Jak wymiar sprawiedliwości radzi sobie w czasie ataku koronawirusa

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Policja apeluje do przestępców, aby zrobili sobie przerwę w pracy na czas pandemii, sądy odwołały większość spraw, pracownicy prokuratur liczą, że będą mogli pracować bardziej elastycznie - wymiar sprawiedliwości próbuje opanować chaos wywołany atakiem wirusa.

- Z powodu pandemii COVID-19, która wywołała panikę, a na nas nałożyła wiele nowych zadań prosimy o zaprzestanie wszelkich działań przestępczych/haniebnych/niegodziwych do odwołania. Docenimy spodziewaną współpracę związaną z powstrzymaniem się od popełniania przestępstw. Powiadomimy oddzielnym komunikatem, kiedy będzie można wrócić do codziennej działalności przestępczej kontynuując dalej starą zagrywkę policjant-złodziej - napisali policjanci odezwę do przestępców.

Żartobliwy wpis raczej będzie potraktowany przez adresatów z przymrużeniem oka i mimo pandemii nie mogą liczyć na pobłażliwość policjantów. Dlatego sprawcy przestępstw są ścigani mimo trudnych warunków. Trafiają na przesłuchania i do aresztów. Ale procesy sądowe to już inna sprawa. Praktycznie wszystkie zostały odwołane co najmniej do 31 marca. Dotyczy to nie tylko spraw karny, ale także cywilnych, czy gospodarczych. Sędziowie zajmują się tylko najpilniejszymi sprawami. Np. posiedzeniami aresztowymi.

Jak wymiar sprawiedliwości radzi sobie w czasie ataku koronawirusa

- Obowiązuje decyzja o odwołaniu terminów rozpoznania spraw wyznaczonych w Sądzie Apelacyjnym w okresie od dnia 13 do 31 marca 2020r. Reguła ta nie będzie dotyczyć spraw wyjątkowo pilnych. Przewodniczący wydziałów po analizie każdej z wyznaczonych spraw zadecydują ostatecznie w których sprawach terminy rozpoznania nie ulegną zmianie - zarządziła prezes sądu, sędzia Beata Górska.

Podobne decyzje zapadły w innych sądach niższych instancji naszego okręgu.

ZOBACZ TEŻ:

We wtorek ministerstwo sprawiedliwości zarekomendowało rozwiązania dotyczące rotacyjnej pracy w sądach oraz propozycje dotyczące rozwiązań mających na celu zachowanie terminów procesowych w związku z ograniczeniem działalności sądów. Chce też tak zmienić przepisy ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa, aby umożliwić sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy z powodu np. kwarantanny dany sąd powszechny zostanie całkowicie zamknięty.

- Zmiany umożliwią prezesom Sądów Apelacyjnych, a jeśli to nie będzie możliwe - Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego wyznaczanie innych, działających sądów do kontynuowania pilnych postępowań. Będzie też możliwość natychmiastowego delegowania sędziów do tych sądów, aby je wzmocnić kadrowo -zapewnia ministerstwo.

ZOBACZ TEŻ:

Nowelizacja szczegółowo określa rodzaj spraw, które uznaje się za pilne i wobec których będzie można podejmować takie nadzwyczajne decyzje – są to m.in. sprawy dotyczące nieletnich, przemocy w rodzinie czy o tymczasowe aresztowanie.
A co w prokuraturze?

Niepokojące sygnały płyną w tym tygodniu od pracowników prokuratur w naszym okręgu. Skarżą się, że nie mogą pracować zdalnie i bardziej elastycznie, bo prokurator okręgowy nie wyraża na to zgody. Powołują się na dokument z Prokuratury Krajowej, która zaleca rozważenie pracy zdalnej, aby nie narażać pracowników na koronawirusa.

- W szczecińskiej prokuraturze okręgowej szefowie nie respektują wczorajszego pisma Prokuratora Krajowego o możliwości pracy zdalnej i mimo to każą pracować. Może mieć to ogromnie złe skutki, w prokuraturach rejonowych i okręgowej w Szczecinie pracują setki pracowników którzy maja swoje rodziny, także dzieci i osoby starsze, a których mogą z ogromna łatwością zarazić - skarżą się pracownicy.

Sprawą zajmuje się Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratur. Już w ubiegłym tygodniu Rada Główna związku zaapelowała, aby funkcjonalnie wymiaru sprawiedliwości do czasu opanowania sytuacji ograniczyć do niezbędnego minimum. Prokurator Okręgowy w Szczecinie zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu.

ZOBACZ TEŻ:


ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus w Szczecinie. Bądź odpowiedzialny i #NieKłamMedy...


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
chwdp

e [wulgaryzm] milicyjne do roboty a nie tu kur.w.y bedziecie apelować nieroby jeb.a..ne armagedon nadchodzi.

Dodaj ogłoszenie