Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Szczecin radzi sobie z odśnieżaniem? Zdania są podzielone. Ile godzin na odśnieżenie mają służby drogowe?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zdania mieszkańców są podzielone. Jedni uważają, że z niedawnym atakiem w Szczecinie, służby poradziły sobie dobrze, inni mają zastrzeżenia. Sprawdziliśmy, jakie zasady i kolejność obowiązują przy odśnieżaniu i usuwaniu błota pośniegowego, bo prognozy długoterminowe nie wykluczają, że śnieżna zima do nas jeszcze zawita.

Sprawą zainteresowali się też radni Szczecina, do których docierały sygnały, że nie wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni z tego w jakim stanie były chodniki po kilku śnieżnych dniach.

- Na jednej ze stron dotyczących Szczecina na Facebooku zapytano mieszkańców, czy chodniki w pobliżu ich miejsca zamieszkania są posypywane piaskiem. Bardzo szybko pojawiły się odpowiedzi, że w Szczecinie chodniki nie są należycie przygotowane na warunki zimowe - pisze w interpelacji radny Dariusz Matecki.

Mieszkańcy pisali m.in. "Jagiellońska od 24-26 oficyny - nie ma jak wyjść z klatek do śmietników", "Mazurska, Śląska można się połamać" itp. Podobną sprawą dotyczącą prawobrzeża zajął się radny Krzysztof Romianowski.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ma zawarte umowy na zimowe oczyszczanie miasta w podziale na lewobrzeże i prawobrzeże oraz całoroczną umowę oczyszczanie strefy płatnego parkowania.

- W przypadku wystąpienia gołoledzi lub opadów śniegu prace na chodnikach prowadzone są przez wykonawców zewnętrznych, a także przez około 45 osób zatrudnionych w zarządzie dróg, które odśnieżają chodniki. Na przystankach autobusowych zimowe utrzymanie polega między innymi na odśnieżaniu peronów oraz stosowaniu środków uszorstniających: sól drogowa, mieszanka piasku i soli, piasek - wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

ZOBACZ TEŻ:

Przy głównych ciągach komunikacyjnych odśnieżanie błota pośniegowego oraz usuwanie wystąpienia gołoledzi odbywa się z następującymi zasadami:

Chodniki:

  • W ciągu czterech godzin od wystąpienia opadów śniegu lub wystąpienia gołoledzi mają być widoczne efekty posypywania i usuwania śniegu.
  • W ciągu czterech godzin, ale od chwili ustania opadów, śnieg ma być spryzmowany, a chodniki posypane.
  • W ciągu sześciu godzin od chwili ustania opadów błoto pośniegowe ma być usunięte.

Nieco inaczej jest w przypadku ulic, które dzielą się na trzy kategorie. Od najbardziej uczęszczanych do najmniej.

  • W pierwszej i drugiej są przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu.
  • W trzeciej kolejności ujęte zostały m.in. ulice łączące główne ciągi komunikacyjne.

Przejezdność na trasach pierwszej kolejności odśnieżania i usuwania gołoledzi musi być uzyskana w ciągu czterech godzin od chwili wystąpienia opadów śniegu lub powstania gołoledzi. Jezdnia w tym czasie musi zostać odśnieżona i posypana na całej długości.

Przejezdność na trasach drugiej kolejności odśnieżania i usuwania gołoledzi musi być uzyskana w sześć godzin od chwili wystąpienia opadów śniegu lub powstania gołoledzi. Jezdnia też musi być odśnieżona i posypana na całej długości.

Na zapewnienie przejezdności na trasach trzeciej kolejności odśnieżania i usuwania gołoledzi służby mają dwanaście godzin od chwili ustania opadów śniegu lub wystąpienia gołoledzi.

Prześlij nam zdjęcia i wideo na

ZOBACZ TEŻ:

Zima w Szczecinie. Szaleństwa na sankach w sobotę, 16.01.2021

Szczecinianie oszaleli na punkcie sanek! Zobacz ZDJĘCIA. Tak...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński