Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową? Edukatorzy wkroczą do klubów dla mężczyzn

Anna Folkman
Anna Folkman
W pierwszych miesiącach tego roku w szczecińskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym wykryto już 7 nowych zakażeń HIV, 3 u MSM, czyli mężczyzn mających seks z mężczyznami. W Szczecinie rusza projekt profilaktyczny, który ma zmniejszyć liczbę zakażeń HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową wśród MSM. Do klubów wkroczą edukatorzy.

W wybranych klubach nocnych w Szczecinie, w wybrane soboty, do końca tego roku będzie można spotkać edukatorów z zakresu zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pojawią się też w parkach i lasach. Tam gdzie mężczyźni spotykają się w celach seksualnych.

Tysiąc zakażonych osób

W Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie leczy się blisko 1000 osób zakażonych HIV. Zachodniopomorskie należy do czołówki polskich regionów pod względem podejmowania przez mieszkańców ryzykownych zachowań, a tym samym narażenia na HIV/AIDS i inne zakażenia przenoszone drogą płciową.

W naszym województwie w 2016 roku wykryto 60 nowych zakażeń HIV, w tym 30 u mężczyzn mających seks z mężczyznami. Tylko w pierwszych miesiącach 2018 roku w szczecińskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym wykryto 7 nowych zakażeń, w tym 3 zakażenia u MSM, 2 u osób biseksualnych.

Okazuje się, że co trzecie zakażenie HIV na Pomorzu Zachodnim diagnozuje się u MSM, czyli u mężczyzn mających seks z mężczyznami. To także wśród nich odnotowuje się zwiększoną liczbę przypadków chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych (kiła, rzeżączka, WZW A, B i C). Według lekarzy, sukces w walce z HIV w ogromnym stopniu zależy właśnie od świadomości mężczyzn. Dlatego to głównie do panów skierowany jest ruszający w Szczecinie projekt profilaktyczny "W trosce o zdrowie" przygotowany przez Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU, a finansowany z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Projekt zwiększy dostęp do edukacji i informacji o HIV oraz innych chorobach wśród MSM w wieku 17-30 lat. Działania edukacyjne będą prowadzone do końca roku w wybrane soboty w klubach nocnych dla MSM i w ich okolicy. Edukatorzy będą nosili identyfikatory, a dodatkowo będą ubrani w koszulki i czapki z logo DA DU.

Ostatnie wyjście w ramach projektu miało miejsce 24 marca. Członkowie Stowarzyszenia "DA DU" pojawili się w klubie LOVE przy ul. Tkackiej w Szczecinie.

- W realizacji projektu bierze udział trzech członków Stowarzyszenia DA DU (specjaliści terapii uzależnień, psychoterapeuta, specjalista ds. przemocy, konsultanci i doradcy HIV/AIDS) - informuje Anna Kaczmarek, rzecznik prasowy projektu. - W trakcie akcji profilaktycznej w klubie LOVE realizatorzy zadania nawiązali bezpośredni kontakt z ok. 30 osobami, z którymi przeprowadzili indywidualne rozmowy dotyczące profilaktyki HIV/AIDS i STI.

Podczas działań środowiskowych zostały przekazane zainteresowanym osobom materiały oświatowe i edukacyjne dotyczące problematyki zakażeń HIV i STI oraz uzależnień. Nieodpłatnie rozdawano też środki zabezpieczające tj. prezerwatywy i lubrykanty. Odbiorcy byli informowani o możliwości anonimowego i bezpłatnego testowania w kierunku HIV i HCV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Szczecinie przy ul. Broniewskiego 12.

- Tematyka indywidualnych rozmów dotyczyła nie tylko zagrożeń związanych z ryzykownymi zachowaniami w kontekście HIV i STI czy uzależnień - kontynuuje Anna Kaczmarek. - Klienci chętnie podejmowali także rozmowy na tematy dotyczące problemów związanych z odmienną orientacją seksualną, z którymi borykają się na co dzień tj. dyskryminacja, odrzucenie czy agresja ze strony środowiska. Klienci klubu otrzymywali również informacje o instytucjach i organizacjach pozarządowych oferujących pomoc w takich obszarach jak HIV/AIDS i STI, uzależnienia czy przemoc. W razie potrzeby kierowani byli bezpośrednio do instytucji czy organizacji zgodnie ze zgłaszanymi problemami.

Odbiorcami zadania byli głównie MSM (mężczyźni mający seks z mężczyznami) w wieku 18 do 30 lat tj. młodzież ucząca się, studenci i czynni zawodowo. Oprócz wizyt w klubie, działania w ramach projektu skupią się też na pracy środowiskowej, odbędą się w przestrzeni miejskiej tj. w parkach i lasach miejskich, miejscach w których spotykają się MSM w celach seksualnych. Edukatorzy są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące bezpieczniejszych kontaktów seksualnych, skutków używania środków psychoaktywnych, w tym alkoholu, oraz radzenia sobie z agresją i nietolerancją.

- Z doświadczeń konsultantów pracujących w punkcie testowania w kierunku HIV w Szczecinie wynika, że osoby, u których wykrywaliśmy zakażenie HIV, nie zdawały sobie sprawy z ryzyka płynącego z podejmowanych kontaktów seksualnych. Nie miały odpowiedniej wiedzy na temat HIV i innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a ich partnerzy nie wspominali o potrzebie zabezpieczania się prezerwatywą - mówi Justyna Bągorska, Prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU i kierownik projektu.

- To co nas najbardziej niepokoi to fakt, że wśród zakażonych jest coraz więcej osób MSM, czyli mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami zauważa Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierownik Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego w Szczecinie.- Dotyczy to przede wszystkim ludzi młodych, co jest o tyle dziwne, że to właśnie oni powinni być najbardziej poinformowani i wyedukowani. Kiedy pytamy jak to się stało, przyznają, że mają wielu partnerów, przygodne kontakty i są bardzo aktywni seksualnie, nawet jeśli są w związkach partnerskich. Dlaczego nie używają prezerwatyw? Tego nie potrafią do końca wytłumaczyć, choć są świadomi zagrożenia.

Zobacz też: Tu zrobisz test na HIV

ZOBACZ TEŻ: Szczecin: Tu zrobisz bezpłatny i anonimowy test na HIV

Ilość zakażonych wirusem HIV nadal rośnie. Dlaczego?

Wideo: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński