Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przewozić narty i na co zwrócić uwagę?

Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda
Niebawem tłumy narciarzy ruszą na wypoczynek w góry. Zapewne wielu będzie mieć problem, jak zapakować do samochodu sprzęt narciarski. Można go umieścić w specjalnych uchwytach, a jeszcze lepiej w boksie dachowym.

Wyjazd na narty oznacza nieraz kilkuset kilometrową trasę. Tymczasem sprzęt narciarski ze względu na swoje rozmiary jest trudny do przewożenia. Umieszczenie nart w kabinie samochodu sprawia problemy. Przede wszystkim tracimy cześć powierzchni bagażowej. Poza tym, gdy wsuniemy narty odpięte prosto z butów, można pobrudzić kanapę. Konieczne jest także odpowiednie zabezpieczenie nart. Źle zamocowany sprzęt w przypadku nagłego hamowania, czy zderzenia będzie się zachowywał jak pędzący pocisk. Wyjeżdżając na narty za granicę pamiętajmy, że w niektórych krajach, np. w Austrii, przewożenie takiego sprzętu w kabinie jest zabronione i sankcjonowane mandatem.

Dlatego lepsze jest zastosowanie tzw. rozwiązań zewnętrznych, np. uchwytów narciarskich mocowanych do relingów dachowych lub belek bazowych. Mogą to być te same belki, do których latem mocujemy uchwyty na rower. Najczęściej spotykane są tzw. uchwyty szczękowe, które składają się z dwóch części: nieruchomej podstawy (montuje się ją do bagażnika bazowego) i ruchomej pokrywy. Pozwalają one na przewożenie od 4 do 6 par nart lub desek snowboardowych. Ze względu na możliwość zabrudzenia sprzętu solą, piaskiem czy błotem śniegowych rozwiązanie to lepiej sprawdza się na krótkich trasach. Aczkolwiek można narty zabezpieczyć specjalnymi pokrowcami.

Jak przewozić narty i na co zwrócić uwagę?
Skoda

- Pamiętajmy o prawidłowym zamocowaniu sprzętu. Narty powinny być zamontowane tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu opory aerodynamiczne będą mniejsze, zniwelowane zostanie również powstawanie wibracji, które mogą spowodować rozluźnienie uchwytów mocujących narty - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.

Posiadacze samochodów, które nie mają relingów dachowych mogą wybrać bagażnik magnetyczny. Cechuje go prosty montaż polegający na przyssaniu, a przy zdejmowaniu na odessaniu płyty magnetycznej od dachu. Przed montażem należy pamiętać, aby dokładnie wyczyścić przestrzeń pod płytą magnetyczną, tak by zapewnić jej maksymalną przyczepność i nie porysować dachu. Zarówno w przypadku uchwytów montowanych na relingi czy belki dachowe, czy też w przypadku bagażników magnetycznych wybierajmy takie elementy, które mają zamek zabezpieczający przed kradzieżą nart.

Jednak zimowy wyjazd na narty z całą rodziną oznacza, że oprócz nart mamy też do zapakowania spory bagaż osobisty, który zajmuje dużo miejsca. Dlatego lepszym i bezpieczniejszym sposobem przewożenia sprzętu narciarskiego jest montaż boksu dachowego. Taki boks pozwala na zapakowanie nie tylko nart czy deski snowboardowej, ale również kijków, butów i odzieży narciarskiej. Ponadto boks gwarantuje, że umieszczony w nim bagaż zostanie dowieziony suchy i czysty.

Dobry boks powinien być pod spodem wzmocniony metalowymi szynami. Wygodnie jest, jeśli jego pokrywa podnosi się na siłownikach gazowych, co ułatwia jego otwieranie. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także centralny zamek, który rygluje pokrywę w kilku punktach, a ideałem jest boks, który otwiera się na dwie strony.

Korzystanie z boksu dachowego ma również inną ważną zaletę. - Aerodynamiczny kształt boksu powoduje, że w kabinie nie ma takiego hałasu, jak przy stosowaniu uchwytu narciarskiego - podkreśla Radosław Jaskulski.

Wybierając boks dachowy najlepiej dopasować go w autoryzowanym punkcie sprzedaży danej marki. Wówczas mamy gwarancję, że ten element będzie idealnie pasować do naszego auta. W ofercie dealerów Skody są boksy dachowe przeznaczone do wszystkich aktualnie produkowanych modeli tej marki. Są one dostępne w trzech kolorach: białym, srebrnym i czarnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak przewozić narty i na co zwrócić uwagę? - Motofakty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński