Jak nie dać się okraść w Internecie – oszustwa na portalach sprzedażowych

Materiał informacyjny UKNF
Udostępnij:
Wyłudzenia pieniędzy to obecnie najczęściej spotykana forma oszustwa w Internecie. Każdego miesiąca tysiące Polaków pada ofiarą cyberprzestępców, a skala problemu rośnie w bardzo szybkim tempie. Jedną z popularniejszych obecnie form oszustwa jest ta „na kupującego”. Tłumaczymy, na czym polega i jak można się przed nią obronić.

Wybuch pandemii Covid-19 ograniczył możliwości robienia zakupów w sposób tradycyjny, przyczyniając się do skokowego wzrostu popularności zakupów w sieci. Niestety, zwiększona aktywność Polaków w Internecie wywołała też większą aktywność wszelkiego rodzaju cyberprzestępców, polujących na niedoświadczonych jeszcze klientów i sprzedawców. Dlatego jednym z najczęściej spotykanych obecnie oszustw w sieci jest metoda na „kupującego”, stosowana w popularnych portalach sprzedażowych. Jako cel najczęściej obierane są osoby, które nie mają dużego doświadczenia w sprzedaży przez Internet i zwykle dopiero założyły konto.

Jak w praktyce wygląda takie oszustwo? Opiszemy to na przykładzie – Oli, która pewnego dnia postanowiła zrobić świąteczne porządki i pozbyć się starego ekspresu do kawy. Wystawiła go więc na sprzedaż na popularnym portalu sprzedażowym. Po kilku godzinach odezwał się do niej oszust, udający klienta. W trakcie krótkiej wymiany zdań poinformował Olę, że jest zainteresowany kupnem ekspresu i że przelał już pieniądze na jej konto. Następnie oszust przesłał Oli link prowadzący do fałszywej strony i przekonywał, że w celu odebrania płatności musi na nią wejść i wprowadzić tam dane do swojej karty płatniczej. Niestety, Ola dała się nabrać na całą historię. Fałszywa strona po uruchomieniu wyglądała łudząco podobnie do prawdziwiej wersji portalu sprzedażowego, więc Ola wybrała przycisk „odbierz środki” i wprowadziła wszystkie dane swojej karty: numer, imię i nazwisko, datę ważności oraz numer CVV z odwrotu karty, który jest jej dodatkowym zabezpieczaniem.

Po wprowadzeniu danych kontakt z rzekomym kupującym się urwał. Ola nie widziała w tym jednak nic podejrzanego i spokojnie czekała na pojawienie się środków na koncie. Niestety, gdy wieczorem zalogowała się na swoje konto bankowe, zauważyła na nim kilka transakcji, które nie należały do niej. W momencie wprowadzenia numeru karty na fałszywej stronie internetowej trafił on bezpośrednio do cyberoszustów, którzy szybko wykorzystali go do realizacji zakupu kilku bardzo drogich przedmiotów. W ten sposób z konta Oli zniknęło 15 tysięcy złotych. Niestety Ola, tak jak i wiele innych osób, właśnie padła ofiarą oszustwa „na kupującego”. Złodzieje wykorzystali roztargnienie Oli do wyczyszczenia jej konta praktycznie do zera.

Dlaczego Ola dała się nabrać? Jej roztargnienie, pośpiech i brak dostatecznej wiedzy o działaniu systemu płatności umożliwiły oszustom kradzież środków z konta. Jak ustrzec się przed takim losem? Zapamiętajmy i zawsze stosujmy się do poniższych porad:
• Zachowaj czujność w trakcie kontaktów z potencjalnymi klientami na portalach sprzedażowych.
• Nie spiesz się. To oszuści często próbują wywierać presję, aby nakłonić Cię do szybkich i nieprzemyślanych decyzji.
• Dobrze się zastanów, zanim klikniesz w przesłany link i zawsze weryfikuj, do jakich stron prowadzi. Oszuści rozsyłają linki prowadzące do fałszywych stron.
• Nie podawaj numeru karty na stronie, co do której nie masz absolutnej pewności. Jeżeli wprowadzisz dane do karty na fałszywej stronie, zostaniesz okradziony.
• Czytaj uważnie wszystkie SMS-y i wiadomości autoryzacyjne płatności. Sprawdzaj, co zatwierdzasz i na jakie konto trafią pieniądze. To ostatni moment, by nie dać się nabrać.

Cyberoszuści nie próżnują i czyhają na Twoje pieniądze, dlatego zachowaj ostrożność w trakcie płatności w Internecie i ostrzeż znajomych. W kolejnych artykułach w ramach serii „jak nie dać się okraść w Internecie” będziemy opisywać najczęściej wykorzystywane metody działania oszustów internetowych.

CSIRT KNF – Zespół cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego powołany przez KNF w ramach ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Materiał oryginalny: Jak nie dać się okraść w Internecie – oszustwa na portalach sprzedażowych - Polska Times

Dodaj ogłoszenie