Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rzucić palenie

Anna Miszczyk [email protected]
Bardzo często powodem rozstania się z nałogiem są słabe wyniki badań lekarskich. Dla palaczy takim badaniem jest prześwietlenie płuc.
Bardzo często powodem rozstania się z nałogiem są słabe wyniki badań lekarskich. Dla palaczy takim badaniem jest prześwietlenie płuc. Ft. Andrzej Szkocki
Od wielu lat jestem nałogowym palaczem. Kilkakrotnie usiłowałem rzucić papierosy, ale przegrywałem - żali się nasz Czytelnik. - Co mam robić?

- Jestem trzeźwiejącym alkoholikiem i nie mogę zrozumieć, dlaczego o wiele łatwiej było mi powstrzymać się od alkoholu niż nikotyny - mówi 60-letni pan Adam. - Teraz mam podwójną motywację do rzucenia papierosów, ponieważ wprowadzono całkowity zakaz palenia w firmie, w której pracuję. Poza tym mieszkająca z nami córka spodziewa się dziecka, więc w domu także nie będę chciał zatruwać powietrza. Ostatnie badania mojego zdrowia też nie wyszły najlepiej.

Nasz Czytelnik pyta, czy są jakieś terapie i zasady, które mogą go wesprzeć w rzucaniu palenia. Zapytaliśmy specjalistę.

- Uzależnienie jest chorobą układu nagrody, która wywołuje patologiczne zmiany w mózgu i pozbawia nas możliwości kontroli nad własnymi reakcjami. To bardzo ważna informacja dla osoby próbującej zerwać z nałogiem - mówi dr Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień. - Jeśli uświadomimy sobie na ile narkotyk, którym jest nikotyna, wpływa na nasze codzienne działania, steruje naszym życiem, wywołuje przymusowe zachowania poszukiwawcze, łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję o jego odstawieniu.

Lekarz radzi jednak, by wcześniej rozpoznać i uporządkować swoje emocje.

- Człowiek żyjący w ciągłym napięciu, w pośpiechu, który nie ma umiejętności wyciszania organizmu, łatwiej będzie sięgał po substancje odurzające i szybciej się od nich uzależni, traktując jak zastępczą formę relaksu - mówi specjalista.

- Dlatego przystępując do procesu wyzwalania się z nałogu, oprócz wsparcia chemicznego, jakim może być nikotynowa terapia zastępcza, należy także opracować system wzmacniania psychicznego. Odnaleźć takie formy działania i aktywności, które wyzwolą w mózgu poczucie euforii i przyjemności, podobnych do tych jakie wywoływały substancje chemiczne. Niezbędnych endorfin i potrzebnych hormonów może dostarczyć sport, aktywny wypoczynek, zadbanie o wizerunek, odpowiednia dieta czy seks.

Dr Wolniak uprzedza jednak, że niemiłych objawów odstawienia nie da się całkowicie wyeliminować. W zależności od indywidualnych predyspozycji uzależnieni cierpią od kilkunastu dni do kilku miesięcy.

- Wśród pacjentów leczących się z alkoholizmu, blisko 80 procent jest również nikotynistami - twierdzi lekarz. - Nawet nie próbuję zakazywać im palenia, bo wiem, że w ten sposób rekompensują sobie tęsknotę za poprzednią, utraconą używką, jaką był alkohol. Ale zalecam pewną dyscyplinę - palenie z dala od pomieszczeń, wyznaczanie sobie ilości papierosów i czasu wstrzemięźliwości. Zdarzają się pacjenci tak zdeterminowani, że przy pomocy naszych terapeutów podejmują decyzję zerwania od razu ze wszystkimi nałogami. Przeważają jednak osoby opornie wychodzące z nałogu, którym trudno jest zastąpić przyjemność zażywania inną formą aktywności.

Nasz Czytelnik zastanawiał się, czy nie zadeklarować rzucania palenia publicznie. Boi się jednak ewentualnej porażki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński