Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Polacy dbają o swoje oczy?

Bogna Skarul
Aż 82 proc. Polaków zadeklarowało, że ostatnie badanie oczu przeszło rok temu.
Aż 82 proc. Polaków zadeklarowało, że ostatnie badanie oczu przeszło rok temu. Fot. Marcin Bielecki
Czy i jak w rzeczywistości Polacy troszczą się o swoje oczy? Ponad 60 proc. Polaków twierdzi, że ich metodą dbania o wzrok jest "zapewnianie odpowiedniej ilość snu".

Dla ponad 33 proc. najlepsza metodą to jest "częsty odpoczynek".

Niestety, krople do oczu, zalecany przez okulistów sposób łagodzenia podrażnień, stosuje zaledwie 1/5 Polaków. Na pocieszenie pozostaje fakt, że w świetle przeprowadzonych badań świadomość konieczności dbania o wzrok jest w społeczeństwie stosunkowo duża - jedynie 6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w "żaden sposób nie dba o swoje oczy".

Niewątpliwie brakuje jednak rzeczowej wiedzy na temat zagadnienia kluczowego dla zdrowia oczu, czyli właściwej profilaktyki. Aż 82 proc. zadeklarowało, że ostatnie badanie oczu przeszło co najmniej rok temu. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych - 55 proc. dotknięta była wadą wzroku.

Analiza wyników badania nasuwa niezbyt optymistyczne wnioski. Ponad połowa zgłasza, że ma wadę wzroku, u 68 proc. z nich występują jakieś dolegliwości, a zaledwie mniej niż 1/3 była u okulisty w okresie ostatniego roku.

Natomiast lekarze specjaliści twierdzą, że badania oczu powinny być prowadzone regularnie, minimum raz na dwa lata, a w razie jakichkolwiek dolegliwości lub zdiagnozowanych zmian chorobowych, znacznie częściej. Niestety, taka profilaktyka nie jest zbyt powszechna i zwykle pacjenci trafiają do gabinetu dopiero z powodu znacznie nasilonych dolegliwości.

Zdaniem okulistów, zdecydowanie więcej należałoby mówić i pisać o higienie wzroku, zapobieganiu chorobom oczu i konieczności poddawania się badaniu u okulisty, nawet wtedy, gdy nie odczuwamy jeszcze dolegliwości.

Okuliści radzą też, aby nie ignorować sygnałów jakie wysyłają nam nasze oczy. Długo utrzymujące się zaczerwienienie może być spowodowane nie tylko przemęczeniem, ale też innymi czynnikami: od niewyrównanej wady wzroku począwszy, poprzez przewlekłe stany zapalne, a nawet tak poważne schorzenie jak na przykład jaskra.

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach czynników drażniących oczy nie da się uniknąć, jednak istnieją liczne sposoby redukowania skutków ich oddziaływania. Należy czas wolny spędzać w ruchu na powietrzu, aby dać swoim oczom odpocząć poprzez patrzenie w tzw. "dal". Pomocne są również ćwiczenia wzroku wykonywane przez kilka minut dzienne. Jeśli nie możemy zmniejszyć ilości czasu spędzanego przed komputerem, ważną rzeczą jest regularne nawilżanie oczu łagodnymi kroplami ocznymi, radzi okulistka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński