Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obchodzono sylwestra w PRL-u? Piękne kreacje, skromne dekoracje i stoły, tańce i pocałunki. Noworoczne bale były pełne zabawy

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
W szarych czasach PRL sylwester był wyjątkowym świętem, które wprowadzało odrobinę kolorów w ponure czasy. Najczęściej organizowano prywatki, ale i zakłady pracy wyprawiały bale noworoczne dla swoich pracowników. Piękne kreacje i dobra zabawa odciągały uwagę od skromnych dekoracji i stołów, na których nie można było liczyć na rarytasy, na jakie pozwalamy sobie dziś. Wspólne było również życzenie na nadchodzący rok: "Niech będzie lepszy od poprzedniego". Zobaczcie, jak bawili się Polacy w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Ponury PRL? Nie podczas imprezy sylwestrowej! Przykładano wtedy wielką wagę do noworocznych zabaw. Była to jedyna noc w ciągu roku, kiedy balowano do rana. Choć stoły były zastawione skromnie, restauracje, sale balowe, remizy, a nawet szkoły, pękały w szwach. Hala Parkowa w Katowicach w tym wyjątkowym dniu potrafiła ugościć nawet 750 par! Potrafiliśmy bawić się świetnie nawet w tym szarym okresie.

Zabawa sylwestrowa w czasach PRL-u

Tego dnia panie wybierały najpiękniejsze kreacje, jakie miały w szafie, a panowie wkładali eleganckie garnitury. Sale zakładowe, w remizach, szkołach i restauracje ozdabiano balonami i skromnymi ozdobami, jakie były pod ręką. Na stołach najczęściej stawała wódka, zakąski - najczęściej w formie koreczków z ogórkiem, serem i parówką - bo, niestety, w sklepach często szynki brakowało - i oranżada. Tańce trwały do rana, a jednym z najczęściej słyszanym życzeń, kiedy wybiła północ, było "Niech nadchodzący rok będzie lepszy od minionego". Szefowie partii obiecywali lepsze zaopatrzenie, noworoczne obniżki...

W wielu domach organizowano też prywatki. Grupy znajomych zbierały się w jednym z mieszkań i wszyscy wspólnie wyczekiwali nowego roku przy rozmowach. Na poniższym filmie widać grupę znajomych chwilę przed północą i po. Możecie usłyszeć, czego sobie życzyli, jakie kreacje wybrali i zobaczyć jak wyglądały większość z domowych "imprez" w tych czasach:

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński