Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda plaża w Międzyzdrojach w trakcie epidemii?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
- Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo turystów, stąd nasza propozycja specjalnych sektorów na plaży – mówił na początku wakacji burmistrz Międzyzdrojów. A jak jest w szczycie sezonu na międzyzdrojskiej plaży?

- Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo turystów, stąd nasza propozycja specjalnych sektorów na plaży – mówił na początku wakacji burmistrz Międzyzdrojów i pokazał specjalne boksy, gdzie oddzielona bezpiecznymi linkami i osłonięta kolorowymi banerami od innych opalać się mogła cała rodzina.  

Sektor bezpiecznej plaży ma długość 80 m i szerokość 10 m. Każdy boks ma po 16 metrów kwadratowych powierzchni z całkowicie osobnym wejściem.

ZOBACZ TEŻ: Plaża w Międzyzdrojach ma być bezpieczna. Jako pierwsza w Polsce. Zamiast parawanów sektory

Plaża w Międzyzdrojach

Plaża w Międzyzdrojach ma być bezpieczna. Jako pierwsza w Po...

Pomysł stworzenia bezpiecznej strefy w Międzyzdrojach przyjął się tylko częściowo, bo kolejne strefy bezpiecznego opalania już nie powstały. Z sektora bezpieczeństwa może bowiem korzystać określona liczba plażowiczów, i są to najczęściej ci, którzy na plażę przy molo przyjdą bardzo wcześnie i zajmą jeden z 50 boksów. Co z resztą?

- Jeśli nasze strefy się spodobają, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstały na całej międzyzdrojskiej plaży – namawiała jeszcze w maju do stawiania kolejnych boksów Jadwiga Bober z międzyzdrojskiego magistratu.

A jak to jest w praktyce?

- W tym roku większość plażowiczów rozstawia parawany albo stawia na piasku specjalne namioty plażowe – zauważa Alicja Konepek, która do Międzyzdrojów latem przyjeżdża już od paru lat. - Niemniej, przynajmniej w rejonach blisko molo, te parawany stoją jeden przy drugim – dodaje. - Nie sposób normalnie przejść po plaży. Na piasku leży człowiek przy człowieku. Najgorzej jest przy brzegu morza.

- Jakoś nikt pomysłu burmistrza na stawianie sektorów z bezpiecznymi boksami nie podchwycił – dodaje jej mąż. - Jedynie kosze plażowe są stawiane w większych odległościach od siebie niż dotychczas. Ale i tak na plaży jest bardzo tłoczno.

Jakie zasady obowiązują na plaży

Wypoczynek na plaży i korzystanie z morza nie są zabronione, ale w obliczu epidemii koronawirusa obowiązują dodatkowe zasady. Wytyczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny zalecają zachowanie dwumetrowego odstępu pomiędzy wypoczywającymi. Nie dotyczy to rodzin i osób mieszkających wspólnie. Co ważne, dystans powinien być zachowany zarówno na lądzie, jak i podczas kąpieli w wodzie.

Zaleca się unikanie zatłoczonych miejsc, używanie własnego sprzętu turystycznego i szczególną dbałość o higienę. Z plaż nie powinny korzystać osoby, które źle się czują lub mają objawy infekcji, a także przebywające na kwarantannie. Dla kąpielisk ogrodzonych, z wyznaczonym i kontrolowanym wejściem odwiedzających na podstawie sprzedawanych biletów należy regulować liczbę osób przebywających na terenie kąpieliska tak, aby na każdą z nich przypadało co najmniej 4 m2 powierzchni (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

Dla kąpielisk nadmorskich (których plaże miewają kilka kilometrów długości, na które wstęp nie jest kontrolowany/ograniczany) należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego, zapewnienia co najmniej 4 m2 powierzchni na każdego użytkownika (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

Z uwagi na charakterystykę kąpieliska zaleca się wykorzystywanie wszelkich środków komunikacji w celu przypominania użytkownikom o wymaganiach dotyczących zachowania dystansu społecznego. Informacje powinny również znajdować się na tablicach informacyjnych umieszczonych przy wejściu na plażę i na stronach internetowych miejscowości wypoczynkowych.

Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących). Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska. Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.

Tłumów nie ma, ale jest pięknie. Miejsca nad morzem, w który...

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński