Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach?

red
Olaf Nowicki
Tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkiej Nocy w Polce są każdemu znane. Malowanie pisanek, wydmuszek, śmingus-dyngus... A jak wygląda to w innych krajach? Przeczytajcie o obrzędach, które mają miejsce w innych państwach.

USA

Święta Wielkanocne w Stanach przypadają zawsze w niedzielę. Nie ma tam tradycji chodzenia z koszyczkiem do kościoła na święcenie. Amerykański zwyczaj mówi o konieczności ugotowania jajka w Wielki Piątek, a zjedzenie go w niedzielę - ma to przynieść szczęście. Podobnie jak w Polsce, w Stanach zwyczajem jest "zajączek" czyli szukanie skarbów. Podobnie jak w Polsce rodzice ukrywają przed swoimi pociechami słodycze i zabawki w różnych miejscach a dzieci mają je odszukać. Amerykanie chętnie dekorują swoje domy, lecz nie spędzają w nich świąt - wybierają stołowanie się w restauracjach.
Warto wspomnieć, że dość wyraźnie w amerykańską tradycję wpisały się wielkanocne parady, najsłynniejsza z nich Ester Parade odbywa się z w Nowym Yorku. Odbywają się także zawody w... turlaniu jajek.

Anglia

Anglicy z okazji świąt mają aż cztery dni wolnego. Świąt raczej nie spędzają w domu - wybierają podróże i pikniki, na które zabierają kosze pełne świątecznego jedzenia. Ważną dla Anglików tradycją jest rozdawanie przez królową specjalnie bitych z okazji tego święta pensów. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, na Wyspach do tradycji należą zawody w turlaniu jajek - Egg Rolling.

Czechy

W Czechach tradycje związane z obchodzeniem Wielkanocy nie są mocno zakorzenione. Wielkanoc utożsamiana jest z pierwszym dniem wiosny. W tak zwanym Wielkim Tygodniu świętowany jest jedynie piątek, a kolejnym dniom nadane zostały kolory: poniedziałek jest niebieski, czwartek zielony a sobota biała. W tradycję wpisują się również ciasta w kształcie baranków oraz tzw. „Judasze” czyli ciastka drożdżowe z miodem. Nasz polski śmingus-dyngus ustępuje miejsca innej tradycji: nie oblewa się nikogo wodą, za to mężczyźni symbolicznie biją kobiety wierzbowymi witkami.

Włochy

Włosi z natury są bardzo rodzinni, każde święta świętują w gronie najbliższych. Najważniejszy dla Włochów jest świąteczny, wielkanocny obiad. Przywiązują oni wielką uwagę do dobrego jedzenia, dlatego też ich świąteczny stół jest pełen najbardziej wykwintnych dań, szczególnie z jagnięciny i baraniny. Na każdym włoskim stole pojawia się również wielkanocny placek - Colomba - który po złożeniu przypomina swoją formą lecącego ptaka. Symbolem świąt, tak samo jak w Polsce jest baranek, symbolizujący Jezusa. Mieszkańcy Italii nie mają wpisanego w tradycję zwyczaju malowania jajek ani podróży na mszę ze święconką.

Niemcy i Austria

Święta w Niemczech to przede wszystkim symbol świątecznego zająca, który zostawia prezenty. Poszukiwanie ukrytych prezentów w postaci jajek, słodyczy i drobiazgów stanowi świetną zabawę, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Ponadto przyjęło się dekorować domy w świąteczne drzewka, na których wiesza się kolorowe jajka. Mniej popularne, ale wciąż praktykowany jest zwyczaj palenia ognisk i zbierania się przy nich w celu pożegnania zimy a przywitania wiosny.
W Austrii z kolei warto zwrócić uwagę na świąteczne potrawy. Na wielkanocnych stołach pojawiają się... naleśniki, ciasteczka anyżowe oraz delikatna legumina z sosem truskawkowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński