Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie paść ofiarą bankomatowego oszusta?

Redakcja
Rośnie skuteczność polskiej policji w walce z bankomatowymi oszustami. A jak możemy chronić się sami?

Np. dwoje obywateli Wielkiej Brytanii zatrzymali na gorącym uczynku warszawscy policjanci.

Kobieta wpadła w chwili, gdy wypłacała pieniądze w jednym z warszawskich banków podrobioną kartą. Jej wspólnika zatrzymano nieco później w okolicach banku.

Chociaż zdarzanie miało miejsce miesiąc temu, to jest to dobra wiadomość nie tylko dla banków, ale i milionów rodaków posługujących się kartami bankomatowymi. Takie informacje wzmacniają poczucie bezpieczeństwa w obrocie bezgotówkowym. A z tej formy płatności korzystamy coraz częściej i chętniej.
Brytyjczycy patronują

Tymczasem przez kilka miesięcy (od maja do listopada br.) wydział przeciwdziałania oszustwom organizacji Visa Europe przeprowadził seminaria dla polskich sędziów i prokuratorów, które miały na celu wzrost skuteczności ścigania przestępstw związanych z użyciem kart płatniczych.

Celem tej inicjatywy, w której uczestniczą Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Prokuratura Krajowa, jest przybliżenie polskim sędziom, prokuratorom i funkcjonariuszom policji zasad działania organizacji Visa Europe i podejmowanych przez nią działań mających na celu zwalczanie oszustw. Inicjatywie tej patronuje Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce.

Poznać metody oszustów

Cyklem szkoleń zostało objętych ponad 100 sędziów, prokuratorów i policjantów. Podczas tych seminariów swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele m.in. specjalnej jednostki brytyjskiej policji ds. zwalczania oszustw z użyciem kart płatniczych oraz brytyjskiej prokuratury.

W programie sesji szkoleniowych znajduje się m.in. opis różnych rodzajów oszustw z użyciem kart płatniczych i stwarzanych przez nich zagrożeń, sposoby ich zwalczania w ramach organizacji Visa Europe, formy współpracy Visa Europe z wymiarem sprawiedliwości w innych krajach, studia przypadku oraz możliwości wsparcia działań polskiego wymiaru sprawiedliwości przez organizację Visa Europe.

Warsztaty się podobały

- Program stanowi dla nas bardzo dobrą okazję do przedstawienia bezpieczeństwa systemu Visa oraz naszych ciągłych działań na rzecz ochrony użytkowników kart i detalistów. Zarówno, jeśli chodzi o wykrywanie oszustw, jak i poszukiwanie coraz lepszych metod przeciwdziałania im. Warsztaty zostały bardzo dobrze przyjęte, a te inicjatywy są częścią naszych działań edukacyjnych wspomagających partnerów w Polsce. Cieszymy się, że z pożytkiem dla instytucji członkowskich Visa Europe, a także użytkowników kart - obejmują one obecnie również przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości - powiedziała Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor Visa Europe w Polsce.

- Uważamy, że inicjatywa podzielenia się naszą szczegółową wiedzą o oszustwach w świecie kart płatniczych z osobami zajmującymi się w Polsce ich ściganiem i sądzeniem jest bardzo pożyteczna - powiedział Piet Lakeman, który w Visa Europe zajmuje się walką z oszustwami.

Dzięki tego typu dialogowi wszystkie zainteresowane strony mogą się lepiej poznać, z wzajemną korzyścią. - Z naszej strony chcielibyśmy zwłaszcza wskazać na możliwości wsparcia systemu sądowniczego w Polsce w walce z przestępczością związaną z korzystaniem z kart płatniczych. Jeśli z chcemy z czymś walczyć, najpierw musimy to "coś" dobrze zrozumieć - dodał Piet Lakeman.

Rady, jak ustrzec się przed bankomatowymi oszustami

Jest wiele sposobów dokonywania oszustw za pomocą kart płatniczych, których z oczywistych względów nie będziemy upowszechniać. Oto kilka rad, których przestrzeganie może ograniczyć ewentualne straty.

- Natychmiast zawiadom telefonicznie wystawcę karty o jej utracie.

- Nigdy nie tracić karty z oczu przy płaceniu (uniemożliwi to nieuczciwej obsłudze jej skopiowanie); w szczególności, nie pozwalać kelnerowi czy sprzedawcy na wychodzenie do innego pomieszczenia z twoją kartą w celu dokonania autoryzacji.

- Autoryzacja karty powinna być dokonana w twojej obecności.

- Dokonując zakupu przez internet, upewnij się, czy witryna sklepu stosuje szyfrowanie danych

- Warto pamiętać, że jeśli padliśmy ofiarą oszusta czy złodzieja, to w wypadku używania przez niego karty - jeszcze nie wszystko stracone. Jeśli uda się nam udowodnić, że podpis złożony na kwestionowanym rachunku jest sfałszowany - mamy szansę uzyskać zwrot pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński