Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przechować opony?

Bartosz Gubernat
Fot. Archiwum
Jeśli po zimie nasze opony letnie mają nadawać się do jazdy, zapewnijmy im odpowiednie warunki leżakowania. Ważny jest sposób ułożenia, odpowiednia temperatura i wilgotność w garażu, a także aby nie były w pobliżu chemikaliów.

Bez względu na to, czy opony letnie przechowujemy z felgami, czy bez nich, przed ułożeniem kompletu w garażu lub piwnicy trzeba go dokładnie wyczyścić.

Do mycia kół najlepiej użyć szamponu samochodowego i miękkiej szczotki. Jeśli zabrudzenia są mocne, można oczyścić gumę twardą szczotką. Dobrym rozwiązaniem jest także specjalnej pianki, która oczyszcza, konserwuje i nabłyszcza gumę (cena ok. 20 zł za opakowanie).

- Bardzo ważne, aby po wymyciu kół dokładnie je wytrzeć, bo przez zimę wilgoć przyczyni się do korozji felg. Z bieżnika trzeba usunąć też wszelkiego rodzaju śmiecie, a w szczególności kamienie, które odkształcają oponę. Można to zrobić podważając je delikatnie cienkim śrubokrętem. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić gumy - radzi Andrzej Wilczyński, właściciel zakładu wulkanizacji opon.

Jeżeli tego nie zrobimy, na wiosnę może się okazać, że bieżnik będzie odkształcony, przez co koło będzie pracowało głośno, jak podczas jazdy z uszkodzonym łożyskiem. Warto zaznaczyć też, z której osi zdjęliśmy dane koło. Przekładając w nowym sezonie przód na tył wyrównamy poziom zużycia bieżnika.

Jeżeli opony przechowujemy bez felg, należy postawić je na bieżniku, jedna obok drugiej. Co jakiś czas powinno się je obracać, aby zmienić miejsce styku opony z podłożem. Między ogumienie a posadzkę można włożyć tekturę, lub deseczki, które odizolują je od podłogi. To szczególnie ważne, gdy na ziemi są ślady oleju, rozpuszczalników lub innych środków chemicznych, źle działających na gumę. A o to w garażu nietrudno.

Nieco inaczej składujemy całe koła. Należy ułożyć je jedno na drugim. Kół z felgami nie powinno się stawiać pionowo, gdyż w ten sposób ciężar felgi odkształci gumę. W tym przypadku pod oponę stykającą się z podłogą także dobrze podłożyć tekturę, lub deseczki. Koła można powiesić także na specjalnym wieszaku, lub stojaku dostępnym w hipermarketach czy sklepach motoryzacyjnych. Koszt takiego uchwytu to ok. 50-60 zł.

- Miejsce składowania opon powinno być suche i chłodne, z dala od benzyny, oleju, lakierów, rozpuszczalników i kwasów. Dobrze, aby koła nie były narażone także na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Tak zadbane ogumienie będzie nam służyć przez długi czas - dodaje A. Wilczyński.

Źródło: Opony nie lubią wilgoci i chemikaliów - nowiny24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński