Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak to było z tym zrzutem ścieków i deszczówki do Odry? Wyjaśnienia zastępcy prezydenta Szczecina

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- To nie była awaria, ścieki były rozrzedzone, a system automatycznie podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Odry - wynika z wyjaśnień zastępcy prezydenta Szczecina.

Do incydentu doszło 5 września po dużych opadach deszczu w Szczecinie. Ścieki wpływające do Odry zauważyli wędkarze, którzy łowili ryby w okolicach ulicy Kolumba i Zapadłej. Od razu pojawiły się komentarze, że mamy do czynienia z nową "Czajką" (awaria w warszawskiej oczyszczalni, przez którą do Wisły wpadają tysiące ton ścieków - red.).

Sprawę bada inspekcja ochrony środowiska i Wody Polskie. Sprawdzają, czy Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie miał pozwolenie wodno-prawne, które dopuszcza zrzut nieczystości do Odry.

ZOBACZ TEŻ:

Teraz głos zabrał Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw komunalnych i inwestycji odpowiadając radnym, którzy domagali się wyjaśnień. Zwraca uwagę, że szczeciński system odprowadzania ścieków wymusza w wyjątkowych sytuacjach zrzut nieczystości do Odry.

Przy okazji zauważa, że ścieki, które trafiły do rzeki nie były surowe, bo są rozrzedzane z wodami opadowymi. To dlatego że system kanalizacji w lewobrzeżnej części Szczecina ma charakter ogólnospławny, co oznacza, że trafiają do niego ścieki, wody opadowe i roztopowe. Są zbierane przez przepompownię „Górny Brzeg” na ulicy Zapadłej, która tłoczy je do oczyszczalni Pomorzany.

Według ZWiK, pompownia z powodu nadmiaru opadów nie była w stanie przerzucić całej wody ze ściekami do oczyszczalni. W takich przypadkach uruchamia się system, który pozwala zrzucić nadmiar ścieków do tzw. odbiornika. W Szczecinie odbiornikiem jest Odra.

ZOBACZ TEŻ:

- ZWiK nie zrzuca surowych ścieków do Odry. Przelewy burzowe nie służą do zrzucania ścieków, a do zabezpieczenia miejskiego systemu przed zalaniem poprzez samoczynne uruchomienie i odpływ do odbiornika nadmiarowych wód opadowych i rozcieńczonych przez nie ścieków bytowych. System kanalizacji ogólnospławnej, na którym opiera się w znacznej mierze lewobrzeżna część miasta jest decydujący w ocenie pracy układu. Przelew burzowy w ulicy Zapadłej jest częścią tego układu i uruchamia się samoczynnie w sytuacji napływu wód w ilości przekraczającej możliwości przepustowe przepompowni Górny Brzeg. Uniknięcie sytuacji, w których uruchamiają się samoczynnie przelewy burzowe wymagałoby przebudowy całego systemu kanalizacji w mieście z ogólnospławnej na rozdzielczą: deszczową i sanitarną wraz z rozdziałem kanalizacji w nieruchomościach mieszkańców. W chwili obecnej prowadzone są kontrole WIOŚ oraz PGW Wody Polskie, które dopiero wykażą czy wystąpiły nieprawidłowości - wyjaśnia Przepiera.

Zapewnia, że stan techniczny infrastruktury zlewni Górny Brzeg, jak i samej pompowni oraz oczyszczalni ścieków Pomorzany jest prawidłowy. Instalacje służące zbieraniu oraz oczyszczaniu ścieków są na bieżąco konserwowane, a w przypadku konieczności – modernizowane. W miejscu zadziałania przelewu burzowego nie badano stężeń ścieków.

Nie wiadomo też ile tej mieszaniny trafiło bezpośrednio do Odry. Dobowy przepływ w porze suchej waha się pomiędzy 8000 a 9000 m3/dobę.

- ZWiK nie ma możliwości informowania o bieżącym fakcie uruchomienia przelewu burzowego urzędu miasta, ponieważ odbywa się to samoczynnie i jest elementem działającej infrastruktury. Tego typu rozwiązania są powszechnie stosowane w miastach, w których funkcjonuje kanalizacja ogólnospławna, gdzie ścieki bytowe są zmieszane
z wodami opadowymi - dodaje Przepiera.

ZOBACZ TEŻ:

CZYTAJ TAKŻE:

Tu trafiają ścieki z całej lewobrzeżnej części miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński