Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować auto

Piotr Jasina, 29 września 2004 r.
Przygotowując auto do sezonu jesiennego powinniśmy odwiedzić warsztat samochodowy. Stan techniczny pojazdu właściwie mogą ocenić tylko specjaliści.
Przygotowując auto do sezonu jesiennego powinniśmy odwiedzić warsztat samochodowy. Stan techniczny pojazdu właściwie mogą ocenić tylko specjaliści. Andrzej Szkocki
Deszcz, błoto, mgła wymagają częstego używania wycieraczek, które mają ogromne znaczenie dla dobrej widoczności kierowcy. Dlatego wcześniej kierowca powinien sprawdzić ich stan.

Rozpoczęła się już kalendarzowa jesień. Trudne warunki na drodze znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia kolizji i wypadków. Aby uniknąć przykrych niespodzianek na drodze, warto już wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie samochodu do sezonu jesiennego.

- Jeżeli wycieraczki przedniej bądź tylnej szyby zostawiają smugi, źle zbierają wodę i piszczą to znak, iż wycieraczka jest najprawdopodobniej zużyta i należy ją wymienić - radzą w rozmowie z "Głosem" eksperci ze Szkoły Jazdy Renault. - Trzeba dbać także o to, aby zbiornik spryskiwacza zawsze był napełniony płynem. Nie należy też zapominać o czystości szyb wewnątrz samochodu.

Reflektory i akumulator

Od 1 października do 1 marca kierowca ma obowiązek jeżdżenia z włączonymi światłami mijania niezależnie od pory dnia. Reflektory w samochodzie muszą być czyste i prawidłowo wyregulowane. Należy sprawdzić także stan akumulatora, który będzie intensywnie eksploatowany w ciągu najbliższych kilku miesięcy (włączone światła, wentylator podczas ogrzewania samochodu, dmuchawa na szyby).

Opony i hamulce

Przed nadejściem deszczowej aury należy zwrócić uwagę na stan naszych hamulców i opon, które są jedynym elementem samochodu stykającym się bezpośrednio z podłożem. Często od nich zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Jeśli są popękane a głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1.6 mm, należy je zmienić.

- Zbyt zużyty bieżnik opony nie odprowadza prawidłowo wody, która gromadzi się pod oponami, co bezpośrednio powoduje utratę kontroli nad pojazdem i grozi poślizgiem - ostrzegają instruktorzy. - Auto może się dziwnie zachowywać i tracić stabilność na mokrej i śliskiej drodze.

Gdy temperatura spadnie do około 7 st. C każdy kierowca powinien zatroszczyć się o zmianę opon na zimowe.

Warunki na drodze

Niskie temperatury, mgły, opady atmosferyczne, liście, błoto wszystko to sprawia, że ulice stają się niebezpiecznie śliskie. Na mokrej nawierzchni droga hamowania zdecydowanie wydłuża się. W deszczową pogodę należy zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego samochodu.

- Kierowcy powinni wykonywać wszystkie manewry z większym marginesem bezpieczeństwa - radzą instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault. - Ważne jest również, aby zachować rezerwę na nieprzewidziane reakcje innych użytkowników drogi
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu samochodu i rozważnej jeździe kierowcy, sezon jesienny powinien minąć bez większych przeszkód i nieprzyjemnych zdarzeń na drodze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński