Jak zacząć uprawiać warzywa na balkonie?
W naszej galerii znajdziesz porady krok po kroku jak rozpocząć przygodę z uprawianiem warzyw na balkonie >>>
Warzywniak na balkonie - od czego zacząć?
Każdy projekt ważne, aby najpierw rozrysować na kartce lub w programie graficznym. Taki projekt pozwoli nam na zaprojektowanie naszej przestrzeni na balkonie i ustawieniu roślin względem mebli balkonowych i innych elementów wyposażenia. Warto zastanowić się również, jakie rośliny będziemy hodować i czy chcemy w swoim ogródku umieścić też kwiaty i owoce.
Wybrane rośliny dopasuj też do nasłonecznienia Twojego balkonu – np. pomidorki koktajlowe lubią pełne słońce, a sałata dobrze będzie rosnąć także w półcieniu.
Jak sadzić warzywa na balkonie?
Po wykonaniu projektu czas wybrać odpowiednie pojemniki. Na dobry początek oto trzy tradycyjne opcje:
- duże ceramiczne doniczki na warzywa na balkon,
- drewniane skrzynie na podłogę,
- plastikowe skrzynki, które można ustawić na balustradzie.
Jeżeli posiadasz mały balkon i powyższe propozycje nie sprawdzą się na Twoim balkonie, pomyśl nad stworzeniem pionowego warzywniaka, którego bazą będą kratki (drewniane lub metalowe) przytwierdzone do ściany. Na takiej konstrukcji możesz powiesić skrzynki, koszyczki lub półki na doniczki. Planujesz uprawiać przede wszystkim zioła? Sprawdź doniczki nakładane pod kątem jedna na drugą. To bardzo modne rozwiązanie, które jednocześnie pozwala zaoszczędzić przestrzeń.
Co najlepiej posadzić na balkonie?
W ogródku warzywnym na balkonie możesz zasadzić: ogórka, pomidora, cebulę, fasolę pnącą, paprykę, sałatę, szczypiorek, rzodkiewkę. Nie sprawdzą się tutaj na pewno duże rośliny dyniowate, kapustne i liściowe.
Pomidor koktajlowy to idealny wybór na balkon. Jest ozdobny, smaczny, a do tego łatwy w uprawie. Pamiętaj, że w jego przypadku liczy się zasada: im większa i cięższa donica, tym lepiej.
Warzywnik na balkonie możesz uzupełnić również owocami! Doskonale nadadzą się w tym przypadku truskawki posadzone w donicach stojących, wiszących lub nawet w skrzyniach.
Zioła hodowane na balkonie
Zioła są łatwe w uprawie, a w dodatku będą pysznym dodatkiem do sałatek, sosów i innych domowych smakołyków. Miłośnicy włoskich dań na pewno docenią możliwość hodowania m.in. bazylii i oregano. Na letnie upalne dni zimna lemoniada z miętą? Tak, miętę również możesz na spokojnie hodować w domu.
Co jeszcze? Do domowych obiadów przydadzą się: koper, majeranek, tymianek, lubczyk, kolendra oraz pietruszka.
Pamiętaj! W przypadku ziół bardzo ważne jest regularne ich przycinanie nożyczkami lub ostrym nożem. Najlepiej robić to w słoneczne dni rano lub przed południem.
Warzywa na balkonie. O tym musisz pamiętać
W przypadku warzywnika na balkonie istotne jest właściwe podlewanie. Oto złote zasady, które zapewnią Ci optymalne plony:
- Nie zapomnij o obfitym i regularnym podlewaniu,
- W upalne dni nawet dwa razy dziennie, a kiedy jest zimniej, co kilka dni,
- Pamiętaj, że warzywa wymagają podlania, gdy warstwa wysuszonego podłoża sięga do około 2 cm głębokości.
Kluczowe będzie również podłoże. W tym przypadku sprawdzi się podłoże do roślin balkonowych lub po prostu do warzyw. Są to z reguły mieszkanki wzbogacone odpowiednimi składnikami zapewniającymi właściwy wzrost.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?