Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak młodzi podchodzą do pieniędzy? Spontanicznie, ale zaradnie

Maciej Badowski AIP
Dla ponad połowy młodych bardzo ważne w pracy są możliwości rozwoju i awansu, co już dla 30-40-latków ma wyraźnie mniejsze znaczenie.
Dla ponad połowy młodych bardzo ważne w pracy są możliwości rozwoju i awansu, co już dla 30-40-latków ma wyraźnie mniejsze znaczenie. Karolina Misztal
Nie oszczędzają, ich wiedza o finansach pozostawia wiele do życzenia, a w pracy tak samo jak wynagrodzenie liczy się dla nich możliwość rozwoju i atmosfera. Wielu z nich marzy o własnej firmie, gdyż cenią niezależność i nie chcą mieć szefa. Tacy są dziś młodzi Polacy.

Nie pamiętają PRL-u, są pewni siebie, jeżdżą zagranicę, korzystają z nowych technologii i mają duży apetyt na korzystanie z różnego rodzaju usług i dóbr materialnych, pomimo często dość ograniczonych zasobów finansowych. Młodzi Polacy wyraźnie różnią się w swoim podejściu do życia od poprzednich pokoleń. Czy różnice te widać także w podejściu do finansów?

– Pieniądze są dla młodych ważne, ale traktują je w sposób bardzo pragmatyczny, jedynie jako środek do osiągnięcia celu, przy czym cel ten jest nieco inny niż u starszych pokoleń. Młodym nie zależy tak bardzo na posiadaniu mieszkania czy auta, wolą korzystać z życia, pokazać się, a więc np. wyjechać na wakacje, spotykać się ze znajomymi w modnych lokalach, kupować nowoczesne gadżety, sprzęty. Młodzi są nastawieni na szybką konsumpcję, liczy się tu i teraz. Widzą potrzebę oszczędzania, ale jednocześnie częściej niż starsi sięgają po pożyczki konsumpcyjne – zauważa Katarzyna Szerling, członek zarządu Provident Polska. – Nie należy tego jednak postrzegać w sposób negatywny. Młodzi mają taki styl życia i dopóki im on służy i nie powoduje problemów, to nie ma powodów do niepokoju. Warto podkreślić, że młodzi są też zaradni, przedsiębiorczy, a więc nie tylko wydają, ale i potrafią zarobić pieniądze, choć nie zawsze w konwencjonalny sposób, w pracy na etacie – dodaje.

Przedsiębiorczy młodzi

Z badań wynika, że młodzi, między 15. a 24. rokiem życia są zdecydowanie bardziej przychylnie nastawieni do prowadzenia własnego biznesu niż starsze pokolenia. Co piąty z nich jest zdecydowanym zwolennikiem własnej firmy, podczas gdy w całej populacji mieszkańców naszego kraju takich osób jest zaledwie 9 proc. Zachęca je do tego przede wszystkim brak szefa, wyższe zarobki i możliwość realizacji własnych pomysłów.

38 proc. Polaków zdecydowanie woli pracę na etacie, wśród młodych takich wskazań było tylko 25 proc. Młodzi za swoją pracę oczekiwaliby najczęściej wynagrodzenia w przedziale 2 – 4 tys zł na rękę, takie zarobki usatysfakcjonują połowę z nich. Spora część, 20 proc. nie potrafi określić swoich oczekiwań finansowych. Wynagrodzenie nie jest zresztą dla młodych jedynym ważnym czynnikiem motywującym ich do pracy.

– Osoby poniżej 25. roku życia często nie mają jeszcze własnych rodzin. Moment, w którym się usamodzielniają i zakładają rodziny, coraz bardziej się przesuwa, co daje im więcej czasu na znalezienie swojej drogi zawodowej. To sprawia, że ich podejście do pracy jest nieco inne niż u starszych – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Dla ponad połowy młodych bardzo ważne w pracy są możliwości rozwoju i awansu, co już dla 30-40-latków ma wyraźnie mniejsze znaczenie. Wynagrodzenie się oczywiście liczy - 65 proc. młodych uważa je za bardzo ważne - ale niewiele mniej wskazań uzyskała możliwość pogodzenia życia zawodowego z samorealizacją i wygospodarowaniem czasu dla siebie czy atmosfera wśród współpracowników.

– Taka postawa generalnie jest domeną młodych osób, bez względu na czas, w jakim dorastają. Zmieniają się natomiast możliwości, środki wyrazu, za pomocą których mogą manifestować swoja postawę do życia. W Badaniach CBOS o młodych z 1998 roku, udane życie osobiste było stawiane nawet ponad zawodowe. Natomiast obecnie to spełnianie siebie jest inaczej wyrażane, gdyż możemy doświadczać więcej, a wiele dóbr jest łatwiej dostępnych – komentuje Karasińska.

Wiedzy o finansach nigdy za wiele
Młodzi przeznaczają średnio 31 proc. swoich miesięcznych dochodów na przyjemności, rozrywkę, zainteresowania, podczas gdy średnia w naszym kraju dla wszystkich grup wiekowych to 14 proc. Jednocześnie ponad połowa z nich nie ma żadnych oszczędności. Większość młodych ma także dość spontaniczne podejście do wydawania pieniędzy, co oznacza, że nie planuje swoich wydatków. Blisko jedna czwarta młodych przyznaje, że zdarza się, że brakuje im pieniędzy na ważne dla nich wydatki.

– Duże potrzeby i mało pieniędzy to bolączki większości młodych ludzi. Dlatego ważne jest, by nauczyli się dobrze zarządzać swoim budżetem. Edukacja w tej dziedzinie jest niezbędna, choć młodzi nie chcą słuchać autorytetów – mówi Małgorzata Domaszewicz, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu.

Pomimo dużej zaradności finansowej młodych tego rodzaju wiedzy nigdy za wiele, dlatego blog cieszy się coraz większą popularnością.

– Warto jak najwcześniej zacząć w sobie wyrabiać dobre nawyki dotyczące zarządzania finansami, z pewnością zaprocentuje to w przyszłości – podsumowuje Małgorzata Domaszewicz.

Obejrzyj wideo
60sekundBIZNESU - Dlaczego w Polsce tak ciężko prowadzić firmę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak młodzi podchodzą do pieniędzy? Spontanicznie, ale zaradnie - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński