Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądają przygotowania pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W Szczecinie takich pakietów trzeba przyszykować prawie 1800. Zajmuje się tym grupa miejskich urzędników. Ma na to trzy dni. Muszą pracować po godzinach, by w sobotę zestawy kopert były już na poczcie, która rozniesie je po domach wyborców.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie już 28 czerwca. Po raz pierwszy będzie możliwość głosowania korespondencyjnego. Z tej formy w Szczecinie chce skorzystać 1800 wyborców. Od środy miejscy urzędnicy przygotowują dla nich pakiety wyborcze. Wcześniej miała to robić prywatna firma, ale w nowej ustawie zdecydowano, że to zadanie samorządowców.

Każdy pakiet musi być ostemplowany, podpisany i poukładany w koperty. Popołudniami pakiety są dodatkowo ostemplowane przez właściwe obwodowe komisje wyborcze. Odbywa się to na hali Szczecińskiego Domu Sportu.

Co wchodzi w skład takiego pakietu?

  • Koperta zwrotna,
  • karta do głosowania,
  • koperta na kartę do głosowania,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego.

Do pakietu wyborczego dołączona zostanie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a, jeżeli wyborca niepełnosprawny zażądał jej przesłania.

Wyborcy otrzymają pakiety do 23 czerwca 2020 r. Dlatego do soboty muszą być przygotowane przez miejskich urzędników. Osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych otrzymają przesyłkę do 26 czerwca 2020 r.

Niejeden wyborca korespondencyjny się zdziwi, gdy w przyszłym tygodniu przed swoją skrzynką zobaczy, nie jednego, a dwóch listonoszy. Pakiety mają być dostarczane w duetach, aby zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom. W przypadku braku skrzynki pocztowej, listonosze zostawią w drzwiach mieszkania awizo. Wyborca będzie mógł wtedy odebrać pakiet wyborczy w tym samym dniu lub następnym.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2020: Zadaj 10 pytań kandydatom na Prezydenta RP. Sprawdź, jakie są ich programy i poglądy

Pakiet wyborczy może być również doręczony przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Wyborca ma także prawo odebrać przesyłkę osobiście w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu. Osobom podlegającym obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych pakiety wyborcze zostaną doręczone za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez upoważnionego pracownika urzędu gminy.

Jak głosować?

Gdy już wyborca dostanie swój pakiet wyborczy, oddaje swój głos na dostarczonej karcie do głosowania zgodnie z instrukcją. Potem umieszcza kartę w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania”, którą zakleja. Uwaga! Koperty niezaklejone nie będą uwzględniane przy ustalaniu wyników głosowania.

Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Na kopercie zwrotnej muszą znaleźć się adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej. Na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone muszą zostać dane wyborcy: imię i nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, własnoręczny podpis.

Gdy już wszystko mamy gotowe, zaklejoną kopertę musimy wrzucić do skrzynki na listy (najczęściej czerwone), które znajdują się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy. Ma na to czas do 26 czerwca.

ZOBACZ TAKŻE:

Debata prezydencka inspiracją dla internautów. Zobacz memy, które komentują hity z debaty

Debata prezydencka to MEMY, że mucha nie siada. Menelowe plu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński