Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się mieszka w akademiku Uniwersytetu? [zdjęcia]

Celina Szczecin
Odwiedziliśmy największy dom studenta Uniwersytetu Szczecińskiego. Zobaczcie sami

Rok akademicki już za pasem. Za chwilę do miasta przyjadą studenci, którzy zamieszkają w akademikach lub na stancjach. Postanowiliśmy odwiedzić akademiki zanim zjadą do nich studenci. Byliśmy z wizytą w największym domu studenckim Uniwersytetu Szczecińskiego, w „Kordeckim”.

Miejsca jest sporo
Największy dom studencki pomieści 780 studentów. Żacy mogą zająć 213 boksów, w których znajdują się po dwa pokoje, z reguły dwuosobowe, wspólna kuchnia, łazienka i toaleta. To takie dwupokojowe mieszkanie w akademiku. Ale są też boksy trzyosobowe. To narożne przedziały, w których znajdują się też dwa pokoje, ale jeden jednoosobowy. Są też „mieszkania” z balkonami. To wszystkie „piątki” na każdym piętrze.

- Na każdym piętrze znajduje się 16/17 zespołów mieszkalnych - mówi mówi Anna Depczyńska, kierownik Domu Studenta nr 3 „Kordecki”. - Większość z nich wygląda tak samo, ale mamy kilka nietypowych, np.: z zabudowaną kuchnią i połączoną toaletą z łazienką.

Akademik jest przystosowany do tego, aby mieszkały w nim osoby niepełnosprawne. Na parterze znajdują się boksy przeznaczone dla studentów poruszających się na wózkach inwalidzkich. W takich zespołach mieszkalnych są obniżone szafki, szersze wjazdy, przystosowana łazienka.

Pralnia, suszarnia i biblioteka

Studenci mieszkający w akademikach muszą mieć zapewnione wszystkie warunki, które pozwolą im normalnie funkcjonować. Dlatego w domach studenckich są pralnie i suszarnie. Żacy mogą korzystać z nich do woli. Pralnia znajduje się w piwnicy akademiku, a suszarnie są ulokowane na co drugim piętrze.

- W trakcie wakacji tylko jedna suszarnia funkcjonuje normalnie, bo w pozostałych mamy przechowalnie rzeczy studentów, którzy za chwilę wrócą do nas - mówi kierownik Domu Studenta nr 3 „Kordecki”.

Każde piętro jest też wyposażone w zsyp, tak żeby studenci z 10 piętra nie musieli zjeżdżać z workami śmieci na sam dół, do piwnicy.

Odtego roku w „Kordeckim” funkcjonuje też biblioteka. Studenci sami przynoszą do niej książki, które udostępniają innym. W akademickiej biblioteczce znajdują się przede wszystkim podręczniki.

Kto może dostać miejsce w akademiku

O miejsce w akademiku mogą starać się nie tylko studenci, chociaż żacy US mają pierwszeństwo w przydzielaniu pokoi. W tym akademiku - w DS 3 mieszka najwięcej osób niepełnosprawnych, dlatego też na parterze znajduje się Biuro ds. osób niepełnosprawnych.

W trakcie wakacji w akademiku też mieszkają studenci. Są to osoby, które pracują w Szczecinie na stałe i nie chcą rezygnować z pracy na czas wakacji. W tym roku takich studentów było 110. Zajmowali boksy na różnych piętrach.

Ochrona i bezpieczeństwo

„Kordecki” jest bardzo wysokim budynkiem akademickim. To dwunastopiętrowy wieżowiec, z którego studenci mają bardzo ładne widoki na całe miasto. I właśnie dla tych widoków niektórzy próbowali wychodzić na dach, a to nie jest bezpieczne. Kierownictwo akademika zdecydowało o zamknięciu wyjścia na dach. Mogą tam wejść tylko osoby z administracji, studenci nie mają takiej możliwości.

W akademiku jest też oczywiście portiernia, przez którą musi przejść każda osoba, która chce przebywać na terenie akademika. Ta portiernia to powstała także dla bezpieczeństwa studentów.

Zobacz także: Ile kosztują akademiki w Szczecinie?

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński