Jak wygląda plaża w Międzyzdrojach w trakcie epidemii?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
- Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo turystów, stąd nasza propozycja specjalnych sektorów na plaży – mówił na początku wakacji burmistrz Międzyzdrojów. A jak jest w szczycie sezonu na międzyzdrojskiej plaży?

- Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo turystów, stąd nasza propozycja specjalnych sektorów na plaży – mówił na początku wakacji burmistrz Międzyzdrojów i pokazał specjalne boksy, gdzie oddzielona bezpiecznymi linkami i osłonięta kolorowymi banerami od innych opalać się mogła cała rodzina.  

Sektor bezpiecznej plaży ma długość 80 m i szerokość 10 m. Każdy boks ma po 16 metrów kwadratowych powierzchni z całkowicie osobnym wejściem.

ZOBACZ TEŻ: Plaża w Międzyzdrojach ma być bezpieczna. Jako pierwsza w Polsce. Zamiast parawanów sektory

Plaża w Międzyzdrojach

Plaża w Międzyzdrojach ma być bezpieczna. Jako pierwsza w Po...

Pomysł stworzenia bezpiecznej strefy w Międzyzdrojach przyjął się tylko częściowo, bo kolejne strefy bezpiecznego opalania już nie powstały. Z sektora bezpieczeństwa może bowiem korzystać określona liczba plażowiczów, i są to najczęściej ci, którzy na plażę przy molo przyjdą bardzo wcześnie i zajmą jeden z 50 boksów. Co z resztą?

- Jeśli nasze strefy się spodobają, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstały na całej międzyzdrojskiej plaży – namawiała jeszcze w maju do stawiania kolejnych boksów Jadwiga Bober z międzyzdrojskiego magistratu.

A jak to jest w praktyce?

- W tym roku większość plażowiczów rozstawia parawany albo stawia na piasku specjalne namioty plażowe – zauważa Alicja Konepek, która do Międzyzdrojów latem przyjeżdża już od paru lat. - Niemniej, przynajmniej w rejonach blisko molo, te parawany stoją jeden przy drugim – dodaje. - Nie sposób normalnie przejść po plaży. Na piasku leży człowiek przy człowieku. Najgorzej jest przy brzegu morza.

- Jakoś nikt pomysłu burmistrza na stawianie sektorów z bezpiecznymi boksami nie podchwycił – dodaje jej mąż. - Jedynie kosze plażowe są stawiane w większych odległościach od siebie niż dotychczas. Ale i tak na plaży jest bardzo tłoczno.

Jakie zasady obowiązują na plaży

Wypoczynek na plaży i korzystanie z morza nie są zabronione, ale w obliczu epidemii koronawirusa obowiązują dodatkowe zasady. Wytyczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny zalecają zachowanie dwumetrowego odstępu pomiędzy wypoczywającymi. Nie dotyczy to rodzin i osób mieszkających wspólnie. Co ważne, dystans powinien być zachowany zarówno na lądzie, jak i podczas kąpieli w wodzie.

Zaleca się unikanie zatłoczonych miejsc, używanie własnego sprzętu turystycznego i szczególną dbałość o higienę. Z plaż nie powinny korzystać osoby, które źle się czują lub mają objawy infekcji, a także przebywające na kwarantannie. Dla kąpielisk ogrodzonych, z wyznaczonym i kontrolowanym wejściem odwiedzających na podstawie sprzedawanych biletów należy regulować liczbę osób przebywających na terenie kąpieliska tak, aby na każdą z nich przypadało co najmniej 4 m2 powierzchni (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

Dla kąpielisk nadmorskich (których plaże miewają kilka kilometrów długości, na które wstęp nie jest kontrolowany/ograniczany) należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego, zapewnienia co najmniej 4 m2 powierzchni na każdego użytkownika (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

Z uwagi na charakterystykę kąpieliska zaleca się wykorzystywanie wszelkich środków komunikacji w celu przypominania użytkownikom o wymaganiach dotyczących zachowania dystansu społecznego. Informacje powinny również znajdować się na tablicach informacyjnych umieszczonych przy wejściu na plażę i na stronach internetowych miejscowości wypoczynkowych.

Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących). Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska. Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.

Tłumów nie ma, ale jest pięknie. Miejsca nad morzem, w który...

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie