Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak określić ryzyko choroby serca? - spójrz na dłonie

SN
Testosteron zwiększa ryzyko miażdżycy, a przy okazji wydłuża palec wskazujący.

Ryzyko przedwczesnego rozwoju miażdżycy u mężczyzny można rozpoznać na podstawie długości jego palców - dowodzą lekarze z kliniki uniwersyteckiej w Liverpoolu. Wyniki ba-dań, które prowadzili, wskazują, że jeśli palec wskazujący jest dłuższy od serdecznego lub też równy mu, może to oznaczać, że taki mężczyzna jest bardziej zagrożony miażdżycą.

Badania objęły 151 mężczyzn w różnym wieku, którzy przeszli zawał serca. Okazało się, że ci z dłuższym palcem wskazującym zaczynali chorować zwykle nieco wcześniej. Skąd taka zaskakująca zależność? Wśród wielu czynników sprzyjających rozwojowi chorób układu krążenia, na które zwracają uwagę lekarze, czynniki genetyczne są uważane za bardzo istotne. Coraz większą rolę przypisuje się też defektom z okresu życia płodowego. Jedną z przyczyn tych defektów są zaburzenia w produkcji hormonów przez organizm matki. Na nie właśnie zwrócili uwagę badacze z Liverpoolu.

Naukowcy przygotowali specjalny wykres, który ma pomóc lekarzom rodzinnym w rozpo-znawaniu osób z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego zawału. Z tego zestawienia wynika, że jeśli u nastolatka palec wskazujący jest wyraźnie krótszy od palca serdecznego (na przykład stanowi tylko 90 proc. jego długości), wtedy ryzyko zawału jest niewielkie, choć oczywiście możemy je powiększyć własnym zachowaniem (stres, papierosy, oty-łość). Jeśli jednak palec wskazujący jest równy serdecznemu, wówczas zawał może nam grozić już około pięćdziesiątki.

Zdarza się, że palec wskazujący jest o wiele dłuższy od serdecznego. To - zdaniem auto-rów badań - szczególnie niepokojąca oznaka. Osoba z taką proporcją w długości palców jest zagrożona atakiem serca nawet w wieku czterdziestu kilku lat. W jej przypadku już od wczesnej młodości powinno się zapobiegać rozwojowi miażdżycy, kiedy zmiany chorobo-we w naczyniach krwionośnych są wciąż jeszcze niewielkie. Naukowcy uważają, że lek-ceważenie takich błahych z pozoru sygnałów jest przejawem lekkomyślności. Powtarzają starą prawdę, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby, jest jej wczesne wykrycie, a następnie zapobieganie. Rada ta jest szczególnie ważna w przypadku osób z wrodzo-nymi lub genetycznymi skłonnościami do miażdżycy.

Jeśli mężczyzna ma palce wskazujące dłuższe od przeciętnych, jest to wskazówka, że jego organizm produkuje zbyt dużo testosteronu - męskiego hormonu płciowego. Jego nadmiar zwiększa zagrożenie miażdżycą - tłumaczą naukowcy. Ich zdaniem lekarze ro-dzinni i szkolni powinni wykorzystywać test długości palców podczas badań nastolatków, aby zawczasu zidentyfikować osoby zagrożone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński