. – wśród nich m.in. Quorum we Wrocławiu, Widzewska Manufaktura w Łodzi, Global Office Park w Katowicach czy też Palio Office Park w Gdańsku. W ciągu kolejnych 5 lat firma zamierza ten portfel podwoić.

Firma ze 100-procentowym polskim kapitałem samodzielnie zarządza wszystkimi kluczowymi procesami inwestycyjnymi. Od akwizycji, projektowania architektonicznego, aranżacji wnętrz po generalne wykonawstwo i wykończenie powierzchni. Dzięki temu ogranicza ryzyka związane z podwykonawcami, a także kumuluje marże na każdym etapie realizacji inwestycji, co ma przełożenie na zwiększanie rentowność biznesu całej Grupy. W efekcie w pierwszych 3 kwartałach 2020 r., transakcje sprzedaży zawarte przez Cavatina Holding stanowiły 13 proc. wartości wszystkich transakcji na rynku biurowym w Polsce.

O tym, że to dobra strategia największego w pełni polskiego dewelopera komercyjnego, świadczą nie tylko liczby. Cavatina faktycznie zbudowała wewnętrzne kompetencje na wielu polach – wyraźnie widać to na przykładzie proponowanej przez nią architektury. Projekty firmy są odważne, dobrze przemyślane i spełniające standardy co do zrównoważonego budownictwa, a nie pochodzą od znanych biur architektonicznych. W efekcie tylko w 2020 r. pomysły nakreślone i realizowane przez Cavatinę zostały wyróżnione prestiżowymi nagrodami, polskimi i międzynarodowymi. Palio Office Park został doceniony w plebiscycie International Property Awards 2020-21, w kategorii Office Development for Poland. Natomiast powstająca w Bielsku-Białej inwestycja Cavatina Hall została wyróżniona w konkursie Architecture Masterprize 2020 w kategorii Mixed-Use Architecture. W tym samym konkursie wyróżnienie Honorable Mention zdobyła również inwestycja Global Office Park w Katowicach. Cavatina Holding została w tym roku doceniona w konkursie Prime Property Prize jako Deweloper Roku.

Miasta regionalne na fali

Przykład Cavatiny pokazuje, jak duży potencjał mają, często niedoceniane regiony. Największy polski deweloper komercyjny obecny jest dziś poza Warszawą na rynkach: Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, a także Wrocław.

Chociaż Warszawa odpowiada za ok. 50% podaży przestrzeni biurowej, to w głównych miastach poza stolicą mamy 5,6 mln mkw. nowoczesnych powierzchni office, a na koniec III kw. w realizacji było tam kolejne 0,7 mln mkw.

W perspektywie styczeń-wrzesień 2020 r. zapotrzebowanie na biura w regionach wyniosło niemal 460 tys. mkw., czyli tylko o 11% mniej, niż rok wcześniej. Warto zauważyć, że na trzech rynkach, na których działa Cavatina: we Wrocławiu, Łodzi oraz Trójmieście, odnotowano wzrost popytu o odpowiednio 66%, 46% i 11%.

„Polskie miasta szukają pomysłu na siebie, przechodzą intensywny proces rewitalizacji, konkurują na rynku międzynarodowym z innymi ośrodkami o przyciągnięcie rozwojowych biznesów. Do tego dochodzi silny aspekt społeczny, miastotwórczy. My potrafimy dobrze zidentyfikować kluczowe potrzeby, a dzięki jednemu, zlokalizowanemu w Polsce ośrodkowi decyzyjnemu, sprawnie podejmujemy działania. W efekcie możemy w Bielsku-Białej budować obiekt biurowo-usługowy tworząc jednocześnie dla mieszkańców pierwszą w mieście salę koncertową ze studiem nagraniowym, a w Łodzi tchnąć nowe życie w historyczny i ważny dla Łodzian teren Widzewskiej Manufaktury i budować rentowny biznes”, mówi Daniel Draga, wiceprezes zarządu w Cavatina Holding.

Jedną z branż, które dość śmiało patrzą w przyszłość i w związku z przyspieszoną przez koronawirusa cyfryzacją rysują plany rozwojowe jest IT. Firmy z tej branży są mocno obecne w Polsce regionalnej. Jak podał JLL, w III kw. 43% popytu oraz 11 z 15 największych transakcji stanowiły umowy najmu lub przedłużenia podpisane przez firmy technologiczne. Deweloperzy, którzy dobrze znają specyfikę każdego z miast regionalnych i proponują inwestycje trafiające w rzeczywiste potrzeby mieszkańców i biznesu, mogą tu rozwijać z powodzeniem skrzydła. Dlatego też w 2021 r. Cavatina nie zwalnia tempa – w styczniu pozyskała od BGK finansowanie dla inwestycji Palio w Gdańsku (budynek A), a także poinformowała o podpisaniu kolejnych umów najmu: z ING Tech Poland na ponad 16,6 tys. mkw., z Tyrens Polska na ponad 630 mkw. w Tischnera Office w Krakowie oraz z Medicover Integrated Clinical Services na ponad 1100 mkw. w Palio Office Park, budynek A w Gdańsku.

Materiał oryginalny: Jak z wyzwaniami 2020 r. poradził sobie największy polski deweloper komercyjny? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie