Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak teraz przygotować się na kolędę? Tak warto przyjąć księdza po kolędzie - oto najważniejsze elementy

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Kolęda, czyli wizyta duszpasterska to odwiedziny księży w domach parafian. Wizyty duszpasterskie trwają tradycyjnie aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego.Dla wielu wiernych kolęda to bardzo ważna wizyta.Jak się przygotować na kolędę? Co przygotować na wizytę księdza w domu? Jak przygotować stół na kolędę? Ile pieniędzy włożyć do koperty? Oto najważniejsze elementy - poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>
Kolęda, czyli wizyta duszpasterska to odwiedziny księży w domach parafian. Wizyty duszpasterskie trwają tradycyjnie aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego.Dla wielu wiernych kolęda to bardzo ważna wizyta.Jak się przygotować na kolędę? Co przygotować na wizytę księdza w domu? Jak przygotować stół na kolędę? Ile pieniędzy włożyć do koperty? Oto najważniejsze elementy - poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>Dariusz Bloch
W parafiach trwają wizyty duszpasterskie, zwane popularnie kolędą. W większości parafii odbywają się już w tradycyjnej formule, są też parafie, gdzie kapłani przychodzą na wyraźne zaproszenie parafian. Jak przygotować się na kolędę? Co przyszykować na wizytę księdza w domu? Jak przyjąć księdza po kolędzie? Zobacz w naszej galerii listę najważniejszych elementów, jakie warto przygotować na wizytę księdza.

Jak przygotować się na kolędę? Oto najważniejsze elementy

Ksiądz po kolędzie przychodzi do katolickich domów już od kilkuset lat! Ta tradycja wizyty duszpasterskiej wywodzi się ze średniowiecza.

W 2023 roku w większości parafii kolędy odbywają się już w tradycyjnej formule, są też parafie, gdzie kapłani przychodzą na wyraźne zaproszenie parafian. Obecnie głównym celem kolędy jest osobiste poznanie parafian i ich problemów, wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo domu i jego mieszkańców.

Kiedy ksiądz chodzi po kolędzie?

Kolęda, czyli wizyta duszpasterska to odwiedziny księży w domach parafian. Tradycyjnie Kolęda rozpoczyna się każdego roku po świętach Bożego Narodzenia.

Kolęda zaczyna się najczęściej od 27 grudnia a wizyty duszpasterskie trwają aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego.

Prawo kanoniczne nie wskazuje jednak jednoznacznie terminu wizyty duszpasterskiej.

"(...) proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując". - mówi kan. 529 par. 1 Prawa kanonicznego.

Według Prawa kanonicznego, wizytę duszpasterską w domach parafian powinien odbywać proboszcz. W niektórych przypadkach wiernych odwiedzają wyznaczeni wikariusze parafialni lub diakoni. Księdzu mogą towarzyszyć ministranci, zakrystian lub organista. Kolęda zaczyna się najczęściej od 27 grudnia a wizyty duszpasterskie trwają aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego. Nie jest to jednak termin nakazany przez żadne prawo.

Jak przygotować się na kolędę? Oto najważniejsze elementy

Dla wielu wiernych kolęda to bardzo ważna wizyta. Jak się przygotować na kolędę? Co przygotować na wizytę księdza w domu? Jak przygotować stół na kolędę? Ile pieniędzy włożyć do koperty? Takie pytania co roku zadają sobie parafianie, którzy czekają na wizytę duszpasterską w swoich domach.

Co przygotować, gdy ksiądz przychodzi po kolędzie? Oto najważniejsze elementy - poznaj je teraz w naszej galerii:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak teraz przygotować się na kolędę? Tak warto przyjąć księdza po kolędzie - oto najważniejsze elementy - Gazeta Pomorska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński